Kelet–Nyugat vita Németországban

2012. március 5., hétfő, Gazdaság

Huszonkét év alatt nem sikerült a volt NDK felzárkóztatása Németország nyugati feléhez, és belátható időn belül nem is lehet számítani arra, hogy a keleti országrész elérje a nyugat-európai színvonalat – vélik német gazdaságkutatók egy kormányzati megrendelésre készített tanulmányban.

A Kelet-Németország gazdasági helyzete és kilátásai című tanulmányt 2011 májusában zárták le, a megrendelő belügyminisztérium azonban csak az elmúlt héten tette fel a honlapjára, miután a sajtó elkezdett cikkezni arról, hogy a kormány kényelmetlennek találja az anyag megállapításait, ezért inkább elsüllyesztette a jelentést, hogy megspórolja a vitát a fejlesztéspolitika követendő irányvonaláról. 70–80 milliárd euró közpénzt fordítottak az öt keleti tartomány és Berlin felzárkóztatására. Ennek forrása részben az úgynevezett szolidaritási hozzájárulás, amely a társasági adóra és a személyi jövedelemadóra rakódik rá. A keleti országrész extra támogatása idővel csökkent, de számítások szerint jelenleg is eléri az évi 60 milliárd eurót.
A hat tekintélyes német gazdaságkutató intézet közösen végzett elemzése arra az eredményre jutott, hogy a hatalmas összeg felhasználása nem optimális, és a kétségtelen eredmények ellenére fordulatra van szükség a fejlesztéspolitikában. Kelet-Német­or­szág ugyan elérte már a nyugati termelékenységi szint 80 százalékát, de a felzárkózás a 90-es évek vége óta egyre lassabb ütemben emelkedik. Ez azonban nem elsősorban a szocialista gazdasági-társadalmi rend öröksége miatt alakult így. "A transzformációs folyamat már régen lezárult", Német­ország az alapvető szerkezeti jellemzőket tekintve egységes, és most az a feladat, hogy alkalmazkodni kell a világgazdasági munkamegosztás változásához.
A teljes kiegyenlítődésre belátható időn belül nincs esély, a politikának ezért vissza kell fognia a felzárkózáshoz fűződő eltúlzott várakozásokat, és szakszerűbb, vagyis reális konvergenciacélokat kell meghatározni, e célok helyességéről pedig meg kell győzni a közvéleményt – hívták fel a figyelmet a kutatók. Ehhez módosítani kell a fejlesztéspolitika szemléletmódján, a Kelet- és Nyugat-Német­ország közötti különbségek kiegyenlítése helyett az össznémet átlag irányába mutató konvergencia elve alapján kell dönteni a források elosztásáról, hiszen nyugaton is vannak elmaradott régiók.
A konzervatív-liberális kormány megbízásából készült tanulmány megjelenése rögtön vitát gerjesztett. Hannelore Kraft, Észak-Rajna-Veszt­fália tartomány szociáldemokrata miniszterelnöke például egyenlő bánásmódot követelt az úgynevezett régi tartományok számára. A hátrányos helyzetű nyugati térségeknek is jár a támogatás – jelentette ki Kraft a Handels­blatt lap beszámolója szerint.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 8
szavazógép
2012-03-05: Gazdaság - :

Eurósokk: érzékenységi listák

A szélesebb értelemben vett felzárkózó európai térségben a török és a magyar gazdaság a legérzékenyebb a lehetséges euróövezeti sokkokra a Standard & Poor’s szerint, amely új "eurósokk-érzékenységi indexet" dolgozott ki a régióra.
2012-03-05: Gazdaság - :

Tokvész, horgászati tilalom

Elsősorban a kaviárkereskedelem miatt szinte valamennyi tokféle rendkívül veszélyeztetett vagy a kihalás szélén áll: Romániát követően most Bulgáriában is többéves fogási tilalmat rendeltek el.