"A fának légzésre és sűrű mozgásra van szüksége,
Amelyet szél, eső, fagy idéz elő, máskülönben könnyen kiszárad.
Éppígy igen nagy szüksége van az emberi testnek is mozgásra,
Aktivitásra, komoly testgyakorlatokra vagy játékokra."
(Comenius Johannes Amos)
Mielőtt folytatnám körsétámat, hadd emlékeztessek egy MTI-hírre:
"A külhoni magyar óvodák vonzóvá tétele a fő célja annak a programsorozatnak, amelyet 2012, A KÜLHONI MAGYAR ÓVODÁK ÉVE mottóval hirdetett meg a nemzetpolitikai államtitkárság csütörtökön Budapesten. Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár elmondta: e célra százmillió forintot különítettek el a Bethlen Gábor Alapból, és különböző cselekvési terveket dolgoznak ki, valamint olyan programokat szeretnének megvalósítani, amelyek segítik a külhoni magyar óvodák fejlődését."
Büszkén emelkedik a hótakaró alatt nyugvó udvar fölé a lécfalvi iskola nagy épülete. Aki először jár erre, biztosan azt gondolja, nyolc osztály tanulói várják már, hogy megszólaljon a szünetre hívó csengő, s birtokukba vehessék a kézilabdapályát, a tágas udvart. Valamikor így volt. Ma sajnos csak alsó tagozatosok és óvodások otthona ez a hatalmas épület.
Az óvodába lépve Kertész Sára óvónő és tizenhárom gyerek fogad. Éppen tízóraiznak a kicsik, csendben, fegyelmezetten, úgy, ahogy az ilyenkor illik. – Egy hiányzóm van – így az óvónő – az egyébként nyolc kicsi, egy közép-, három nagy- és két előkészítő csoportos gyerekseregben. Nálunk megszokottá vált, hogy tornával, mozgással kezdődik a nap, aztán rátérünk az első kötelező foglalkozásra. A tízórai – sajnos, akadozik a tej szállítása, így aztán többször elmarad, pedig nagyon igénylik a gyerekek – elfogyasztása után következik a második kötelező foglalkozás, ma a közös játékkal egybekötött közlekedési tudnivalók szerepelnek a programban, sorra vesszük a közlekedési táblákat, jelzőberendezéseket, a gyalogosokra kötelező tudnivalókat. Mesével zárjuk a napot. Így szokták meg a kicsik, hogy mindennap kapnak egy mesét. Ha netán valami közbejön, s elmaradni látszik a mese, ők figyelmeztetnek rá, és kérik. Ami a felszereltséget illeti, panaszunk nem lehet. Hogy még elkelne egy s más, az igaz, hiszen a kis autók, az ilyen-olyan "járművek" eléggé hamar tönkremennek, cserére szorulnak. Na de megoldjuk, a szülők segítőkészek, rendszeresen bekapcsolódnak tevékenységeinkbe, most is együtt ünnepeltük a farsang végét, a gyerekek jelmezbe öltöztek, táncoltak, bábot égettek... Hogy mi a kedvenc játékuk? Nagyon változó a vonzódásuk, van, aki rajzolni szeret, vasalni, mosogatni, de akadnak olyanok is, akik szívesen autóznak... A fontos, hogy mindenik megtalálja a maga játékszerét, s azzal elfoglalja magát. Tervem, vágyam? Maradok a vágy mellett, azt szeretném, hogy gondmentes, nyugodt jövőnk legyen, hogy eleget tehessek vállalt hivatásomnak, annak középpontjában pedig a gyerekek állnak.
Az I–IV. osztályban Kertész Tibor kántortanító oktat. Húsz gyereke van, hat elsős, négy másodikos, hat harmadikos és négy negyedikes, azaz tizenhárom fiúcska és hét kislány. Aztán megnézzük a nemrég egy magyarországi alapítvány jóvoltából kapott könyvek halmazát, meghallgatom a "tanító bácsi" terveit egy kommunikációs központ beindításáról, idejének beosztásáról, hiszen a tanítás mellett kántorkodik, hangszeres oktatást végez Kovásznán, tervezi a lécfalvi dalárda újraindítását. Na szóval, ahogy mondani szokás, nem lopja a napot.
– A testnevelést is én tanítom – mondja Kertész Tibor –, van egy 6x8,5 m-es nagyságú tornatermünk, abban egy svédszekrény, egy ló, egy korlát, egy tornapad, négy bordásfal és nyolc tornaszőnyeg, a szekrényben pedig a labdák kapnak helyet. Télen itt tartjuk a tornaórát, (néha kimegyünk szánkózni az Ördög ereszkedőjére), tavasszal, nyáron és ősszel kint, a tágas udvaron, a kézilabdapályán. Amikor megtartjuk... Nézze, az összevont osztályok oktatásában néha rámegy egy-egy torna- vagy rajzóra például a matematika javára, ahol ugyanis túl sokat kérnek, túl nagy az elvárás... Ez van, ezzel kell számolni, nincs, amiért szépítenem a tényeket. Na de visszatérve a testneveléshez, igyekszem megtanítani az alapokat, igyekszem élni a torna, az atlétika és természetesen a sportjátékok nyújtotta lehetőségekkel. A versenysportra gondolni sem merek, hiszen kevés a gyermek, és nagy köztük a korkülönbség. Az egyéni sportokban – például a mezei futásban – még fel lehet készülni, ezeken részt lehetne venni – ha tudnánk, mikor és hol rendeznek versenyt –, na szóval, nem egyszerű megoldani a tökéletest. Igyekszem eleget tenni az elvárásoknak, amennyire időmből, energiámból futja.
Jó érzés töltött el a két pedagógus őszinte szavait hallgatva. Igyekeztek a valóságot tükrözni, igyekeztek megértetni, mi miért van, és tudtomra adni, hogy ők nem azért állnak itt a katedrán, hogy panaszkodjanak, hanem hogy megoldják a mindennapok apró-cseprő gondjait, s a lehető legjobban – szépítgetések, mellébeszélések nélkül – megfeleljenek hivatásuknak.
Jó munkát, Kertészék!