Nem a könnyen megszerezhetÅ‘ kincsekre gondolunk, az égbÅ‘l pottyanó mannára vagy éppen a sült galambra, hanem a mélyben rejtÅ‘zködÅ‘ hasznosÃtható ásványi és gyógykezelési tartalékokra, régészeti értékekre, valamint a földfelszÃn jelenleg kihasználható kincseire, amit vidéki viszonylatban, munkával, kitartással és felette sok szorgalommal értékké lehet változtatni. Mindmegannyit most kellene újra kinccsé tenni, értékesÃtésüknek pedig valós és leendÅ‘ esélyeit keresni. Ennek ösvényeit kerestük az Olt menti faluban.
Minden ásónyomra gyógyvÃz
Kovács József falufelelÅ‘ssel a jelen és a közeljövÅ‘ gondjait boncolgattuk. A végkövetkeztetés lesújtó: a település gazdasági képessége minimális. Az oroszlánrészt a mezÅ‘gazdasági területek és az erdÅ‘vagyon képezi. Iparról semmit, a kisiparról majdnem nem lehet beszélni. A helybeli malom is rég áll. A kiváló minÅ‘ségű folyami homokot idegen cégek bányászták, pedig helybeliek is megtehetnék a település javára, ennek nem volna akadálya. Egy éve csiperkegomba-termesztÅ‘ egység kezdte meg működését, az is valami. Keresi az oltszemi nép a fennmaradás felé tartó ösvényeket. Egyre nagyobb méreteket ölt a munkanélküliség. A falu népes magyar anyanyelvű cigánysága számára jól jönne egy olyan cég, mely bevonná a kosár- és seprűkötés, a fehér csigolyából készülÅ‘ nyári asztalok, karosszékek gyártásába, az Olt melletti mocsaras területeken e célra a csigolyafűz termesztését lehetne beindÃtani.
– A borvÃz útja program révén megépÃtett gyógykezelÅ‘ központ reménységgel tölt el, esetleg néhány munkahelyre számÃthatnak a helybeliek, s meglehet, hogy a természetes gyógytényezÅ‘k valamelyes változást is hoznak majd a település életében – reménykedett a falufelelÅ‘s. – Kilátásba helyezték, hogy felújÃtják a gyógykezelÅ‘ felé vezetÅ‘ Malom utcát, s nekünk már az is öröm, hogy leaszfaltozzák.
– Szálláshelyeket kellene teremteni a gyógyfürdÅ‘ mellé. Fodor István polgármester szeretné, ha szórakozási lehetÅ‘séget is nyújtana a hely, például sportjátékokra és lovassportra.
– Pénzt hozó lehetÅ‘ség lehetne a helyiek számára, ha több oltszemi családi lakásban az idegenforgalmi követelményeknek megfelelÅ‘ szálláshelyet lehetne kialakÃtani. Van ugyan egy panziója a Dimény Kft.-nek, s a Rozin család is lépett már ebben az irányban. A megyevezetés elképzelése szerint közös program alapján működtetnék az új kezelÅ‘bázisokat, szakorvosi felügyelet mellett folyna majd a gyógykezelés. Örömmel mondom, még be sem indult a gyógyfürdÅ‘, máris sokan érdeklÅ‘dnek iránta. Gazdag lehet a föld mélye itt gyógyvÃzben és mofettagázban. Rátaláltam Széktorkában egy borvizes szivárgásra, amelyet rendszeresen felkerestek a vadak. SósborvÃz tör fel a földbÅ‘l. Ha felmelegedik az idÅ‘, betonkarikába fogjuk, csapra ütjük, hogy eggyel több, ivókúrára alkalmas gyógyvÃzcsorgó legyen.
– Milyen infrastruktúra szolgálná Oltszemen a kibontakozni látszó fürdÅ‘ipart? – kérdeztük a polgármestertÅ‘l.
– Oltszemet rácsatlakoztattuk Zalán ivóvÃzhálózatára – mondta. – Kiváló minÅ‘ségű forrásvizet kap a falu, szabadeséssel. Sajnos, topográfiai akadályai vannak a kanálishálózat kialakÃtásának. A keskeny nemzetközi út magasabb, mint a két oldalán sorakozó házsorok, s a szennyvÃznek a fÅ‘csatornába való szivattyúzása túl költséges lenne. A megoldás családi vagy több család közös szennyvÃztárolójának megépÃtése, amire van már műszaki elképzelés. Szóval a balneológiai ipar fejlÅ‘désének nincsenek, nem lesznek infrastrukturális akadályai.
Nem kis büszkeséggel emlegetik az oltszemiek a szorgalmas Jánó családot, amely Oltszemre települt, s példája a tenni akarásnak, a szorgalomnak, gombatenyésztésbe kezdett, sikeresen. Ezért kopogtattunk Jánó Tiboréknál, érdeklÅ‘dtünk a – tudomásunk szerint – megyénk egyedüli csiperketermelÅ‘ egysége felÅ‘l. 2003-ban telepedtek Oltszemre két fiúgyermekkel, keresve-kutatva azt a lehetÅ‘séget, ami a rendszerváltozás második évtizedének elején úgy tűnt, hogy munka árán sikerrel kecsegtet. Nos, számukra a kincskeresés sikerrel járt.
– A Naskalat alatt laktunk, Jávárdi szádánál, a Nagyhagymás tövében – kezdte rövid családi históriáját Jánó Tibor. – Nemzetközi szállÃtási céget alapÃtottam. Nem volt könnyű a kezdet. Ráduly Csabával társultunk, közösen próbáljuk vinni a mindennapi gondokat. Norbert és Róbert fiam még iskolába jár, számukra szeretnénk biztosabb jövÅ‘t kovácsolni. A nagyobbikat érdekli a jövedelemmel kecsegtetÅ‘ gombatermesztés. Kétszáz juh tulajdonosai vagyunk, ezek a megélhetés alapjai.
– Hogyan született meg a csiperketermesztés gondolata?
– Gyergyóban él egy termesztÅ‘, akit meglátogattunk, és megkértük, hogy árulja el nekünk annak csÃnját-bÃnját. Hajlott rá. Megvettük helyben egy régi vágóhÃd épületét, oda rendeztük be a gombászatot, ami befektetést követelt: kazánház és kazán kellett, ki kellett épÃteni egy ventilátorrendszert, polcokat a komposztos-tÅ‘zeges zsákok számára. Megtanultuk. A komposztot Gyergyóból, a földes tÅ‘zeget Csicsóból szállÃtjuk, a melegÃtéshez jócskán kell tűzifa. Most már megy a termesztés. A piaccal nincsen gondunk, a gombát a szentgyörgyi nagykereskedésekben – Billa, Bem-Balog stb. – értékesÃtjük. Munkát, odafigyelést igényel, állandóan irányÃtani kell a hÅ‘mérsékletet. S mert én is oltszemi lettem, megvan bennem a készség, hogy segÃtsek ezen a településen. Az emberek szorgalmasak, de anyagi alapok nélkül nincs siker. Helyben kell megélhetést teremteni, ami nem könnyű. Oltszem élni akar. Élnie és küzdenie kell, kötelessége az utódokkal szemben.
Intő emlék az utódoknak
Oltszemen kincs a gyermek, bár értesüléseink szerint, ha a romákat is beleszámÃtjuk, akkor sincs demográfiai robbanás. A Makkai püspök és Ãró nevét viselÅ‘ elemi iskolában népes óvodai csoport és két összevont osztály működik – tájékoztatott Dimény Éva egységfelelÅ‘s tanÃtónÅ‘. Kollégája Dancs Gyöngyvér és Máthé Imola óvónÅ‘. Harminckilenc az iskolások száma, és huszonhat gyermek jár óvodába. Itt nem kell tartani attól, hogy a város közelsége elvonja a tanulókat, mert eddig egy szülÅ‘ sem jelentette be, hogy a városba vagy a bodoki központi iskolába szeretné vinni gyermekét. Úgy érzékeltük, összeforrott kis pedagóguscsoport tevékenykedik, s a gyermekek jól érzik magukat az iskolában. Mindenütt kezük munkájával dÃszÃtett-ékÃtett pannókra bukkantunk, virágok teszik otthonosabbá a folyosót-osztálytermeket. Makkai püspök emlékét és szellemiségét méltó módon ápolják, különösen az iskolán kÃvüli tevékenységek és sátoros ünnepek alkalmával, hiszen Oltszem zömében kálvinista település, Makkai püspök példája pedig örök jóra intÅ‘. Külön megszervezték a Makkai Sándor Napok ünnepségsorozatot. Az iskola egyfajta műhely is, mert Dimény Éva tanÃtónÅ‘ éppen a település történelmi helyneveinek gyűjtését végzi Oltszem monográfiája számára.
– Én a Háromszék újságból tudtam meg, hogy ezt az iskolát a hideghullám idején a központi iskola igazgatójának parancsára két napra bezárták – jegyezte meg rosszallóan Fodor István polgármester. – Erre ugyanis nem volt szükség, mert a szülÅ‘k nem panaszkodtak, hogy fáznak a gyerekek, s a csúcsértékre beállÃtott fűtéssel a 21 Celsius-fokot lehetett volna biztosÃtani. Hatástanulmányt készÃttettem az iskolaépület belsÅ‘ hÅ‘gazdálkodásáról, annak ajánlatai alapján, ha indokolt lesz, pályázhatunk majd az épület szigetelésére, és javasoltam az igazgatónak, tegye tanulmány tárgyává, hogy mennyivel lenne olcsóbb az ilyen tÃpusú épület fűtése fával.
Ezt a gyermeksereget öleli karjaiba a helybeli félezer lelket számláló református egyházközség. A fokozatosan kiöregedÅ‘ közösségnek tizenhat éve lelkipásztora tiszteletes Egyed Sándor, aki elmondta: az anyagi nehézségekkel küzdÅ‘ gyülekezet küzd egyházközségének fenntartásáért. Kevés földterülettel rendelkeznek, tehát anyagiakban nem bÅ‘velkednek, az egyházi erdÅ‘ csak az épületek fűtésére és az erdÅ‘gazdálkodással járó hivatalos kiadások fedezésére elég. Mégis ez évi tervükben szerepel a PetÅ‘fi Sándor nevét viselÅ‘, egyházi tulajdonba visszaszerzett kultúrotthon korszerűsÃtése, kézmosóval, illemhellyel való bÅ‘vÃtése.
– Közmegelégedés övezi a családi házaknál megszervezett csoportos bibliaórákat – mondta a tiszteletes –, készülünk március 15-e méltó megünneplésére, s ha kissé felmelegedik az idÅ‘, megtartjuk az egyetemes imahetet is.
Majdani idegenforgalom
Lehet-e turisztikai érték egy régészeti rezerváció? Az Olt bal partja fölött emelkedik a Bodoki-havasok elÅ‘dombjaként egy erdÅ‘s oldalú, kopasz tetejű hegy. A domb tetejét keskeny földnyak köti össze a Kéncsás várához vezetÅ‘ gerinccel: Leánykavár a neve. SzÅ‘cs István Selyemsárhajó cÃmű könyvében olvastuk (Bukarest, 1979), hogy a leány- és tündérvár elnevezés nagyon régi korszakra vezet vissza. Ki is derült, hogy a Leánykavár nem is vár, hanem egy régi erÅ‘dÃtett település.
Mit tud, mit tudhat a helybeli szájhagyomány egy ilyen sok ezer éves helyrÅ‘l? – vetÅ‘dik fel a kérdés. Leánykavár mondáját néhai László Ferenc bátyánktól jegyeztük le.
– Kéncsás vára és Herecz urainak igen szép leányaik voltak. Féltették is Å‘ket erÅ‘sen az idegen emberektÅ‘l, rejtegették. Ezek a leányok mind ott éltek fenn, a Leánykavárban, s innen maradt fenn a neve a mai napig is. Akkor könnyebb volt a járás Kéncsás és a Leánykavár között. Szép sima út, a Hintó útja kötötte össze ezeket. Ma is megvan, csak beciheresedett, elmosta a vÃz, de mi tudjuk, hol húzódik. Herecz vára közelebb volt, onnan a várurak alagutat fúrattak a rabokkal, azon jártak, sétáltak át a lányok Leányka várába. Az mindig be volt zárva, a lányokhoz bejutni senkinek sem lehetett. Ott haladt el az alagút Széptorka alatt, a mai SósborvÃz közelében.
A Leánykavár tetején lévÅ‘ sáncokban szanaszét hever sok-sok cserépedény-töredék a felszÃnen. Az elsÅ‘ ásatásokat László Ferenc sepsiszentgyörgyi régész végezte 1910 Å‘szén. Az elsÅ‘ világháború elÅ‘tt Rápolti Mózes uzoni körjegyzÅ‘ is kutatott itt, kÅ‘baltát, állatokat és embereket ábrázoló agyagszobrokat, kÅ‘bÅ‘l készült orsónehezékeket adott át a Székely Nemzeti Múzeumnak. 1947 nyarán dr. Székely Zoltán is átkutatta a Leánykavár tetejét. Ekkor került napvilágra egy 1,6 m széles és sár felhasználásával kÅ‘bÅ‘l rakott alacsony fal, melyet már akkor 40 cm vastagságú talajréteg borÃtott. A fal mellÅ‘l lencse- és szalagdÃszes, kézzel készÃtett, durva iszapolású cserépedények kerültek napvilágra. "A rétegzÅ‘dés alapján meg lehet állapÃtani, hogy az Å‘skori településen az emberi élet egészen a római uralom idejéig tartott" – Ãrta jelentésében. A turistaösvény közelében lévÅ‘ Leánykavár lábánál a közeljövÅ‘ben jelzÅ‘táblának kellene mutatnia, hogy itt a vidék egyik legjelentÅ‘sebb Å‘skori települése.