A tavalyi év szó szerint izgalmas és mozgalmas volt a zabolaiak számára. Építőteleppé vált a falu, ezt sokan értékelték, még többen panaszkodtak miatta. Ádám Attila polgármester is azt mondja: nehéz volt, de kezd beérni a korábbi esztendők munkája, a pályázatok sorra hozzák az eredményeket. A községvezetővel megvalósításokról, kudarcokról, az idei év kihívásairól beszélgettünk.
– Mit tart a múlt esztendő legnagyobb megvalósításának?
– Nehéz esztendő áll mögöttünk, de a végén nyugtázhattuk: nincs adósságunk, és sikerült 250 ezer lejt félretenni további munkálatokra. Vergődtünk, de aztán sikeres évet zártunk. Kilenc éve vártuk, hogy el tudjuk kezdeni az iskola felújítását. A megyei tanfelügyelőség támogatásával pályáztunk, megnyertük, az önrészünk 150 ezer lej. A munka el is kezdődött, idén nyáron remélhetőleg befejezzük. Az iskola a falu legnagyobb egysége, de még mindig nincs neve, ez kicsit szégyen is. Tervezzük, hogy az iskolaépítő nevére kereszteljük.
– Tavaly nagyon sokan panaszkodtak a csatornázással, útépítéssel járó kellemetlenségekre.
– Megszenvedte a falu mind a kettőt. Az út használható, hamarosan a járdákat is megépítjük. A szennyvízcsatornázás is idén fejeződik be. Összesen 18–19 kilométer csatorna lesz, a tisztítóállomás teljesen új technológiával, biolebontással működik majd.
– Árvíz is keserítette a falu életét.
– Sok mindent kellett az év folyamán kezelni. Az árvizek is károkat okoztak. Hidakat kellett újraépíteni, minden ígéret ellenére, önerőből. Most viszont elértük, hogy 1,7 millió lejes munka kezdődött el: szabályozzuk, kőfalak közé szorítjuk a Páva-patak vizét, új hidakat építünk.
– Tavaly mutatták be a település arculatépítésének tervét. Mikor kezdődik a munka?
– Az a célunk, hogy Zabola igazi polgári arcot kapjon. Ebben segít a Mikes család egy budapesti tervező bevonásával.
Ádám Attila: A központban kezdjük. A faluképhez igazodik majd az idegenforgalmi információs iroda is. A beruházás húzódik, késik az uniós finanszírozás. Új színfolt lesz a sportcsarnokkal szemben tervezett központ. Egy bukaresti cég a befektető, több százezer euróra rúg a beruházás. A megyében egyedülálló komplexum lesz irodákkal, bankkal, biztosítóval stb. Pályáztunk a Mikes-kastélyig vezető út szélesítésére.
– Idei terveik?
– Szeretnénk folytatni, amit elkezdtünk – iskola, turisztikai információs, illetve kiszolgáló központ, a Páva-patak szabályozása. Zabolán a vízhálózat építéséhez is hozzá kell látni.
– Nem esett szó a községhez tartozó többi faluról.
– Szörcsén megépült a ravatalozóház, most az ortodoxok is kérik. Pályáztunk a kultúrotthonok felújítására mind a hat településen. Szörcse és Tamásfalva víz- és csatornahálózatának kiépítésére úgyszintén. Nemrég közölték: engedélyt lehet kérni, hogy Zabolán rácsatlakozzanak a vízhálózatra. Megvan a pénz a Szörcse és Tamásfalva közötti út javítására, a szerződést aláírtuk, kezdődhet a munka.
– Azzal vádolták, hogy a Leader-programban való részvétellel Felső-Háromszékhez kapcsolódtak.
– Igen, mondták, hogy "elcsángáltunk", de jól döntöttünk. A faluközpont rendbetétele is innen indulhat majd. Más pályázatokban való részvételre is lehetőséget kaptunk. Ez a lépés a falu életét hosszú évekre befolyásolja.
– Az önkormányzati választások közeledte mennyire érződik a falu életében?
– Politikai szempontból izgalmas év elé nézünk. Örvendek, hogy helyére került a választás időpontja, semmiképp nem lett volna előnyös az őszi, összevont választás. Talán jobb lett volna, ha előrehozzák a parlamenti választásokat is. A megmérettetésen azzal az eredménnyel tudunk előállni, amit mindenki láthat – ez van, ezt sikerült elérni, a többi a választókon múlik.