A román oktatási törvény szerint elméletileg kaphat költségvetési támogatást a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, és Dávid László rektor indokoltnak is tartja ezt, hiszen az egyetem a román államtól vállalt át kötelezettségeket (például a magyar nyelvű műszaki képzést), de az illetékes szaktanács magyar tagja, Gáspárik Attila szerint erre alig van esély.
Múlt héten az EMNP kérte a román költségvetési támogatást az oktatási intézménynek, tegnap pedig közleményben tért vissza a témára, élesen ostorozva Gáspárik hozzáállását.
Gáspárik Attila, a Felsőoktatás-finanszírozási Országos Tanács tagja ugyanis azt nyilatkozta: nem létezik és soha nem is létezett arra lehetőség, hogy a magánegyetemek az állami költségvetésből kapjanak támogatást. Szerinte, "aki ezt kéri, az vagy nem ismeri a törvényeket, vagy szándékosan félretájékoztat, hangulatot akar kelteni, hogy áldozatként állítsa be egy ügy érintettjét". Később elismerte, hogy a törvény egyetlen ponton megemlíti a finanszírozás lehetőségét. "Erre azonban semmilyen háttéranyag nem készült. Még kidolgozás alatt sincsen semmi olyan dokumentum, amely a magánegyetemek állami finanszírozását szabályozná." Elmondta: jelenleg Romániában több állami egyetem működik, mint amennyire szükség lenne, ezért az állam az egyetemek összevonásával próbálja csökkenteni a költségeket. Hozzátette: egy-egy egyetem finanszírozása attól függ, hogy az illető egyetem milyen helyet foglal el a felsőoktatási intézmények rangsorában. A 2011-ben elfogadott oktatási törvény 204. paragrafusának hetedik bekezdése tételesen kimondja: "a román állam támogathatja a magán-felsőoktatást". A törvény 214. cikkelye, mely azokat a forrásokat sorolja fel, amelyekből finanszírozhatók a magánegyetemek, az alapítók által befizetett összegek és a tandíjak mellett egy harmadik forrást is megnevez: "támogatások, adományok és egyéb, legálisan létrehozott források", az állami támogatást azonban tételesen nem említi. A magánegyetemek állami finanszírozásának lehetőségét a korábbi román oktatási törvény is tartalmazta, a Sapientia majdani román állami finanszírozásának kérdése pedig eddigi román–magyar közös kormányüléseken is felmerült. 2005-ben a Tăriceanu-kormány és a magyarországi Gyurcsány-kormány meg is egyezett a közös finanszírozásáról, a román fél azonban később azt hangsúlyozta, erre csak az egyetem végleges akkreditációja után kerülhet sor. A megegyezés időpontjában Mihai Răzvan Ungureanu jelenlegi miniszterelnök volt Románia külügyminisztere. Kovács Péter, az RMDSZ főtitkára arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyetem az akkreditáció elnyerésével kutatási programokra kaphat támogatást az államtól. Elmondta, az egyetemek háromszintű finanszírozásával párhuzamosan az állam kutatási programokra is ad pénzt, és erre az akkreditált magánegyetemek intézményként, diákjaik pedig természetes személyként is pályázhatnak.
Az EMNP tegnapi közleménye leszögezi: "Tagjai és támogatói visszakozó magyarázatok helyett továbbra is azt várják az illetékes kormányzati tisztségviselőktől, hogy a magyar állami gyakorlathoz hasonlóan dolgozzák ki közösségi egyetemeink, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Partiumi Keresztény Egyetem költségvetési támogatásának módozatait."