Visszafogják a régiófejlesztést
A régiófejlesztési és turisztikai tárca rangsorolta beruházási terveit, és 15 százalékkal csökkenti idei költségvetését.
A célok között maradnak a legalább 80 százalékban elkészült munkálatok, továbbá azok, amelyekért a kormány felelősséget vállalt (ezek közé tartozik a 2013-as Európai Ifjúsági Olimpia megszervezéséhez szükséges infrastruktúra kialakítása a Prahova völgyében), illetve a turisztikai övezeteket érintő infrastrukturális fejlesztések (utak, víz- és csatornahálózat) – nyilatkozta a tárca szóvivője, Bogdan Oprea, aki szerint idén nem kezdenek újabb sportcsarnokok vagy úszómedencék építésébe. "Az úszómedencék háromnegyedénél, a több mint 40 esetből 31-nél elmarad a finanszírozás" – közölte. A takarékoskodás több minisztériumot is érint: Mihai Răzvan Ungureanu kormányfő a külföldi utakra és a külföldi promóciós akciókra, valamint a vásárokra és kiállításokra szánt költségek lefaragására szólította fel a tárcavezetőket. A régiófejlesztési és turisztikai minisztérium tavalyi költségvetése 3,4 milliárd lej volt.
Március 15-e parlamenti szabadnap
A magyar nemzeti ünnepre való tekintettel választókerületeikben töltik március 15-i munkanapjukat a parlamenti képviselők Romániában – jelentette be tegnap Nicolae Mircovici, a képviselőház állandó bürójának titkára, aki szerint Máté Andrásnak, az RMDSZ frakcióvezetőjének javaslatára döntöttek így. A csütörtöki napokon egyébként bizottsági üléseket tartanak, de – a napirenden szereplő törvénytervezetek számának függvényében – olykor a plénumot is összehívják. Romániában március 15-e hivatalosan nem munkaszüneti nap, és bár tavaly több székelyföldi önkormányzat tanácsi határozattal próbálta azzá tenni, ezeket a prefektúra rendre megtámadta, a magánszférában pedig a munkáltatók jóindulatától függ, hogy szabadnapot adnak-e alkalmazottjaiknak.
Csökkentenék a tb-járulékot
A társadalombiztosítási járulék csökkentését tervezi a kormány – jelentette be Mihai Răzvan Ungureanu miniszterelnök, aki szerint "a munkavállalók esetében biztosan, de talán a munkáltatóknál is 3-tól 5 százalékpontig terjedő mértékben csökken a tb-járulék". Mindez a költségvetés alakulásától függ, azaz az ország gazdasági és pénzügyi helyzetének elmozdulásától. Jelenleg a nyugdíjjárulék 31,3 százalék Romániában: ebből 10,5 százalékot a biztosított, 20,8 százalékot a munkáltató fizet. Az egészségbiztosítási járulék 10,7 százalék, amiből 5,5 százalék a biztosított, 5,2 százalék a foglalkoztató része. Az egyszázalékos munkaerő-piaci járulék egyenlő arányban oszlik meg a munkavállaló és a munkáltató között.
A független frakció feltételei
A Románia Haladásáért Országos Szövetség feltételekhez köti a DLP-vel kötendő, helyhatósági választásokra szóló megállapodást. Az alakulat a nagy vagyonok megadózását kéri – ettől évi hárommilliárd eurós bevételt remélnek –, és a közalkalmazottak béreinek visszaállítását a megszorító intézkedések előtti szintre. A más pártokból kivált vagy független honatyákat tömörítő alakulat egy küldöttsége tegnap tárgyalt a DLP képviselőivel. A legnagyobb kormánypárt olyan megállapodást javasolt, melynek értelmében a helyhatósági választásokon kölcsönösen támogatnák egymás jelöltjeit.
Roncsautók lépésben
Idén is 3800 lejt fizet a kormány a roncsautóprogramban leadott régi gépkocsikért, de a program teljes költségvetését 114 millió lejre csökkenti, ami 30 000 öreg járgány forgalomból való kivonásához elegendő – közölte Borbély László környezetvédelmi miniszter, aki szerint utólag még lehetséges a költségvetés növelése, ez azonban a piac alakulásától függ. Tavaly a kormány két szakaszban összesen 456 millió lejt fordított 120 000 használt gépkocsi felvásárlására, december végéig összesen 116 641 régi autót vontak ki forgalomból, és kb. 40 000 újat vásároltak a roncsautójegyekkel. A hivatalos adatok szerint az elmúlt két évben több mint 300 000, tízévesnél régebbi gépkocsit állítottak le. 2010-ben a roncsautóprogrammal 190 000 gépkocsit vontak be, és 63 000 új autót vásároltak, ezek közül 26 000 hazai gyártású volt.