A versengés szavazók vesztéséhez vezethet
A politikai pluralizmus szószólói azzal érvelnek, hogy a többpártiság felrázza az erdélyi magyar közösséget, és alternatív megoldások kibontakozására ad lehetőséget, az eddigi tapasztalat azonban teljesen mást mutat: azt, hogy a verseny a politikai viták, a közélet színvonalának jelentős romlását eredményezi, ami az erdélyi magyarok politikától való elfordulását okozhatja.
Ezért meggyőződésem, hogy az RMDSZ-nek nem a politikai ellenfelekkel kell foglalkoznia, hanem úgy kell politizálnia, hogy az erdélyi magyarok ne forduljanak el a politikától – jelentette ki Horváth Anna. Az RMDSZ főtitkárhelyettese úgy értékelte, az egyfordulós polgármester-választás hatalmas esélyt, ugyanakkor a megosztási kísérletek miatt hatalmas veszélyeket is jelent az erdélyi magyar közösségekre nézve, hiszen előfordulhat, hogy olyan magyar többségű településeken, ahol több magyar indul, akár román jelölt is megnyerheti a polgármesteri tisztséget. Horváth Anna leszögezte: az RMDSZ fel van készülve az önkormányzati választásokra, a szövetség nem kampányígéretekre, hanem az elmúlt években elért eredményeire, az elvégzett munkára alapoz majd.
Feloszlik az ellenzéki szövetség?
Sebastian Lăzăroiu volt elnöki tanácsadó úgy értékelte, a helyhatósági választások után a Szociálliberális Unió (USL) szétválhat, mert 40 százalék alatti eredményt ér el, a szövetséget alkotó pártok ugyanis hibáztak, amikor egyenlő elosztásban egyeztek meg, nem vették figyelembe a megyék sajátosságait. Hozzátette, jó hogy a szövetség együtt indul, mert ez tesztnek is tekinthető. "A Szociálliberális Unió létrehozatalának egyetlen értelme az volt, hogy 50 százalék fölötti eredményt érjenek el. Nem hiszem, hogy sikerül. A helyi választásokon ez még kevésbé lehetséges. Ha lejárnak a helyi választások, és 40 százalék alatti eredményt érnek el, tudom, mi lesz az útjuk" – mondotta Lăzăroiu. Ráadásul, véli Lăzăroiu, az idei választási év a függetleneké lesz a helyi választásokon, ezek sok szavazatot kaphatnak, és ez összezavarhatja a pártok számításait. A volt elnöki tanácsadó becslései szerint a helyhatósági választásokon az ellenzéki szövetség 35–37 százalékot szerez, a DLP és a Népi Mozgalom kb. 30 százalékot, a Dan Diaconescu-féle párt eredményeit ugyan 18–20 százalékra becsülik a felmérések, de 7–8 százalékot ér el, mert nincsenek jelöltjeik, kiépített szervezeteik és szavazóbázisuk elcsábítható kampányajándékokkal. Kifejtette, az RMDSZ-nek gondja lehet a Tőkés László által alapított Néppárt miatt, a Nagyrománia Párt pedig "nem csinál nagy dolgot".