Él a Bogdán-napfényműterem Kézdivásárhelyen

2007. november 19., hétfő, Közélet

Tegnap számos megyénkbeli és határon túli közéleti személyiség és a Bogdán család leszármazottjainak jelenlétében került sor Kézdivásárhelyen a 40-es udvartér 3. szám alatt található Bogdán-féle képírda avatóünnepségére.

Ráday Mihály a képírda avatóján

Dimény Attila, a céhtörténeti múzeum vezetője felkérte a díszvendéget, Ráday Mihály városvédőt, a Magyar Televízió Unokáink sem fogják látni című produkció szerkesztő műsorvezetőjét, avassa fel a felújított napfényműtermet (melyből a Kárpát-medencében négy maradt meg, ebből kettő Erdélyben, az egyik Székelyudvarhelyen, a másik pedig a céhes városban). A képírda megmentésében a legnagyobb szerepe Ráday Mihálynak volt, akinek a közbenjárására a Magyar Kincstári Vagyoni Igazgatóság 2002-ben megvásárolta a Bogdán örökösöktől az épületet. Az épület felújítása idén fejeződött be.

Ráday Mihály városvédő elmondta: az épületnek különleges státusa van, a Magyar Köztársaság tulajdona, amit használatba átadtak a céhtörténeti múzeumnak. Tusnádon éveken keresztül egyhetes műemlékvédelmi konferenciát szerveztek, s egy ilyen alkalommal kereste fel barátaival Kézdivásárhelyt, amikor a Bogdán-féle fényírdát is felfedezték. Azután minden esztendőben felkeresték a millenniumi fotóműtermet, míg egyszer csak zárva találták, Bogdán Etelka néni is elhunyt. Akkor merült fel az az ötlet, hogy az örökösöktől vásárolják meg az épületet, majd újítsák fel a fényírdát. A szükséges pénzt a kincstár adta az épület megvásárlására, majd hivatalos formában használatba adták a múzeumnak. A felújításához szükséges utolsó összeget éppen egy évvel ezelőtt Szili Katalin, a Magyar Országgyűlés elnöke hozta el Kézdivásárhelyre, amikor jelképesen egy hárommillió forintos csekket adott át.

Ráday azt is elmondta, Dimény Attila mindenben segítette, teljes tudásával és fiatalos lendületével az ügy mellé állt. ― A fényírda oldala és plafonja is üvegből épült ― magyarázta a fotótörténeti emlékhely jelentőségét Ráday Mihály. ,,A különböző fényáteresztő és -takaró textíliák mozgatásával érték el elődeink azokat a fényhatásokat, amelyek a magyar fotóművészetet méltán világhírűvé tették." Azt is kifejtette, reméli, hamarosan a fényírda a város egyik jelentős művelődési központja lesz, élő napfényműterem, ahol mai technikával fényképeket is készítenek. Ráday rendhagyó módon nem avatószalagot vágott el, hanem egy pálca segítségével széthúzta az üvegtető elől a textíliákat. Ezt követően Dimény Attila köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak a fényírda helyreállításához, elmondva, hogy a majdani fotótörténeti múzeum átadására még várni kell, de így is jelentős lépést tettek meg. Végezetül megnyitotta a VárosKÉPEK. Múlt és jelen címet viselő fényképkiállítást. Ezután az előadók és a nagyszámú érdeklődő a céhtörténeti múzeumba vonult, ahol Kézdivásárhely épített öröksége az Európai Unió küszöbén címmel szakmai tanácskozásra került sor.

A Magyar Televízió egyes csatornája az Unokáink sem fogják látni soron következő adásában, november 25-én, vasárnap 14.35 órától számol be a konferenciáról.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2007-11-19: Közélet - x:

Markó összefogásra szólít

A romániai magyarságnak azért kell összefognia, hogy sokszínűségét megőrizze ― mondta tegnap Marosvásárhelyen Markó Béla, az RMDSZ elnöke.
2007-11-19: Közélet - Hecser László:

Kulturális elismerések Baróton

Szombaton délután a baróti református templom tanácstermében a Gaál Mózes Közművelődési Egyesület Varga Béla fotóművésznek az Erdővidék Kultúrájáért-, Antal István vállalkozónak pedig a Kultúra Mecénása-díjat adományozta.