Csütörtökön kerülhet sor az előrehozott parlamenti választásokon a szlovák törvényhozásba bejutott politikai pártok vezetőinek első közös találkozójára. A jobboldali parlamenti pártok vezetőinek kijelentései szerint alighanem egyedüli kormányzásra kell felkészülnie a győztes Irány – Szociáldemokrácia (Smer-SD) pártnak.
A szlovák sajtó a parlamenti választások eredményei kapcsán tegnap a jobboldal tehetetlenségét ostorozta, és úgy vélte, hogy Robert Fico (fotó) legalább négyéves egyeduralma várható. Stabil pozsonyi kormány hivatalba lépésére számítanak a külföldi lapok, amelyek a Fico vezette Smer szombati választási győzelmét elemezték.
A parlamenti választások hivatalos végeredményeinek kihirdetését követően a törvényhozásba bejutott jobboldali pártok vezetői több televíziós fórumban is jelezték, hogy találkoznak ugyan Robert Fico Smer-elnökkel, de nem lépnek vele koalícióra. Ivan Gasparovic államfő megerősítette, hogy a kormányalakítással a győztes párt elnökét fogja megbízni, de mielőtt erre sor kerülne, találkozni akar Ficóval. A Smer egyelőre hallgat a hogyan továbbról, csak annyit közölt, hogy csütörtökre tárgyalóasztalhoz hívta az új összetételű parlamentbe bekerült pártok vezetőit.
Az MKP a megyei választásokra gondol
Az előző választásokon a legerősebb jobboldali pártként kormánykoalíciót alakító, ám ezúttal csak az ötödikként a parlamentbe jutott jobboldali Szlovák Kereszténydemokrata Unió – Demokrata Párt (SDKÚ-DS) jelenlegi elnöke, Mikulás Dzurinda komoly kudarcként értékelte a párt választási eredményeit. Dzurinda tegnap bejelentette, májusban nem indul az SDKÚ-DS vezetői posztjáért. A parlamentbe negyedik helyen bejutott, Bugár Béla által vezetett szlovák–magyar párt, a Most–Híd tárgyal a Robert Fico vezette Irány – Szociáldemokráciával, de csekélynek látja a megegyezés lehetőségét.
Tovább folytatja a küzdelmet a szlovákiai magyarság érdekképviseletének hatékonyabbá tételéért a Magyar Koalíció Pártja (MKP) azt követően is, hogy a párt nem jutott be a parlamentbe. "Továbbra is fennmaradtak azok az értékek, amiért 110 ezer szlovákiai magyar ránk adta a voksát, és választóink nem azt várják tőlünk, hogy feladjuk, tehát folytatjuk a hatékonyabb érdekképviseletért folytatott küzdelmet" – mondta az MKP elnöke, Berényi József a párt választások utáni elképzeléseiről. Hozzátette: fel kell készülni a már másfél év múlva sorra kerülő megyei választásokra. Pénteken összeül az MKP tizenöt tagú országos elnöksége, amely többek közt a választások eredményeiről is tárgyal, és döntést hoz a további lépésekről.
A bejutásra esélyesnek tartott pártok közül a parlamenten kívül maradt még a szlovákiai politikai spektrum jobb szélén elhelyezkedő Szlovák Nemzeti Párt (SNS) is, amelynek szélsőséges kijelentéseiről híres elnöke, Ján Slota úgy nyilatkozott, hogy nem az SNS szenvedett vereséget a választásokon, hanem a szlovák nemzet. Hozzátette: nem bánkódik amiatt, hogy a parlamenten kívül maradt a párt, mert a képviselőik legalább nem fognak "bolondok, homoszexuálisok és hasonló egyének" társaságában ülni.
Sajtóvisszhangok
Soha nem függött még az ország olyan dróton, amelyet egy ember tart a kezében – konstatálja Robert Fico pártja, a Smer győzelmét kommentárjában a Sme szlovák liberális napilap. A Túl nagy biztonságot kaptunk írása címével a cikk írója a Smer Válasszuk a biztonságot kampányszlogenjére utal. A Smer megjegyzi, Fico pártjának nemcsak matematikai értelemben nem akad ellenfele a jövendő parlamentben, de egyébként sem, mert a szlovákiai jobboldal teljesen szétesett.
Nacionalisták nélkül címmel közöl kommentárt a Magyar Koalíció Pártja és a Szlovák Nemzeti Párt választási sikertelenségéről a Pravda szlovákiai független napilap. A cikk írója megállapítja, 1990 óta először áll össze olyan parlament, amelyben nem lesznek jelen nacionalista pártok.
A Hospodárské noviny gazdasági napilap szerint szomorú, de igazságos a parlamenti választások eredménye Szlovákiában. A lap megállapítja, hogy Robert Fico és Juraj Siroky vállalkozó "befektetési társaságának" monopolhelyzete lesz a politikában. A cikk írója úgy véli: a Smer kormányzása alatt leállnak a reformok, és megnő az államadósság.
A Die Welt német konzervatív lap kiemelte, hogy a baloldali populista politikus győzelmével a rendszerváltás óta először szerzett abszolút többséget egy párt Szlovákiában. Fico második kormányzati periódusa problematikus lehet a feszült szlovák–magyar viszony szempontjából. A berlini Tageszeitung szerint veszélyes, hogy Fico ilyen nagy többséggel győzött.
A Der Standard liberális osztrák újság Pozsony nem Budapest című jegyzetében Robert Fico és Orbán Viktor politikáját vetette össze. A lap úgy látja: Fico abszolút többséget kapott, ezzel a hatalma megközelítőleg olyan nagy, mint magyar hivatali kollégájáé.
A Le Soir baloldali liberális irányultságú brüsszeli lap a Robert Ficóról közölt rövid portréban kiemelte, hogy a politikus "hajlamos populista húrokat pengetni". Idézte Fico azon kijelentését, hogy a közpénzügyek konszolidálásának terheit "az erőseknek és a gazdagoknak" kell viselniük.
Váratlan a Smer fölényes győzelme
Szakértők szerint, bár biztosra lehetett venni a Robert Fico vezette Smer győzelmét a szombati szlovákiai előrehozott parlamenti választásokon, a párt ennyire nagyarányú, elsöprő győzelme váratlannak számít. A szlovákiai választások eredményét tanácskozáson értékelték tegnap Budapesten a Magyar Külügyi Intézetben. Öllős László, a somorjai Fórum Intézet elnöke azt mondta, a Smer egyetlen előrejelzés által sem jósolt nagyarányú sikerének oka az lehet, sokan az utolsó napokban döntötték el, hogy elmennek szavazni, és Fico pártjára voksolnak. Hangsúlyozta: a Most–Híd 30 ezer szavazót vesztett korábbi eredményéhez képest, nagy részük valószínűleg magyar volt, többen inkább a Smerre voksoltak. Hozzáfűzte: a párt parlamentbe jutott 13 képviselőjéből várhatóan 9 lesz magyar.
Szarka László, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet tudományos igazgatója arról beszélt, hogy a fiskális paktum utáni Európában nehéz helyzetbe került Szlovákia, a szerződés és az EU erősödő ellenőrzése kevés mozgásteret hagy a kormánynak. A szakértő szerint az MKP-t a Magyarországhoz fűződő erős kapcsolata miatt a média nacionalista ketrecbe szorította, holott nem nacionalista párt. Népszerűsége azért is csökkent, mert a jelenlegi gazdasági helyzetben az etnikai üzenetek kevésbé érintik meg a szavazókat – vélekedett. Hozzáfűzte: egy "tisztán etnikai, regionális párt mozgósítási tartalékai végesek". Úgy látja, van lehetőség a regionális együttműködésre a Most–Híd és az MKP között.
Magyarországi visszhangok
Semjén Zsolt szerint döbbenetes, hogy éppen az az MSZP beszél a magyarság megosztásáról, amelynél jobban senki nem osztotta meg a magyar nemzetet. A miniszterelnök-helyettes ezt Szabó Vilmos szocialista képviselő sajtótájékoztatójára reagálva közölte tegnap. Semjén felidézte a 2004-es, kettős állampolgárságról szóló népszavazást, és arra emlékeztetett, hogy a Híd párt még 2009-ben alakult meg, tehát a szocialista kormány regnálása alatt vált megosztottá a felvidéki magyar politika. Hozzátette: mindazonáltal örülnek a Híd bejutásának a pozsonyi parlamentbe, és annak is, hogy a szélsőségesen magyargyűlölő nacionalista párt kiesett onnan.
Az MSZP szerint az Orbán-kormány felelőssége meghatározó a szlovákiai magyar közösség megosztottságában. Szabó Vilmos, a parlament külügyi bizottságának szocialista tagja tegnap sajtótájékoztatón azt mondta: a szlovákiai magyar közösség vereséget szenvedett azzal, hogy az MKP a szombati választáson 2010 után ismét nem jutott be a pozsonyi törvényhozásba. Véleménye szerint ennek egyik oka a Fidesz-kormány politikája, mivel az a két magyar párt együttműködésének előmozdítása helyett a megosztottságot növelte.