MagaslesKövetkezmények nélküli ország

2007. november 19., hétfő, Közélet
Ha a zavaros és áttekinthetetlen jelen román politikusai egyáltalán fennmaradnak a jövőben, az nem valószínű, hogy cselekedeteik miatt lesz, hanem inkább nagy hangú, sokszor túlzó, bizarr vagy perfid kijelentéseik miatt.

Megszokhattuk, felelősség nélküli országban élünk, mindenki azt mondhat, amit akar. Az agilis államfő — hogy hamarjában csak két kijelentését emeljük ki — következmények nélkül nevezheti bűnözők pártfogójának és korruptnak az igazságügyi miniszterét, és ugyanő, meglovagolva az olaszországi heveny románellenesség hatására feléledő hazai xenofóbia fakó lovát, elpanaszolhatja a megtévesztett közvéleménynek, hogy miközben román bűnözésről beszélnek, a napfényes Itáliában csak az elmúlt hónapokban kilenc román állampolgár lett gyilkosság áldozata. Másnapra kiderül, a szám pontatlan, de kit érdekel ez, hiszen amikor a cirkusz beindul — egy román férfi kirabolt, megerőszakolt és agyonvert egy olasz asszonyt —, maga a külügyminiszter javasolja, hogy a sivatagba kéne deportálni a romákat. Másnap már szánta-bánta meggondolatlan kijelentését, amely csak olaj volt a tűzre egy olyan országban, ahol utcákat neveznek el és szobrokat emelnek a Marsallnak, aki a külügyér elkapkodott, átgondolatlan ötletét néhány évtizede sikeresen valósította meg. (Igaz, nem a sivatagban…) Az ország miniszterelnöke néhány éve, a nagy bánsági árvízkor az őt megrohanó, házukat, javaikat elveszítő szerencsétlen kérelmezőket, vadonatúj gumicsizmájában topogva, azzal utasította vissza: ,,mit akartok, csak nem építhetünk nektek hoteleket?" Most pedig az ország harmadik vagy negyedik embere, Olteanu képviselőházi elnök csattant fel, s utasította vissza meggondolatlanul és durván az amerikai nagykövet bírálatát. Amely pedig a jelenkori Románia egyik Achilles-sarkát emlegette fel, mondván, hogy késik az igazságügy reformja… A házelnök hebehurgyán reagált. A liberális politikus ösztöneiben mintha még élne a régi hagyomány, a belügyekbe való be nem avatkozás gondolata, s végül is mit nekünk Amerika? Igen ám, de órák múlva már az amerikai — hangsúlyozzuk, nem a nagykövet, hanem az Egyesült Államok véleménye mellé sorakozott fel az angol nagykövet is, s itt már nem lehet a belügyeinkbe való be nem avatkozásról magyarázni, mert Románia az Európai Unió tagja, s az egyik kérdés, amely a brüsszeli bürokratákat aggodalomba ejti Románia jövőjével kapcsolatban, éppen a korrupció, melynek meggátolását az igazságügy reformja nélkül aligha lehet ép ésszel elképzelni. Csakhogy ép ésszel nyilatkoznak-e különben épeszű politikusok, amikor valami miatt magukon kívül vannak? Egy kis száraz önmegtartóztatás a nyilatkozatokban (is!) jót tenne…

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 698
szavazógép
2007-11-19: Közélet - Farcádi Botond:

EU-vetélkedő jókedvvel és kampánnyal

A siker nem állt egyenes arányban a felkészültséggel azon a hét végi vetélkedőn, amelyet a megyei tanács mellett működő Európai Információs Központ szervezett, ennek ellenére jó hangulatú rendezvény zajlott a Park vendéglőben.
2007-11-19: Közélet - Mózes László:

A hétvége hírei

Kiutasított román állampolgárok
Összesen 117 román állampolgár kiutasítását rendelték el az olasz hatóságok két hét alatt, amióta az olasz kormány rendeletet hozott a társadalomra veszélyesnek ítélt uniós állampolgárok kitoloncolásának megkönnyítéséről. Az érintett 117 román állampolgárból többen már elhagyták az országot, mások a hazatelepítésükre várnak, ismét másokat befogadó központokban helyeztek el. Hivatalos adatok szerint Olaszországban mintegy 342 000 román állampolgár él, de a Caritas katolikus segélyszervezet a számukat 556 000-re becsüli. Ez a szám növekvőben van, amióta Románia 2007. január 1-jén az Európai Unió tagja lett.