Kapuállító a Vár utcában

2012. március 14., szerda, Faluvilág

Árkoson már félig készen is áll a Baconban készített, valamivel nagyobb méretű gyalog székely kapu. Ottjártunkkor éppen a galambdúcos födémet készítette leendő tulajdonosa, Bálinth Zoltán, a falumúzeum alapítója, megszállott mindenese.

  • Bálinth Zoltán: Cégér is, kapu is. A szerző felvételei
    Bálinth Zoltán: Cégér is, kapu is. A szerző felvételei

– A kapunak való cserefát hat esztendővel ezelőtt Felsőcsernáton­ban vásároltam – mondta. – Volt ideje kiszáradni. Megjárta már magát Nagybaconban, ketten faragtuk Bardocz Istvánnal, az apróbb munkát én készítem el.
Valóban különleges – tesszük hozzá mi –, mert kapu is, de cégérféle is. Őrzi a székely kapuk sok-sok tulajdonságát, de ha valaki jól megfigyeli, észreveszi, hogy az oszlopain felfelé igyekvő indadísz, amit akár életfának is vehetnénk, nem egy edényből, nem egy stilizált virágmotívumból indul, mint általában a régi kapulábakon, hanem egy öntöttvasból készült jelképes vasalóból! Így is jól van, ha egyfajta cégérnek szánta gazdája, mert Bálinth Zoltán számára a nyersvas vasaló, nagyanyáink házi kelléke különleges tárgy. Ha nem tudná az olvasó, hangyaszorgalmával ebből éppen 252 darabot gyűjtött össze. A legutóbbi sepsiszentgyörgyi városnapokon 550 vasalóból (mert kölcsön is kért hozzá) rakta ki: 550 éve város Sepsiszentgyörgy. Ám legyen ott az a vasaló, ha a fába belefaragták – mondogattuk magunkban –, ennyi erővel lehetett volna ott egy vajköpülő dézsa is, vagy egy káposztásfazék. A kapufelirat székely rovásírás, kétoldalt az ősi jelképek: a Nap, a Hold és a csillagok. A galambbúg sem akármilyen, mert belseje részekre, fészkekre osztott. Gazdája ugyanis egy régi hiedelemnek hódol, miszerint "a galamb olyanfajta állat, amelyik nem szereti a huzatos, nyitott helyet: fészkének lezárt háttere kell hogy legyen. Nagyon szeretném, ha bele tudnék költöztetni galambokat – mondta –, csűröm tetejére is azzal a céllal szereltem gólyafészket, hátha oda költözne a fehér gólya.Élő kaput akarok embernek és állatnak egyaránt!"
Nem mindennapiak a kapufélfa feliratai. Valóságos hagyományos feliratgyűjtemény kínálja magát: udvarhelyi, felső-háromszéki, Homoród menti, erdővidéki és egy maga fabrikálta: Isten hozott e székely tájra! és Isten áldása kísérjen utadon!

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2012-03-14: Faluvilág - :

Kenderesi kopogtató

A kopogtató is jelképes, mert bár valóban bekopogtattunk a nagybaconi Kenderes utcában Bardocz István faragómesterhez, de ugyanakkor a műhelyből kiszűrődő kopogtatás adta hírül, hogy a szerencse kitartott mellettünk, a keresett faragóművészt otthon találtuk.
2012-03-14: Faluvilág - :

Kilencvenéves az árkosi dalárda

Vegyes kórus ez, a szó legteljesebb értelmében, kisebb-nagyobb megszakításokkal 1922 óta működik, de ennél sokkal régebbi időkre nyúlik vissza a községben általában közkedvelt dal- és hagyományos zenekultúra. A dalárda újjászületése Márk Attila gitárművész, zenetanár és karnagy nevéhez fűződik, aki néhány éve az árkosi unitárius egyházköz­ség énekvezéri teendőit látja el.