A De’Longhinak sürgős
Szeptemberben kezdi meg a termelést nemeszsuki gyárában a De’Longhi. Az olasz elektronikai vállalat egyelőre száz alkalmazottal kezdi el a működést, de a tervek szerint ezer új munkahelyet teremtenek a közeljövőben.
Massimo Baroneti, a cég humánerőforrás-menedzsere jelezte: együttműködnének a kolozsvári Műszaki Egyetemmel is, gyakornoki lehetőségeket biztosítva a hallgatók számára. A gyakornokság után a diákok arra is lehetőséget kapnak, hogy az olasz vállalat alkalmazza őket. Baroneti elmondta, hogy a vállalat részt vesz a Műszaki Egyetem által szervezett internship-börzén. "Így megteremtődik annak a lehetősége, hogy személyesen is találkozzunk a diákokkal, akikről eddig csak jót hallottunk. Kolozsváron fejlett az akadémiai közeg, sok jól képzett fiatal van, akiket alkalmazhatunk" – fogalmazott a cégmenedzser. A De’Longhi a Nokia volt dolgozóinak egy részét is alkalmazná ősztől, emellett az amerikai Emerson vállalat is jelezte, hogy 70 főt felvenne a Nokia volt alkalmazottjai közül. További száz üres állás lesz egy fémfeldolgozó-vállalatnál is, amely szintén idén kezdi meg működését a Tetarom III ipari parkban. A De’Longhi 30 millió eurót ruház be a nemeszsuki üzemébe, miután megvásárolta a Nokia csarnokait.
Perel a hírTV
Teszári Zoltán RCS/RDS kábelszolgáltató cégének fizetésképtelenné nyilvánítását kezdeményezte a Hír Tévé Zrt. A bukaresti törvényszéken iktatott dossziét május 23-án tűzik napirendre. A 2003-ban alapított hírTV a műfajban az első, melyet belefoglaltak az RCS-hálózat magyar csomagjába, de nemrég kivették, mert nem tudtak megegyezni az új árban. A Bursa napilap információi szerint a nagyváradi székhelyű RCS/RDS Kelet- és Közép-Európa egyik legnagyobb kábel-, telefon- és internetszolgáltatója, jelen van Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban, Horvátországban, Szerbiában, Olaszországban, Spanyolországban és Romániában, utóbbiban évi jövedelmei meghaladják a 400 millió eurót.(i.)
Mobil közvita
Ma bocsátja közvitára az Országos Hírközlési Hatóság (ANCOM) a mobilszolgáltatók licenceinek pályázati dokumentációját. A közbeszerzési eljárás során a 800, a 900, az 1800 és a 2600 MHz-es sávokra jelentkezhetnek majd a hazai mobilszolgáltatók. Ilyen jellegű pályáztatásra még nem került sor Romániában, a megpályázható licencek időtartama pedig 2029-ig húzódik. A Vodafone, az Orange és az OTE csoportok eddig összesen nyolcmilliárd eurót fektettek be Romániában, és közölték, hogy részt kívánnak venni a közelgő licenckiíráson is. A Vodafone az elmúlt 15 évben 2,8 milliárd eurót ruházott be a hazai piacon, az Orange kétmilliárd eurót fektetett be azóta, hogy belépett Romániába, az OTE pedig hárommilliárd eurót szánt a romániai fejlesztéseire.
Tőkeemelés az OTP-nél
Az OTP Bank 140 millió lejjel megemelte romániai leánybankja jegyzett tőkéjét, a tőkeemelést a román cégbíróság bejegyezte. Az OTP Bank Románia közgyűlése 2012. február 29-én döntött a tőkeemelésről. Ezzel a bank jegyzett tőkéje 542,9 millió lejről 682,9 millió lejre emelkedett. Két nappal korábban a montenegrói leánybank 12 millió eurós tőkeemelését jelentette be az OTP.
Marhalicit a Tnuvánál
A legnagyobb izraeli tejtermékgyártó-vállalat, a Tnuva közölte: kiárusítja teheneit, miután a vállalat romániai egysége tavaly csődöt jelentett. A Capitol Insol felszámoló szerint a vállalat ma 10 órától árverést tart az Ilfov megyei Popeşti-Leordeni településen lévő gyárának épületében, ahol 1087 Holstein szarvasmarhára lehet majd licitálni. Az indulóár 11,1 millió lej lesz áfa nélkül, azaz állatonként 2400 euró. A Tnuva emellett takarmánykészleteit és gyógyszereit is elárverezi, összesen 0,7 millió lej értékben. 2005 végén a Tnuva 55 millió eurót fektetett a romániai fejlesztésekbe, létrehozva egy farmot és egy gyárat. A kezdeti tervek szerint az üzlet értékének néhány éven belül meg kellett volna haladnia a 70 millió eurót. Ehhez képest a Tnuva 2010 végén 85 millió eurós veszteséget halmozott fel.