Üzenet BodvajbólMeg kell tanulnunk összefogni

2012. március 15., csütörtök, Közélet

A behavazott bodvaji út megnehezítette a közlekedést, több autóbusz is elakadt, s feltartóztatta a kohó felé tartó ünneplő sereget, ezért másfél órás késéssel lehetett csak a megemlékezést elkezdeni. A felszólalók a szabadságharcban helytálló elődeinket követendő példának nevezték, kiemelték áldozatvállalásukat, holnapba vetett hitüket. Az ágyúöntő Gábor Áronra többen hivatkoztak a cselekvő székely ember példájaként.

A nagybaconi Benedek Elek Műve­lődési Egyesület elnöke, Mihály Réka tanítónő Bodvaj egyesítő hatását emelte ki, mondván: Erdővidék népe felszólítás nélkül, belső hangtól vezérelve évről évre oda sereglik, hogy a forradalomban életüket áldozó őseink előtt fejet hajtson. Magyarország csíkszeredai főkonzulátusának konzulja, Csige Sándor Zoltán Orbán Viktor üdvözletét tolmácsolta, majd Bardoc polgármestere, Balázsi Dénes szólalt fel. Ma nemcsak a szabadságunkért áldozatot vállalókra emlékezünk, hanem felidézésük által példát is veszünk a szülőföldünk érdekében cselekvőkről. Hogy méltók legyünk elődeinkhez, kicsinyes egyéni érdekeinkről le kell tudnunk mondani, s a közösség érdekében meg kell tanulnunk összefogni – mondotta Balázsi.
Csige Sándor Zoltán beszédé­ben a márciusi ifjak önzetlenségét emelte ki, majd azt méltatta, miként sikerült önmagukon felülkerekedve a nemzet érdekében cselekedniük. Zalaegerszeg alpolgármestere, Balaicz Zoltán Wass Albert szavaival köszöntötte az egybegyűlteket, majd azokról a fiatalokról beszélt, akik szívükben biztosak voltak abban, hogy egyenként is meg tudják változtatni nemzetük sorsát, ha eléggé hisznek benne. Hogy e tájon megmaradásunk biztosítva legyen, ahhoz az kell, hogy a fontos pillanatokban bölcsen tudjunk gondolkodni, a gyűlölet helyét az együttműködés vegye át. Az EMNT megyei elnöke, Nemes Előd úgy fogalmazott: folytatnunk kell azt a munkát, melyet százhatvannégy esztendeje elkezdtek, hiszen ma is érzékelhető az akkorihoz hasonló elnyomás – ma arra próbálnak kötelezni, hogy lelkiismeretünkkel ellenkezve minden reggel más himnuszát énekeljük –, másképpen nem tudjuk jogainkat érvényesíteni. A jövőnk biztosításának érdekében közösséget kell építenünk, s a meg­élhetés érdekében itthon kell munkálkodnunk. Az MPP nevében Kisgyörgy Tünde a kitartó, az igazukért utolsó csepp vérükkel harcolók hitéről és elszántságáról beszélt. Márton Árpád RMDSZ-es képviselő elismerően szólt Gábor Áron érdemeiről, de mint mondotta, nem szabad megfeledkeznünk a bodvaji vashámor, a sepsiszentgyörgyi harangöntő mű­hely és a kézdivásárhelyi rézöntöde munkásairól sem, akik sokat tettek azért, hogy a székely ágyúk csodája meg­va­lósulhasson. Ke­resztes Zoltán miklósvári plébános áldásában a nemzetünket hittel megajándékozó – s ezáltal megmaradást nyerő –, Vajkból Istvánná lett szent királyunk szerepét emelte ki.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 4
szavazógép
2012-03-15: Múltidéző - Kádár Gyula:

Az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc

1848. március 15. a magyar nép egyik legnagyobb ünnepe, mert az akkor kirobbant forradalom jelentősége a honfoglalással, az államalapítással, a Bocskay István és a Rákóczi Ferenc vezette szabadságharccal mérhető össze. E napon minden magyarul érző és gondolkodó ember tisztelettel adózik azok emléke előtt, akik vállalták a polgári átalakulásokért folytatott küzdelmet, és készek voltak harcolni a magyar nép szabadságáért.
2012-03-15: Közélet - Iochom István:

A Nyergestető hőseire emlékeztek

Tegnap a kézdivásárhelyi Apor Péter Szakközépiskola tanárai és diákjai rótták le kegyeletüket a Nyer­gestetőn, ott, ahol 1849. július 31-én és augusztus elsején a bélafalvi Tuzson János őrnagy két zászlóalj gyalogossal és alig nyolc ágyúval hősies küzdelmet vívott a túlerőben lévő orosz–osztrák csa­patokkal szemben.