Az Országház Kupolacsarnokában összegyűlt tudósok és művészek képviselte tudás, szépség és siker bizonyítja, hogy sosem voltunk távol Európától, így visszatalálnunk sem kell oda – mondta Schmitt Pál köztársasági elnök tegnap a Parlamentben a Kossuth- és Széchenyi-díjak, valamint a Magyar Érdemrend középkeresztje kitüntetéseinek átadásán.
Az államfő emlékeztetett: a rendszerváltás idején sokan keresték az utat Európába. Viták folytak róla, hogy a magyarságnak miként kellene oda visszatalálnia, azóta ráébredtünk azonban, hogy sosem voltunk távol: hagyomány és értékrend, művészet és tudomány köt minket szorosan Európához – hangsúlyozta. "Itt és most az Országház Kupolacsarnokában összesűrűsödő tudás, szépség és siker európaiságunk legékesebb bizonyítéka. Bárkinek, aki kételkedik bennünk, önöket és az önök mögött álló műhelyeket, a magyar kulturális, kutatói, gazdasági és társadalmi élet legjavát hozzuk fel élő bizonyságul" – fordult a díjazottakhoz Schmitt Pál. A nemzeti ünnep alkalmából odaítélt kitüntetéseket az államfő Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László házelnök társaságában adta át.
Művészek az elismerésről
Csoóri Sándor Kossuth-díjas költőt, írót, esszéistát, a kortárs magyar irodalom kiemelkedő alakját Kossuth Nagydíjjal tüntették ki a nemzeti ünnep alkalmából. A művész a díjat váratlan balesete miatt később veszi át. Az indoklás szerint Csoóri Sándor "a magyar irodalom megújításához való tevőleges hozzájárulásáért, gazdag képvilágú költészetünk hagyományainak megőrzéséért és továbbviteléért, közösségi elkötelezettségű, csodálatos verseiért, sokoldalú és műfajgazdag irodalmi munkásságáért, a magyarság szellemi összetartozás-tudatának ápolásáért, példaértékű életútja elismeréseként" kapta a Kossuth Nagydíjat.
"Megtisztelőnek tartom, hogy relatíve fiatalon ítélték nekem a Kossuth-díjat, különösen olyan nagyok után, mint Cseh Tamás vagy Presser Gábor" – mondta Kovács Ákos, aki 43 évesen kapta meg a kitüntetést. "Remélem, hogy kicsit az egész műfajnak és a közönségnek is szól az elismerés" – fogalmazott Ákos, aki stílusteremtő zeneszerzői, előadóművészi tevékenységéért, az igényes pop-rock magyarországi térnyeréséhez való tevőleges hozzájárulásáért, műfajgazdag és sokoldalú, a zene, a próza, a vers és a színház világában egyaránt maradandót alkotó, nagy népszerűségnek örvendő művészi munkássága elismeréseként vehette át a Kossuth-díjat.
Reviczky Gábor szerint minőségi tanúsítványként fogható fel, ha valaki megkapja a színészi pályán elérhető legmagasabb elismerést. A Vígszínház művésze erről annak kapcsán beszélt, hogy Kossuth-díjjal tüntették ki tegnap a Parlamentben. "Boldog vagyok, hogy értékelték a pályán töltött életemet és a minőséget" – mondta Reviczky Gábor, felidézve, hogy 2007-ben már részesült alternatív Kossuth-díjban, amely a figyelem felkeltésére szolgált a baloldali kormányzás idején, jelezve: vannak itt mások is. "Most sikerült megkapnom az igazit is, az állami elismerést" – hangsúlyozta. Reviczky Gábor az indoklás szerint groteszk, ironikus karakterek fanyar humorral és kivételes művészi erővel történő megformálásáért, nagy főszerepek és karakter-epizódszerepek interpretálásában egyaránt kimagaslót nyújtó, sokoldalú, rendkívül közkedvelt művészi pályafutása elismeréseként kapta a Kossuth-díjat.
Az agykutató nagydíja
Egy magyar tudós számára a legeslegnagyobb dolog elnyerni az egyébként igen ritkán adományozott Széchenyi Nagydíjat – hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter Széchenyi-díjas orvos, kutatóprofesszor, az MTA rendes tagja, aki tegnap vette át az elismerést a Parlamentben. Az agykutató a központi és perifériás idegrendszer ingerületátvitele, a kémiai ingerületátvitel farmakológiája terén elért, világszerte elismert kutatási eredményeiért, iskolateremtő tudományos tevékenységéért, széles körű tudományszervezői és tudománydiplomáciai munkásságáért, példaértékű életpályája elismeréseként részesült Széchenyi Nagydíjban. Mint az akadémikus kifejtette, egy kutató életében a legnagyobb kitüntetés, ha tudóstársai ismerik el munkásságának jelentőségét, felfedezéseinek fontosságát. "Ezen túlmenően azonban nagyon fontos a társadalom részéről megnyilvánuló elismerés is, és ez a díj tulajdonképpen mind a kettőt tükrözi. A Kossuth- és Széchenyi-díjbizottság tagjai szakemberek, ugyanakkor a díjazottak személyét a kormány előterjesztésére az államfő adományozza, megjelenítve a társadalmat" – fogalmazott Vizi E. Szilveszter.