Omlós, ízletes, finom, lágy, laktató – és még sorolhatnánk, milyen jelzőkkel illették tegnap a múzeumlátogató kisiskolások a pityókás házikenyeret, amit a játékos kenyérkészítő tanórán kóstoltak meg a Székely Nemzeti Múzeum néprajzi részlegén.
Padok helyett nemezpárnán ültek a múzeumpedagógiai foglalkozáson részt vevő mikós másodikosok, tankönyv helyett igényesen szerkesztett és kivitelezett munkafüzet, valamint Vinceffy Orsolya múzeumpedagógus segítségével ismerkedtek a kenyérkészítés mozzanataival a búzavetéstől a fogyasztásig, és közben annyi szólást-mondást tanultak meg erről, hogy a tevékenység végén egymással versenyeztek, ki fejti meg hamarabb a pemete (kemencét tisztító cirokseprű), szusztora (a kemence világítására használt, botra tekert égő olajos rongy) meg egyéb elfelejtett szavaink jelentését.
A Demeter Éva muzeológus által kitalált múzeumpedagógiai program, az általa szerkesztett füzetecske (amit minden résztevevőnek ajándékba adnak) elnyerte a Bethlen Gábor Alapkezelő Nonprofit Zrt. támogatását, aminek köszönhetően a február elején indított tevékenységben eddig több mint ötszáz gyermek vett részt. A rendhagyó nyelv-, hagyomány- és környezetismereti óra ajándék az iskoláknak, csak ki kell használni, élni a lehetőséggel: az eredmény nem marad el, a gyermekek olyan élményanyaggal gazdagodnak, amely az osztálytermi oktatásban nem szerezhető meg.