Magyarország stratégiai szövetségesének tekinti Romániát – mondta Martonyi János magyar külügyminiszter tegnap Bukarestben, miután román kollégájával, Cristian Diaconescuval folytatott megbeszélést.
"Sokan érezzük úgy, hogy a magyar–román kapcsolatok talán a két modern állam fennállása óta soha nem voltak olyan jók, mint most" – fogalmazott a magyar diplomácia vezetője a Cristian Diaconescuval közösen tartott bukaresti sajtóértekezletén. Martonyi János hozzáfűzte: Budapest értékeli a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem akkreditálását, a marosvásárhelyi orvosi egyetem ügyében megszületett, jelenleg közvitán lévő kormányhatározatot, továbbá azt is, hogy az egyházi ingatlanok tulajdon-visszaadási folyamata ismételten megindult. A magyar külügyminiszter köszönetet mondott "a román kormány nagyon ésszerű, kiegyensúlyozott álláspontjáért", amelyet Magyarországgal kapcsolatban tanúsított az Európai Unió pénzügyminisztereinek legutóbbi értekezletén.
Cristian Diaconescu román külügyminiszter azt mondta, a polgárokat közvetlenül érintő kérdésekről egyeztetett magyar partnerével: az energetikai hálózatok összekapcsolását, a regionális jelentőségű, közös infrastrukturális projekteket és a környezetvédelmet sorolta ezek közé. Arra az újságírói kérdésre, hogy vajon a magyar–román kétoldalú kapcsolatokban is hasznosítható-e az a modell, ahogyan Románia anyaországként fellépett a szerbiai román kisebbség védelmében, a román külügyminiszter azt mondta: a két helyzet teljesen különböző. "A különbség nyilvánvaló, mi egyelőre ott tartunk: a belgrádi hatóságoknak el kellene ismerniük a Szerbiában élő románok azon jogát, hogy maguk határozhassák meg saját nemzeti önazonosságukat" – magyarázta Cristian Diaconescu. Martonyi Jánost bukaresti hivatalos látogatásán fogadta Mihai Răzvan Ungureanu miniszterelnök, Vasile Blaga, a szenátus elnöke, majd megbeszélést folytatott Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel.
Kelemen tájékoztatta Martonyi Jánost a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen kialakult helyzetről, a kormány által hozott határozatról, amely a magyar kar megalakulására vonatkozik. Mint mondta, az oktatási tárca pénteken összesíti a beérkezett javaslatokat, kedden pedig dönt a kormány. "Ez a kérdés a koalíció sorsára is minden bizonnyal hatással lesz, én azonban biztos vagyok abban, hogy most senkinek sem érdeke egy politikai válság kirobbantása, a koalíció szakadása. Éppen ezért én minden más megfogalmazott véleménnyel szemben bizakodó vagyok, bízom abban, hogy jövő kedden a kormány aláírja a MOGYE magyar karának megalakítására vonatkozó kormányhatározatot" – fogalmazott Kelemen Hunor a hivatalos találkozót követően. Hangsúlyozta továbbá: az erdélyi magyar közösség érdekérvényesítése szempontjából roppant fontos, hogy a hivatalos román–magyar állam- és kormányközi kapcsolatok erősek legyenek. Az RMDSZ elnöke tájékoztatta a magyar külügyminisztert arról is, hogy az RMDSZ elkezdte a felkészülést az önkormányzati választásokra, szándékaik szerint ugyanolyan erős képviseletet tudnak majd biztosítani az erdélyi településeken, mint 2008-ban. Martonyi azt mondta: Magyarország nem szól bele az erdélyi magyar pártok választási versenyébe. Az RMDSZ elnökével közösen tartott sajtóértekezletén kifejtette: alapvető érdek az, hogy az erdélyi magyarság a lehető legnagyobb arányban vegyen részt a parlamenti és önkormányzati választásokon. "Az önkormányzati választásokon meg kell barátkozni azzal, hogy különböző magyar politikai pártok egymással versenyeznek. Ami lényeges, hogy ez a politikai verseny tiszta eszközökkel, tisztességes módon folyjon. Ebbe kívülről nem tudunk, és nem akarunk beleszólni" – mondta a magyar külügyminiszter. Hozzáfűzte: az erdélyi magyar politikai szervezeteknek kell egymással tisztázniuk, hogyan biztosíthatják a legerősebb parlamenti képviseletet. A magyar kormány feladata, hogy esetleges megállapodásukat támogassa.