Egyre nagyobb a nyomás a magyar kar létrehozása ellen a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen.
A tegnapi marosvásárhelyi közmeghallgatáson számos román oktató elutasította a kormány erre irányuló szándékát. Dorin Florea marosvásárhelyi polgármester nyílt levélben kérte fel Mihai Răzvan Ungureanu kormányfőt, hogy utasítsa el a zsarolást, és ne szóljon bele az egyetem ügyeibe. Közben Brassai Attila professzort, az orvosi fakultás gyógyszertan tanszékének vezetőjét az intézmény rektora írásos figyelmeztetésben részesítette, amiért Strasbourgban előadást tartott az egyetem helyzetéről. Az oktatási minisztérium várhatóan ma összesíti a magyar kar létrehozásáról szóló kormányhatározat-tervezethez beérkező javaslatokat, végső döntés jövő keddre várható.
Román tiltakozás
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem által szervezett tegnapi közmeghallgatáson jelen voltak az intézmény volt rektorai, magyar és román oktatók, diákok, más egyetemek képviselői. Több tucat állásfoglalást iktattak, többek között Ecaterina Andronescu volt tanügyminiszter, Marius Sabău, a MOGYE volt rektora fogalmazta meg véleményét, ugyanakkor elküldték állásfoglalásukat az orvosi világ olyan személyiségei, mint Raed Arafat, az egészségügyi tárca helyettes államtitkára, tanárok, orvosok, emberjogvédelmi szervezetek képviselői, diákok, politikusok, újságírók. A közmeghallgatás következtetéseit a kormány elé terjesztik.
Pró és kontra vélemények egyaránt elhangzottak, a román oktatók az egyetemi autonómia megsértésével vádolták a kormányt, a magyar tanárok az oktatási törvény betartásának szükségességét emelték ki. Ioan Pascu, az egyetem volt rektora azt hangsúlyozta: még a 90-es években sem volt ekkora a "politikai nyomás", a kormányhatározat szerinte nyilvánvaló etnikai alapú diszkriminációt okoz. "A minisztérium milyen jogon vonja ki az angolt egy román–magyar karról, és csatolja azt a magyarhoz? – tette fel a kérdést Pascu, hangsúlyozva: a MOGYE-n angolul tanuló külföldi diákok Romániába jöttek, nem pedig Magyarországra. Vasile Boloş professzor, szociáldemokrata politikus, a marosvásárhelyi Petru Maior Egyetem tanára azt mondta: ha az oktatási tárca létrehozhat egy egyetemi kart, akkor fel is számolhat ilyen felsőoktatási egységeket, ami "elfogadhatatlan". Peti András, a marosvásárhelyi önkormányzat RMDSZ-es tagja azt hangsúlyozta: az oktatási törvényben multikulturálisnak minősített három egyetem közül csak a MOGYE nem tartja be a jogszabályt. Kincses Előd ügyvéd emlékeztetett: a MOGYE-t 1945-ben királyi rendelet révén hozták létre, és 1962-ig kizárólag magyar nyelvű egyetemként működött. Hollanda Dénes, a marosvásárhelyi Sapientia Egyetem volt dékánja, az Erdélyi Magyar Néppárt politikusa azt mondta: a kormány törvényesen jár el, amikor határozattal dönt a magyar kar létrehozásáról.
Levél a kormányfőnek
Nem csak az ellenzéki román politikusok utasítják el a magyar kar létrehozását: Dorin Florea polgármester, a Demokrata Liberális Párt alelnöke és Marius Paşcan Maros megyei prefektus nyílt levélben kérte fel a kormányfőt, hogy ne engedjen az RMDSZ zsarolásának, és ne szóljon bele az egyetem ügyeibe. A kettejük által aláírt nyílt levélben a jelenlegi állapotok fenntartását kérik a miniszterelnöktől. Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke tegnap azt hangsúlyozta: a MOGYE tanárainak és diákjainak nincs miért aggódniuk, mert az egyetemen semmi sem fog változni, csupán megszűnik az "áldatlan állapot", amikor a magyarok nem dönthettek önállóan. Arra a kérdésre, hogy mi történik, ha az ellenzék bizalmatlansági indítványt kezdeményez, a miniszter azt válaszolta, erre megvan a joga.
Megrótt professzor
Közben Brassai Attila professzort az egyetem vezetősége írásos figyelmeztetésben részesítette az intézmény etikai bizottsága által lefolytatott vizsgálat alapján. Brassai Attila az Európai Parlament kisebbségi frakcióközi munkacsoportjának meghívására 2011. november 17-én előadást tartott Strasbourgban az egyetemen kialakult helyzetről. A Constantin Copotoiu rektor által aláírt határozat szerint Brassai Attila megsértette az egyetem etikai kódexének azt a paragrafusát, amely előírja a tanárok számára a MOGYE iránti lojalitás kötelezettségét. A határozat szövegét Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke bocsátotta az újságírók rendelkezésére tegnapi sajtótájékoztatóján. Toró felháborítónak tartotta, hogy valakit azért hurcolnak meg Romániában, mert a törvényességet kéri számon a MOGYE vezetésén. Brassai Attila szerint sok szempontból kifogásolható az ellene hozott határozat. "Az egyetemnek nincsen elfogadott chartája, ezért minden, ami az egyetemen történik, beleértve az etikai bizottság vizsgálatát is, törvénytelen" – szögezte le. "Megpróbálják megfélemlíteni a magyar oktatókat" – összegezte véleményét Brassai Attila. Tegnap estig egyébként az oktatási törvény tiszteletben tartását követelő petíciót több mint 12 200-an írták alá (a petitieonline.com/respectati_legea_educatiei_nationale_la_umf_tg_mures honlapon), a magyar kart elutasító kezdeményezést pedig mintegy 26 ezren.