A magyar–lengyel barátság napja

2012. március 24., szombat, Világfigyelő

Schmitt Pál köztársasági elnök a Szegedi Tudományegyetemen arról beszélt, hogy a magyar–lengyel barátság, szimpátia érzését tovább kell adni a következő generációknak is.

Bronislaw Komorowski lengyel államfő azt hangoztatta, a magyarok és a lengyelek büszkék lehetnek arra, hogy az elsők között alapítottak egyetemeket Európában. A magyar államfő lengyel kollégájával a magyar–lengyel barátság napja alkalmából látogatott a Szegedi Tudományegyetemre.
Schmitt Pál beszédében kiemelte: a magyar és a lengyel nép barátsága tapasztalható a mindennapokban, a testvérvárosi és kulturális kapcsolatokban, az egyházak, a civil szervezetek és az oktatási intézmények együttműködésében. Mint kifejtette, 2007-ben a lengyel szejm és a magyar Országgyűlés deklarálta, hogy a magyar és a lengyel nép barátságának ezeréves történelmi gyökerei vannak, március 23-át kölcsönösen a magyar–lengyel barátság napjává nyilvánítva. Azóta ezt a napot évente megünneplik, felváltva a két országban. Idén Ópusztaszeren és Szegeden, jövőre Katowicében ünnepelnek – közölte. Schmitt Pál kiemelte, azért is jöttek el a Szegedi Tudományegyetemre, mert a tudomány is része a magyarok és a lengyelek együttműködésének, mivel a tudomány meghatározza az életet. "A világ tudományos figyelme" most Szeged felé fordul, mert kilenc Nobel-díjas "tesz hitet" itt amellett, hogy a tudománynál nincs fontosabb – hangoztatta, arra a négynapos konferenciára utalva, amely az egyetem szervezésében harminc ország több mint ezer kutatójának részvételével kezdődött csütörtökön.
Bronislaw Komorowski, akinek az egyetemen a Senator Honoris Causa kitüntető címet adományozták, felidézte, a vilniusi egyetem sokáig viselte Báthory István erdélyi fejedelem nevét, és az intézmény addig működött, amíg a városban számottevő lengyel közösség élt, hiszen sok lengyel tanult az egyetemen.
A két államfő koszorút helyezett el a katyni áldozatok emlékére emelt keresztnél a szegedi Dóm téren, a koszorúzást a Demokratikus Koalíció aktivistái próbálták megzavarni. A rendőrség és a Terrorelhárítási Központ munkatársai körbeállták a tucatnyi aktivistát, és igazoltatták őket.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 23
szavazógép
2012-03-24: Világfigyelő - :

Budapest támogatja a kárpátaljai autonómiát

A magyar kormány támogatja az egyik kárpátaljai magyar párt azon kezdeményezését, hogy Kárpátalja területén hozzanak létre autonómiát – közölte Bayer Mihály kijevi magyar nagykövet a Weekly.ua című ukrán hírportálon közölt interjúban.
2012-03-24: Világfigyelő - :

Röviden

Költözhet a Károlyi-szobor
Tulajdonosi hozzájárulást adhat a Fővárosi Közgyűlés hétfőn a budapesti Kossuth Lajos téren álló Károlyi Mihály-szobor ideiglenes elbontásához, raktárba szállításához, majd az érvényes engedélyek birtokában annak Siófokon történő felállításához. Az alkotás elbontását az Országgyűlés Hivatala kezdeményezte a Kossuth téri rekonstrukció kapcsán.