Együtt élni a romákkal

2012. március 24., szombat, Közélet

A Kovászna, Hargita és Maros megyei roma közösségekben szerzett tapasztalatait osztotta meg, majd vitára serkentett az Erdővidék Múzeumában tartott rövid előadását követően Lázár László, a Szent István Egyetem Regionális Tudományok Doktori Iskolájának hallgatója.

A lövétei fiatalember szerint nem helyes, hogy a magyarság megpróbál tudomást sem venni a cigányságról, hiszen gyarapodásukat, életterük megnövekedését magunknak is köszönhetjük, illetve a mi létünket is befolyásolja.
Az elmúlt évtizedekben Erdővidék több településén, de leginkább Szé­kelyszáldoboson, Bölönpatakán és Magyarhermányban hatványozottan nőtt, s ezzel egyenes arányban meg is erősödött a cigányság: szervezett vezetőségük van, tudatosan meghatározzák és védik érdekeiket, nőtt az iskolába járók száma, s neoprotestáns vallásaik is komoly szerepet játszanak életükben. Mindez annak tudható be, hogy a helyiek toleránsak voltak a megtelepülőkkel szemben, ez pedig vonzónak bizonyult a beházasulók számára is, és szívesen maradtak meg ezen a tájon. Mi sem példázza ezt jobban, mint hogy Szé­kelyszáldoboson az elmúlt tíz esztendőben megkétszereződött a számuk, közel ezren vannak, ami már községi szinten is jelentős, hiszen a húsz százalékot meghaladja. Ez egyben azt is jelenti, a cigányság elvileg ugyanazokat a jogokat kérhetné tőlünk, mint mi azokon a településeken, ahol arányunk meghaladja az egyötödöt. Amennyiben ez a kérés konkrétan megfogalmazódik, a magyarság valószínűleg nem fogja természetesnek venni, s megpróbál akadályokat gördíteni a törvény életbe léptetése útjába – vélekedett Lázár László.
A témához hozzászólók aggodalmuknak adtak hangot. Állították, a cigányság nem egyedül tudott megerősödni: a magyar tömbmagyarság megtörése érdekében állami hátteret is segítségül kaptak. Ezért nézik el nekik, hogy törvénytelen módon építkeznek, illetve bővítik a villanyhálózatot, s nem lépnek fel elég határozottan a tolvajlás és garázdaság ellen. Mint mondották, az sem természetes, hogy a szociális segélyt oly könnyen megkapják, cserébe jóformán semmit sem kell adniuk a társadalomnak. Volt, aki megvédte a cigányokat, mondván: lehet, könnyen megkapják a segélyt, de senkinek nem kívánja, hogy abból kelljen megélnie. Mások az idősek iránti tiszteletüket s a fogyatékosokkal szembeni toleranciájukat emelték ki, mondván, e tekintetben példát vehetnénk róluk. Az általuk komolyan vett vallásosságot mindenki pozitívan értékelte: békéssé teszi őket, sőt, az írástudatlanság csökkentéséhez is hozzájárul.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 4
szavazógép
2012-03-24: Közélet - Józsa Zsuzsanna:

Az elveszett mesék nyomában

Dr. Boldizsár Ildikó magyarországi meseterapeuta tegnap délután a Bod Péter Megyei Könyvtárban a mese gyógyító erejéről beszélt a telt házas érdeklődő közönségnek.
2012-03-24: Közélet - :

Megkezdődött a nagytakarítás

A tavasz első napján, március 21-én kezdte meg az utcák, járdák, zöldövezetek szokásos tavaszi nagytakarítását a sepsiszentgyörgyi Tega Rt. köztisztasági vállalat.