Mindannyian lakunk valahol, ki szűkösebben, ki kényelmesebben, és mindannyian találkozunk azzal a helyzettel, amikor új lakást, de akár csak egy szobát kell berendeznünk, átrendeznünk.
Szeretnénk ezt a feladatot jól megoldani, hiszen arra törekszünk, hogy lakásunk praktikus, kényelmes és szép legyen. Úgy gondolom, a jól berendezett otthon nem a sok pénzzel, nagy lakással rendelkezők kiváltsága. A jó sorrend, az arányok, a mennyiségek legalább olyan fontosak, mint a kellékek és alapanyagok. Akár a főzésnél vagy öltözködésnél, ez esetben is szükségünk van ismeretekre, "receptekre" és jó érzékre.
Első lépésként fontos megítélnünk, milyen az a lakás, amiben élni szeretnénk. Ha még meg sem épült, vagy egyelőre mások laknak ott, ahová költözni szeretnénk, nem könnyű elképzelni, mennyire felel meg számunkra, elférünk-e benne, milyen módon lehet bebútorozni. Ismernünk kell a lakás alapterületét, ebbe minden helyiség beleszámít (folyosó, előszoba stb.). A tetőtéri lakások 1 m és 2 m belmagasság közé eső területei fél alapterületnek számítanak, az 1 m-nél alacsonyabb részeket pedig nem kell figyelembe venni, ugyanakkor berendezés szempontjából értékes helyek. A lakás másik fontos jellemzője a szobák száma. A 12 négyzetmétert meghaladó helyiségeket tekinthetjük szobáknak, ez alatt kis szobáról vagy "fél szobáról" beszélünk. A lakás megítélésében lényeges szempont, hogy az alapterületen belül milyen a helyiségek egymáshoz viszonyított aránya, valamint az alaprajzi elrendezése, azaz a beosztás, ami a használat szempontjából igen lényeges.
A berendezés megtervezésénél célszerű, ha figyelembe vesszük életmódunkat, ha abból indulunk ki, hogy otthoni tennivalóink számára milyen feltételek szükségesek. Rengeteg tényező befolyásolja, hogy milyenek az igényeink, így a család létszáma, a foglalkozásunk, az egyéni tulajdonságok, a család közös tevékenységei, az étkezések módja, házimunkák menete, rendje, személyes és közös tárgyaink mennyisége, vagy az, hogy mivel töltjük szabadidőnket. Hogy e sok szempontot figyelembe tudjuk venni, készítsünk leltárt önmagunk és családunk szükségleteiről, elfoglaltságainkról, tulajdonságainkról.
Ami a lakásban történik, összekapcsolódik az idő fogalmával és az életünkben bekövetkező változásokkal. Az állandóság, biztonság mellett lakásunk berendezése kövesse rugalmasan a változásokat. Gyakori lakáscserére általában nincs lehetőségünk, és a teljes berendezés cseréjének költségét is kevesen tudják vállalni, ezért fontos, hogy ne csak a pillanatnyi megoldásokra gondoljunk, legyen elképzelésünk a jövőről. Az a tény, hogy a lakások keretei behatároltak, anyagi lehetőségeink korlátozottak, még inkább indokolja a tudatos felkészülést és tervezést.
Bakó Zsóka lakberendező