Erdő-mező ajándékaA martilapu

2012. március 29., csütörtök, Család

Minapi gombaismertető e­­lő­­adásunkon kérdezte az egyik, gyógynövényt gyűjtő részvevő, hogy a gombák mellett nem foglalkoznánk-e ezek­kel is. Azt válaszoltam, hogy lehetőségünk szerint i­­dén kirándulásainkon növényismeretün­ket is gyarapíthatjuk, én erre szívesen vállalkozom. Addig is álljon itt e sorozat a legfontosabb tudnivalókkal az éppen gyűjthető növényekről.

A zord tömbházak előtt kialakított gyepes területen évről évre megjelenik a tavasz városi hírhozója, a martilapu (Tussilago farfara). Lám csak, nem csupán marton él, bár neve erre emlékeztet! A martilapu régi idők gyógyhatású növénye. Peremi nyelves és belső csöves sárga virágai a levelek megjelenése előtt jönnek elő kora tavasszal. A virág szára sem mindennapi, vöröses pikkelylevelek fogják körül. Nem kedveli a borús időt, de a sötétséget sem, ilyenkor összecsukódik. Könnyű kaszattermését a szél terjeszti. Elvirágzás után jelennek meg a szív alakú, kissé szögletes nagy levelei (vigyázat, ne tévesszük össze más, nem fogyaszthatókkal, pl. az acsalapu levelével!), amelyet felénk párolt, ún. "vadzöldség"-ként akár a spenóttal vegyesen is, helyenként pedig töltike burkának használnak. Adhatunk hozzá fiatal csalánt vagy a szintén korai pitypang levelét. A sajátos ízkavalkád különlegesség palacsintatölteléknek.
A martilapunak a levelét használjuk gyógynövényként, szaküzletekben is beszerezhető, de mivel vidékünkön gyakori, magunk is gyűjthetjük és száríthatjuk (lehetőleg ne városi zöldövezetben szedjük, mert ott szennyezett). Légutak betegségét gyógyíthatjuk forrázatával (csészénként fél teáskanálnyi drog az adag, naponta 3–4-szer). Mézzel édesítsük.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-03-29: Család - Kisgyörgy Zoltán:

Miklósvári Gyenge Anna (Háromszéki nagyasszonyok)

A Miklósváron ma is élő Gyenge család jeles tagja volt. Ne a hősnőt, ne a gondos anyát keressük benne, hanem azt az isteni nagy tehetséggel megáldott asszonyt, aki az erdővidéki katolikus falunak és szülővárosának, Kézdivásárhelynek szerzett hírnevet felülmúlhatatlan tehetségével.
2012-03-29: Család - :

A gerincbántalom népbetegség

Háromféle ember van: akinek már fájt a gerince, akinek fáj, és akinek fájni fog. Bár elcsépelt közhelyként hangzik a megállapítás, sok az igazság benne Varga Péter Pál szerint is, aki a magyar Országos Gerincgyógyászati Központ főigazgatójaként és gerincsebészként naponta szembesül a valóságával.