Tovább gyűrűzik a plágiumbotrány

2012. március 29., csütörtök, Világfigyelő

A Schmitt-jelentés összefoglalójának nyilvánosságra hozatala után Schmitt Pál kijelentette, nem mond le köztársasági elnöki tisztségéről, s a bizottság végkövetkeztetését egyfajta elégtételnek nevezte. Az Oktatói Hálózat megvonná Schmitt Páltól doktori címét.

A Semmelweis Egyetem doktori tanácsa mára rendkívüli ülést hívott össze. Az MSZP népszavazás kiírását javasolja annak eldöntésére, hogy Schmitt Pál maradjon-e az ország köztársasági elnöke. A brit és a német sajtó is foglalkozott az üggyel.
Az államfővel kapcsolatos plágiumgyanú miatt felállított, a Semmelweis Egyetem által felkért testület megállapításainak összefoglalóját az intézmény kedden a honlapján hozta nyilvánosságra. A tényfeltáró bizottság jelentése szerint a doktori eljárás hiányosságokkal ugyan, de formailag megfelelt az akkor még önállóan működő Testnevelési Egyetem gyakorlatának. A testület ugyanakkor megállapította: az egyetem szakmai hibát követett el, amikor a szövegazonosságokat nem tárta fel időben. A dolgozat a 34. oldalától az 50. oldaláig "teljes szövegazonosságot tartalmaz" Klaus Heinemann egyik írásával, további 180 oldal pedig részleges egyezést mutat egy Nikolaj Georgiev-munkával. Megjelölték továbbá több diagram, illetve táblázat eredeti forrását.


Egyfajta elégtétel
Schmitt Pál elmondta: egy pillanatig sem gondolta, hogy le fog mondani, mivel szerinte nem azért választották a köztársaság elnökének, hogy húsz évvel ezelőtt milyen kisdoktorit írt. Leszögezte: a munkáját ezután is változatlan felelősséggel végzi. Hozzátette: "ez a végkövetkeztetés számomra egyfajta elégtétel: akkor is igazam volt húsz évvel ezelőtt, mert az akkori körülményeknek és előírásoknak megfelelően írtam egy dolgozatot a legjobb tudásom szerint". Schmitt szerint a tényfeltáró bizottság végkövetkeztetése arról szól, hogy dolgozata tartalmilag és formailag megfelelt az akkori követelményeknek. A vizsgálóbizottság munkájára és eredményére utalva a köztársasági elnök úgy fogalmazott: "örülök, hogy Magyarországon működik a demokrácia, örülök, hogy nincs kettős mérce, örülök, hogy az elnökre is ugyanúgy vonatkoznak a szabályok, mint bármelyik más magyar állampolgárra". Schmitt Pál kijelentette: "most, hogy pontot teszünk a dolog végére, azt az egyet mondhatom, hogy munkámat változatlan alázattal és szorgalommal fogom végezni, betartva az alaptörvény rám vonatkozó előírásait".


Megcsúfolás
Az Oktatói Hálózat felszólította Tulassay Tivadart, a Semmelweis Egyetem rektorát, hogy kezdeményezze Schmitt Pál doktori címének visszavonását. A hálózat közleményében azt írta, a Schmitt Pál disszertációját vizsgáló bizottság jelentése megcsúfolja a tudományos közélet elemi erkölcsi normáit, eljárási szabályait, és súlyosan veszélyezteti a magyar tudomány és a magyar felsőoktatás tekintélyét, megrendíti azok morális alapjait. A nyilvánosságra hozott összefoglalóból kiderül, hogy a dolgozat plágium, de a bizottság az általa felsorolt tényekkel ellentétes következtetésre jutott. A plágium és a plágium eltussolása is ugyanannak az erkölcstelen, jog- és tudományellenes mentalitásnak a kifejeződése, amelyet oktatóként, kutatóként és állampolgárként is a leghatározottabban elutasítunk – olvasható az Oktatói Hálózat közleményében.
A Hallgatói Önkormányzatok Or­szágos Konferenciája elfogadhatatlannak tartja, hogy Schmitt Pál államfő kisdoktorija ügyében a Semmelweis Egyetem elődjét terhelné a felelősség. Nagy Dávid, a hallgatói szervezet elnöke azt mondta: nem tiszte megállapítani, hogy Schmitt Pál mennyiben vétkes, de a plagizálást önmagában súlyos tudományos vétségnek tartja. Ugyanakkor azt nem tudja elfogadni, hogy a bizottság megállapítása szerint az egyetem elődjét terhelné felelősség egy ilyen plágiumügyben. Az intézmény Magyarország nemzetközileg elismert alma matere, és felháborító, hogy a bizottság az egyetem jó hírnevét veszélyezteti ilyen megállapításokkal – fogalmazott Nagy Dávid.


Tüntetnek
Schmitt Pál doktori disszertációja ügyében követeltek határozott állásfoglalást a Hallgatói Hálózat (HaHa) aktivistái a Semmelweis Egyetem rektori titkárságán. Néhányan ülősztrájkba kezdtek, néhányan elhagyták a helyszínt, többen pedig az egyetem engedélyével az éjszakát is az intézményben töltik, kivárva a mára ígért találkozót az egyetem rektorával. Kóbor Andrea, a Hallgatói Hálózat egyik tagja elmondta: elfogadhatatlannak tartják, hogy bárki megtarthassa doktori címét egy ilyen disszertációval. Hoz­zátette: az intézmény rektori hivatala arról tájékoztatta, hogy a Sem­melweis Egyetem doktori tanácsa csütörtökön összeül, és döntés születhet az államfő doktori címének esetleges visszavonásáról. A HaHa kilenc aktivistája az épületben tölti az éjszakát: így kívánnak nyomást gyakorolni a döntésre.


Népszavazást
Tóbiás József, a szocialista párt frakcióigazgatója arra kérte a kormányoldalt, támogassák azt az MSZP által január 17-én benyújtott törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné, hogy a választópolgárok közvetlenül nyilváníthassák ki, méltónak találják-e még a jelenlegi államfőt tisztsége betöltésére. Az ellenzéki politikus úgy látja, a bizottság jelentése "szakmailag megalapozta Schmitt Pál méltatlanná válását", így most szerinte a kormánypártokon a sor, hogy bebizonyítsák, valóban egy "következményekkel járó országot" építenek. Tóbiás szerint előterjesztésük elfogadása esetén az Országgyűlésnek kellene kiírna a népszavazást Schmitt Pál jövőjéről. Tóbiás József kiemelte, Schmitt Pál ügye túlmutat az államfő személyének kérdésén, hiszen azzal szerintük már a köztársasági elnök intézményének megítélése került veszélybe.


"Az elnök lopott"
Schmitt Pál a legtöbb országban már lemondó nyilatkozatát írná, vagy "legalábbis keresne egyet, hogy lemásolhassa" – áll a The Economist közép-kelet-európai blogrovatában, amelynek írása tartalmaz egy linket is egy lemondólevél-mintákat kínáló honlaphoz. A brit gazdasági-politikai hetilap bejegyzése szerint azonban Magyarországon ez nem így működik. A köztársasági elnök doktori disszertációjának ügyében hozott döntés bírálói szerint a Semmelweis Egyetem, "e valaha megbecsült nemzetközi intézmény egy egér bátorságát mutatta fel, és Schmitt imázsának megőrzése érdekében saját hírnevén is foltot ejt". Orbán Viktor miniszterelnök nem sokkal a választási győzelem után megígérte, hogy Magyarország nem lesz többé következmények nélküli ország, ám úgy tűnik, hogy ez az államfőre nem vonatkozik – áll a The Economist írásában.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung konzervatív lap Schmitt dolgozata másolat címmel számolt be a vizsgálatról. Rein­hard Olt tudósításában megjegyezte, hogy a Fidesz a vizsgálattal lezártnak tekinti az ügyet. Hozzátette: a vizsgálata azzal a megállapítással bővítette a HVG év elején megjelent vonatkozó írásában foglaltakat, hogy a dolgozat egy része megegyezik egy német szakértő egy szövegével. A Handelsblatt üzleti lap Magyarország elnöke lopott a doktori dolgozatához címmel számolt be a vizsgálat eredményéről egy három mondatból álló tömör beszámolóban. Az Financial Times Deutschland ugyancsak rövid beszámolóban tért ki az esetre Magyarország elnöke doktori értekezést másolt címmel. A Spiegel Online Plágiumaffér – Magyarország elnöke doktori értekezést másolt le címmel részletesen beszámolt a vizsgálatról, és az ügyet a Németországban az utóbbi időszakban kirobban plágiumbotrányokkal hozta összefüggésbe; Gut­tenbergezni magyarul – kezdte beszámolóját a lap, utalva a tavaly plágiumvád miatt lemondásra kényszerült Karl-Theodor zu Guttenberg német védelmi miniszterre.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 189
szavazógép
2012-03-29: Közélet - :

Finom falatok fertőztek

Négy, trichinellával fertőzött beteget kezeltek a napokban a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórházban, tíz pácienst ugyanebből az okból járóbetegként láttak el – tájékoztatott a kórház sajtófelelőse.
2012-03-29: Világfigyelő - Szekeres Attila:

Röviden

Százezer szavazat a cél
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) célja 100 ezer szavazat megszerzése a május 6-ra kiírt szerbiai parlamenti választásokon – jelentette ki Pásztor István VMSZ-elnök. A párt tegnap Belgrádban leadta a köztársasági választási bizottságnak az összesen 250 nevet tartalmazó jelöltlistáját.