Visszavonják Schmitt Pál doktori címét

2012. március 30., péntek, Közélet

Visszavonja Schmitt Pál államfő 1992-ben megszerzett kisdoktori címét a Semmelweis Egyetem szenátusa – jelentette be a testület tegnapi ülését követően Tulassay Tivadar, az egyetem rektora. A szenátus 33 szavazattal 4 ellenében döntött a doktori cím visszavonásáról. A rektor közölte, az egykori kisdoktori tudományos munka nem felelt meg sem a szakmai, sem az etikai kritériumoknak.

A hvg.hu internetes portál 2012. január 11-i cikkében azt írta, hogy Schmitt Pál köztársasági elnök Az újkori olimpiai játékok programjának elemzése című, 1992-ben elbírált, 215 oldalas kisdoktori disszertációjának nagy része, mintegy 180 oldal, szinte szóról szóra megegyezik egy bolgár sportkutató, Nikolaj Georgiev munkájával, ami felveti a plágium gyanúját.
Az index.hu január 19-én azt írta: információik szerint Schmitt Pál köztársasági elnök doktori disszertációjának egyes bekezdései szó szerint megegyeznek egy német tudós, Klaus Heinemann egyik, 1991-ben megjelent tanulmányának részleteivel.
Janu­ár 25-én bejelentették, hogy a Sem­melweis Egyetem (SE) Testnevelési és Sport­tudo­má­nyi Kará­nak dékánja, Tóth Miklós létrehozta a plágiummal vádolt Schmitt Pál kisdoktori disszertációját tanulmányozó tény­feltáró bizottságot. Március 27-én az SE nyilvánosságra hozta a bizottság jelentésének összefoglalóját. A testület tagjai közül Fluck Ákos különvéleményt fogalmazott meg, azt azonban nem tették közzé. Az össze­foglaló fontosabb megállapításai a következők: a doktori eljárás – eljárási hiányosságokkal ugyan, de – formailag megfelelt az akkor még önállóan működő Testne­velési Egyetem gyakorlatának. A dolgozat szokatlanul nagy terjedelmű szövegazonos fordításon alapul, ami nem derült ki időben, holott annak feltárása a korabeli védési eljárás részét kellett volna hogy képezze.
A Fidesz még a háromoldalas összefoglaló nyilvánosságra hozatalának napján közölte, hogy lezártnak tekinti az ügyet, az ellenzéki pártok pedig az államfő lemondását követelték. Március 28-án a dél-koreai látogatáson tartózkodó Schmitt Pál bejelentette, hogy nem mond le a köztársasági elnöki posztról, és szá­mára a plágiumgyanút vizsgáló tényfeltáró bizottság végkövetkeztetése "egyfajta elégtétel".
Tegnap Fluck Ákos nyilvánosságra hozta különvéleményét, amelyben egyebek mellett megállapította, hogy a dolgozat nem felelt meg "a tudományos munka módszereinek alkalmazásával ké­szített, önálló kutatáson alapuló, új tudományos ered­ményt tartalmazó értekezés, vagy a társadalom számára hasznos, új és a gyakorlatban hasznosí­tott alkotás" kritériumainak.
A Semmelweis Egyetem doktori tanácsa tegnap indítványozta az egyetemi szenátusnak a kisdoktori cím visszavonását. Ezek után a szenátus úgy döntött, hogy visszavonja Schmitt Pál kisdoktori címét. (Kisdoktori az egyetemi diploma után elsőként meg­szerezhető fokozat volt, nem azonos a PhD-fokozatottal – szerk megj.)
Mesterházy Attila, az MSZP elnöke szerint az egyetlen helyes döntést hozta meg a doktori tanács, megvédte a magyar tudomány becsületét, és az ellenzéki párt álláspontja az, hogy Schmitt Pálnak meg kell hoznia utolsó elnöki döntését, le kell mondania, mert méltatlanná vált a köztársasági elnöki tisztségre. Mile Lajos, az LMP országgyűlési képviselője úgy fogalmazott, ha most Schmitt Pál "nem jut el addig a józan belátásig, hogy önként távozzon, akkor jövő héten meg fogjuk indíta­ni az úgynevezett megfosztási eljárást". A Professzorok Batthyány Körének elnöksége szerint az országnak a jelenlegi nehéz helyzetében olyan köztársasági elnökre van szüksége, aki köztiszteletben áll bel- és külföldön egyaránt. A Jobbik szerint nem a Fidesz, hanem a népharag fogja eltávolítani Schmitt Pált a köztársasági elnöki posztról, és most már az a kérdés, hogy ki lesz az utód, ugyanis olyan hírek jutottak el hozzájuk, hogy a Fidesz Martonyi János jelenlegi külügyminisztert szeretné államfőnek.
A dél-koreai Szöulból hazafelé tartó köztársasági elnök tegnap este a frankfurti repülőtéren nem kívánt nyilatkozni a témában.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 25
szavazógép
2012-03-30: Máról holnapra - Farcádi Botond:

Milyen kampányt szeretnék?

Abból elegem van, hogy az egyik fél folyton dicsekszik, úton-útfélen azt hangoztatja, mennyi mindent megvalósított, felnagyítja az eredményeket, és azzal fenyeget, minden elveszhet, ha nem rá szavazok.
2012-03-30: Közélet - :

Elhunyt Fodor Sándor

Életének 85. évében csütörtök hajnalban elhunyt Fodor Sándor József Attila-díjas író, műfordító, az erdélyi magyar irodalom kiemelkedő egyénisége. 1927. december 7-én született Csík­somlyón, a kolozsvári Bolyai Tu­do­mányegyetemen szerzett diplomát román–német szakon.