Megjelent a Hivatalos Közlönyben az a kormányhatározat, amely új kart hoz létre a magyar és angol tannyelvű szakok számára a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE).
A kormányhatározat arról is rendelkezik, hogy az egyetemnek választásokat és versenyvizsgát kell szerveznie az új kar vezető tisztségeinek betöltésére. A MOGYE magyar oktatói már tegnap délután összeültek, hogy megvitassák az új egyetemi kart létrehozó kormányhatározat által kialakított helyzetet, és képviselőik megválasztásáról döntsenek.
Szabó Béla orvosprofesszor elmondta: bizarr helyzetben vannak az egyetem magyar oktatói, hiszen korábban azért nem vettek részt az egyetemi választásokon, mert azokat egy, a minisztérium által el nem ismert charta alapján tartották. Ahhoz azonban, hogy a chartát megfelelőképpen módosítsák, jelen kellene lenniük az egyetem szenátusában. A magyar oktató szerint azáltal alakulhatna ki tiszta helyzet az egyetemen, ha mind a román, mind a magyar tagozat elölről kezdené a választási folyamatot. Hozzátette azonban, hogy Cătălin Baba miniszter is a helyzet sürgős rendezését kérte, ezért valószínű, már csak a magyar tagozat választásait tartják meg az egyetemen. Ezekre szerinte a jövő héten kellene sort keríteni. Szabó Béla azt is lehetségesnek tartotta, hogy a magyar tagozat oktatói most csak azoknak a személyeknek a megválasztásáról döntenek, akik a román tagozat képviselőivel folytatandó tárgyalásokon a magyar oktatás érdekeit képviselik, és az egyetemi struktúrákba csak azt követően választják meg a magyar tagozat képviselőit, hogy megszületett az egyetem multikulturális jellegét is tükröző chartája. A MOGYE-n korábban három kar működött: az orvosi, a fogorvosi és a gyógyszerészeti. A kormányhatározattal létrehozott negyedik karhoz a magyar nyelvű orvosi és gyógyszerészeti képzés, valamint nővérképzés és bábaképzés tartozik. A fogorvosi karon továbbra is román és magyar nyelvű képzés zajlik. Az új karhoz tartozó magyar, angol és román tannyelvű szakok ideiglenes akkreditációval működnek. l Az SZDP már két napja bejelentette, hogy közigazgatási bíróságon támadja meg a kormányhatározatot, és büntetőeljárás indítását is fontolgatja Mihai Răzvan Ungureanu miniszterelnök, valamint a határozatot jegyző tisztségviselők ellen. Bizalmatlansági indítványt is beterjesztenek a parlamentben. Az egyik NLP-s honatya az interneten is aláírásokat gyűjt az "etnikai szegregáció" leállítására. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök nem hiszi, hogy a bizalmatlansági indítványt megszavazzák a parlamentben, szerinte a kezdeményezés politikai célzatú, noha nem politikai ügy.