A Semmelweis Egyetem rektora, Tulassay Tivadar lemond tisztségéről. Kifejtette: az egyetem nyugalma érdekében úgy döntött, átadja székét a megválasztott leendő rektornak, Szél Ágostonnak, noha mandátuma csak június 30-án járt volna le.
A rektor a Nemzeti Erőforrás Minisztérium vele szembeni bizalomvesztésével indokolja távozását, egyben kijelentette: etikailag, szakmailag és jogilag is magáénak érzi és támogatja az egyetem szenátusa Schmitt Pál államfő kisdoktori címének visszavonásáról szóló döntését. Hozzátette, levélben jelenti be döntését Rethelyi Miklós miniszternek.
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint Orbán Viktor személyes felelőssége, hogy Schmitt Pál köztársasági elnök lett, így álláspontjuk szerint a jelenlegi helyzetet is neki kell megoldania. Molnár Csaba, az ellenzéki párt alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján jelezte: írásbeli kérdést nyújtott be a kormányfőnek, amelyben egyebek mellett arra várja a választ, miért nem osztja meg véleményét a nyilvánossággal az ügyben, illetve miért nem vállalja a felelősséget.
Orbán Viktor miniszterelnök az elmúlt napokban többször is világossá tette, hogy az alaptörvény értelmében a köztársasági elnök személye sérthetetlen; "ő és a Fidesz ehhez tartja magát, ezt tartjuk helyesnek" – írta a kormányfő szóvivője közleményében, reagálva a DK álláspontjára, amely szerint Orbán Viktornak kell megoldania az államfő plágiumügye miatt kialakult helyzetet.
Több százan követelték Schmitt Pál köztársasági elnök lemondását a budavári Sándor-palota előtt szombat délután. A Facebook közösségi oldalon kezdeményezett tiltakozó akció résztvevői rendőri biztosítás mellett a fővárosi Deák térről az Erzsébet hídon át vonultak a Köztársasági Elnöki Hivatalhoz, azt skandálva: Schmitt Pál, pakoljál!, illetve Mondjon le!
"Nincs szándékomban lemondani, mert a lelkiismeretem tiszta" – jelentette ki Schmitt Pál az MR1-Kossuth rádió Vasárnapi Újság című műsorában. Az államfő az interjúban azt mondta: kisdoktori címét a jelenlegi szabályok szerint csak bíróság vonhatta volna vissza. Schmitt Pál méltatlannak nevezte az őt ért támadásokat, amelyek szerinte nemcsak a személye, hanem a köztársasági elnöki intézmény tekintélyét is aláássák. "Hiszen akárhogy is, az ország megválasztott első embere vagyok, aki az ország egységéért, a demokrácia működésért, az alkotmányosság őrzéséért felel" – fűzte hozzá. Azt mondta, nem hagyja, hogy miután egész életében feddhetetlenségre törekedett, úgy emlékezzenek rá az emberek, mint akit egyszer csaláson kaptak. "Be fogom bizonyítani, hogy egyetlenegyszer sem, ez becsületbeli ügy" – jelentette ki. Hozzátette, politikai támadások érték, de nem mutat gyengeséget, és nem roppan bele a rá nehezedő nyomásba.