KINEK LESZ IGAZA? Rilti László egészségügyi miniszter a Money Channel gazdasági televízió meghívottjaként arról beszélt, bár fontos lenne a biztosítási rendszerre vonatkozó szabályozás kidolgozása és elfogadása, tudatában van annak, hogy a 2012-es választási év erre nem alkalmas.
Ritli László elmondta: azt tervezik, hogy vegyes egészségügyi biztosítási rendszert állítanak fel. Ennek egyik változata szerint az alapszolgáltatásokat az állam biztosítaná, a kiegészítő ellátást pedig magánbiztosítók. Ezzel ellentétben Tonny Lybeck, a Nemzetközi Valutaalap Romániai képviselője azt nyilatkozta, hogy Románia kormánya június végéig kidolgozza az új egészségügyi kerettörvényt. Az új törvénytervezetet nyárig el akarja fogadni a kormány, és év végéig be is vezetnék a jogszabályt. (Erdély FM)
MEG KELLENE ÁLLÍTANI AZ ORVOSELVÁNDORLÁST. Több mint 11 ezer romániai orvos külföldön dolgozik, pedig az itthoni rendszerben lévő személyzethiány felszámolására 43 ezer egészségügyi alkalmazottra lenne szükség. Az orvoskollégium elnöke, Vasile Astărăstoaie arra hívta fel a figyelmet, hogy huszonhét megye kórházai szakorvoshiánnyal küszködnek. Vasile Astărăstoaie szerint a kormánynak mielőbb cselekednie kell annak érdekében, hogy ne folytatódjék az elvándorlás. Fel kell szabadítani a zárolt állásokat, és anyagilag is ösztönözni kell az egészségügyben dolgozókat. (Rador)
CSÖKKENT A NYUGDÍJASOK SZÁMA. A nyugdíjasok száma 2011-ben 86 000-rel volt kevesebb, mint egy évvel korábban. Az átlagnyugdíj 753 lej, csupán 5 százalékkal nagyobb, mint egy éve – tájékoztatott az Országos Statisztikai Intézet. A nyugdíjrendszer szempontjából a legnagyobb átlagnyugdíjat (1891 lejt) az ügyvédeknél jegyezték, a legkisebbet (311 lejt) a mezőgazdasági nyugdíjasoknál. Tavaly összesen 5 589 000 nyugdíjast tartottak nyilván. (Paprika Rádió)
TEMESVÁR HÁROM NYELVEN. Magyarul is kiírták Temesvár nevét a város bejáratainál. Ez azért is nagy öröm az itt élő magyar kisebbség számára, mert törvény szerint ez nem kötelező. A romániai jogszabályok ugyanis azt írják elő, hogy csak azokon a településeken kell magyar nyelven feltüntetni az elnevezést, ahol a magyarság aránya meghaladja a húsz százalékot. (Duna TV)