A bárányhúsfogyasztásban Románia világviszonylatban az utolsó helyek egyikén áll. A statisztikák szerint egy lakos átlagosan évi 2,1 kilogramm bárányhúst fogyaszt.
Az agrártárca szerint húsvét környékén nagyjából négymillió bárány válik ünnepi áldozattá, ami azt jelenti, a bárányhúsfogyasztás csúcsa is erre az időszakra esik. Nem véletlen, hogy némely juhászok, báránytenyésztők – tisztelet a kivételnek! – a néhány napos szezon alatt akarnak nyereségre szert tenni, és megpróbálják lehúzni a bőrt nemcsak az állatokról, de a vevőkről is. Így történhet meg, hogy a jóhiszemű ügyfél sokszor maga is húsvéti áldozat lesz.
A sajtóban már napok óta hirdetik, hogy húsvéti vágott bárány előjegyezhető potom 25 lejes kilogrammonkénti áron. Az élő bárány kilójáért 14–16 lejt kínálnak az exportra dolgozó nagybani felvásárlók. A vágási veszteség 35 százalék körüli, így a bárányhús valós értékesíthetőségi ára 19–21 lej körül mozog. Ennyinél többe nem kerülhetne a háztól eladott bárány sem. Bár a törvény tiltja az otthoni vágást, értékesítést – a jogszabály szerint otthon csak saját használatra lehetne bárányt vágni –, mégis népszerű ez az értékesítési forma, hiszen a tulajdonosnak nem kell többletköltséggel számolnia. Aki viszont engedélyezett vágóponton vágatja le a bárányokat, piaci asztaldíjat is fizet, az jogosan kér ennél többet.
Az állat-egészségügyi igazgatóság vezetője, Sikó-Barabási Sándor állatorvos szerint Kovászna megyében a miklósvári és a baróti vágóhíd kért ideiglenes engedélyt bárányvágásra (az április 1–13. közötti időszakra), a megyeszékhelyi Casalco és a lemhényi Toro Impex állandó engedéllyel rendelkezik.
A megyeszékhelyi központi piacon az asztal napidíja 40 lej. Eddig egyetlen árusítóhelyet foglaltak le, csütörtöktől szombatig, valamint az egy héttel későbbi román húsvétra, április 13–14-re – tudtuk meg a piacgondnokságnál Petrás Jolántól. Ha nem lesz több jelentkező, akkor ez a bárányárus diktálja majd az árat a szentgyörgyi piacon.
Faluhelyről érkező hírek szerint az otthonról eladott bárányhús kilóját 17–20 lejre taksálják, a gazdától függ, hogy beleszámolja-e a belsőségeket és a fejet is. Néhol ezeket fél áron számítják, de kötelezően odateszik a hús mellé. Több juhos gazda és vásárló véleménye szerint a 18 lejes ár mindkét felet kielégítené.
A gazdák azt is felvetették, idén késik a zöld fű, ha a bárányt levágják, a szokástól eltérően otthon kell etetni s fejni az anyajuhot, s ez már nem jövedelmező.
A juhtartás kiadásainak növekedéséhez hozzájárult a hosszú teleltetési időszak is. Az exportra vásárlók is viszik az élő bárányt, viszont jó árra csak azok számíthatnak, akik több és jobb minőségű bárányt kínálnak eladásra.
Mindent összevetve, idén valószínűleg nem lesz túlkínálat bárányhúsból.