Traian Băsescu államfő felmentette tisztségéből Borbély László környezetvédelmi minisztert, miután a tárcavezető a személye elleni korrupciós gyanúsítás miatt tegnap benyújtotta lemondását.
Az államfő ugyanabban a rendeletben Mihai Răzvan Ungureanu miniszterelnököt bízta meg a környezetvédelmi tárca ideiglenes vezetésével, de a tisztségre az RMDSZ már jövő héten nevesíti jelöltjét. A szövetség vezetősége egyébként kiáll Borbély mellett, bíznak ártatalanságában, politikai támogatást nyújtva neki. Kelemen Hunor szerint az sem véletlen, hogy a korrupcióellenes ügyészség a választások előtti időszakra időzítette a Borbély-ügyet, politikai elemzők, de a Szociáldemokrata Párt vezetője is úgy véli, a minisztert meneszteni kellett, amiért nem bocsátotta ki a verespataki aranykitermeléshez a környezetvédelmi engedélyt.
Borbély Lászlót befolyással való üzérkedéssel és vagyonnyilatkozata többrendbeli meghamisításával gyanúsítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA), amely szerdán bűnvádi eljárást kért ellene a legfőbb ügyésztől. A miniszter tegnap nyújtotta be lemondását, miután Mihai Răzvan Ungureanu miniszterelnökkel folytatott négyszemközti beszélgetést, de elmondta, már szerdán eldöntötte, hogy lemond miniszteri tisztségéről, közvetlenül azután, hogy a sajtóból értesült a vádakról. "Nem mintha valamilyen okom lenne, hogy lemondjak, hiszen a vádak alaptalanok, és remélem, tudom bizonyítani ártatlanságomat. Azért döntöttem így, hogy elhárítsak minden gyanút a kormány működésével kapcsolatban" – mondta Borbély László. Később újságíróknak nyilatkozott: "Az első szó, ami eszembe jut, a méltóság. Nem vagyok új fiú a politikában, 1990-ben kezdtem. Ismer engem mindenki, a polgármesterek, a megyeitanács-elnökök, a politikusok. Tudják, milyen ember vagyok. Húsz év alatt nem mutatkozhat másnak az ember, mint amilyen valójában, és itt nem a funkció a legfontosabb" – mondta Borbély.
Az RMDSZ támogatja
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke úgy véli, Borbély László lemondásával bebizonyította, hogy tisztességes ember, aki nem kapaszkodik tisztségébe, és aki számára a becsület fontosabb, mint kormánytagsága. "Levette a nyomást a kormányról és az RMDSZ-ről, ártatlanul felvállalta a lemondást. Részben sajnálom, mert nagyon jó miniszter volt, nemcsak ebben a kormányban, hanem mindenikben, amelyikben eddig dolgozott" – mondotta Kelemen. Kiemelte, az RMDSZ "nagyon gyorsan" megtalálja Borbély utódját (a román sajtó szerint a posztra Korodi Attila parlamenti képviselő a legesélyesebb, aki a Tăriceanu-kormány idején, 2008-ig töltötte be ezt a tisztséget).
Kelemen Hunor hangsúlyozta, bízik Borbély László ártatlanságában, támogatja, és kiáll mellette. Az RMDSZ elnöke emlékeztetett, a DNA egy tavaly megszellőztetett ügyet vett ismét elő, amiről júliusban még azt mondták, abban nem Borbély László a gyanúsított. "Kicsit furcsállom, hogy ez a választási kampány előtt történik, de ennél fontosabb az, hogy Borbély Lászlót ártatlannak tekintjük, bűnösségét a bíróságnak, az állam intézményeinek, az igazságszolgáltatásnak kell bizonyítaniuk." – mondotta Kelemen, aki azzal vádolta a DNA-t, hogy Borbély kárára akar népszerűvé válni.
Hasonlóképp kiáll Borbély mellett Markó Béla miniszterelnök-helyettes is, aki szerint "az RMDSZ minden fontos megvalósításában része volt Borbély Lászlónak is". Kiemelte, "Borbély esetében is érvényesülnie kell az ártatlanság vélelmének."
Ponta tudja?
Victor Ponta, a Szociáldemokrata Párt elnöke egy tegnapi nyilatkozatában úgy vélekedett: Borbély Lászlónak az lehet a bűne, hogy nem adott ki egy bizonyos környezetvédelmi engedélyt. "Sejtem, hogy belső leszámolásról lehet szó, biztosan felfestették neki az ördögöt, vagy talán azzal vétkezett, hogy nem adott ki egy bizonyos környezetvédelmi engedélyt. Tudják, melyiket. Az arany-ügyben, ugye?" – mondta Ponta a Borbély-esettel kapcsolatos kérdésre válaszolva.
Mihai Răzvan Ungureanu kormányfő hétfő este azt nyilatkozta, a gazdasági, környezetvédelmi és művelődési minisztertől magyarázatot kért a verespataki projekt "hatalmas" késése miatt. "Nagyon sok gazdasági projekt, nagyszabású beruházás halt meg azért, mert valaki megtagadta a döntéshozatalt a kellő pillanatban, márpedig, amikor az ember miniszterelnök, szakminiszter, a döntéshozatal késleltetése az országnak is árt, meg azoknak is, akiknek közvetlen gazdasági érdekeltségük van" – mondta Ungureanu a Realitatea tévében.
Borbély László a verespataki projekt kapcsán viszont úgy nyilatkozott, "nem tettem mást, mint betartottam az érvényes európai jogszabályokat, amelyek ezt a ciántechnológiát csak bizonyos feltételek mellett engedélyezik. Ha majd arra kerül sor, hogy a környezetvédelmi engedély jóváhagyását javasoljam a kormánynak (mert ezt a kormány fogja eldönteni), az csak abban az esetben történhet meg, ha százszázalékosan meggyőződtem az EU gyakorlatának követéséről, meg arról, aminek betartását én követeltem, hogy a legkorszerűbb rendszerrel biztosítsák a ciánkoncentráció legalacsonyabb, már nem mérhető szintjét."
A jogi bizottság előtt
Nicolae Mircovici, a képviselőház titkára ismertette, a ház állandó bizottságának tagjai telefonos egyeztetést követően jóváhagyták a Borbély László ügyével kapcsolatos iratcsomó átküldését a jogi bizottsághoz, mely jelentést készít a dokumentáció alapján, és tájékoztatja az állandó bizottságot. "Az állandó bizottság aztán jóváhagyja a dokumentáció átküldését a plénumnak, amely titkos szavazással dönt arról, egyetért-e a bűnvádi eljárás megkezdésével" – magyarázta Mircovici, hozzátéve: megtörténhet, hogy a képviselőház csak az ortodox húsvét után ül össze plénumban. Daniel Buda, a képviselőház jogi bizottságának elnöke tegnap bejelentette, a Borbély László környezetvédelmi miniszter elleni bűnvádi eljárás megkezdésével kapcsolatos kérést a bizottság következő, keddi ülésén tárgyalják meg, a minisztert is meghívták az ülésre.