Kedden lesz új miniszter
Kedden dönt az RMDSZ arról, hogy kit jelöl a környezetvédelmi minisztérium élére. Eddig két lehetőség merült fel, egyik Korodi Attila képviselő, aki már betöltötte ezt a tisztséget, a másik Borbély Károly gazdasági államtitkár.
Mint ismeretes, a korrupcióellenes ügyészség bűnvádi eljárás beindítását kérte Borbély László ellen, befolyással való üzérkedéssel és vagyonnyilatkozata többrendbeli meghamisításával gyanúsítják. A miniszter a vádakat alaptalannak tartja, de lemondott, távozását elfogadta a kormányfő, és az államelnök is aláírta az erről szóló rendeletet. Az RMDSZ bízik Borbély ártatlanságában, kiáll mellette – jelentette ki Kelemen Hunor szövetségi elnök.
Ne feledjék Verespatakot
A Verespatakra vonatkozó bírósági döntés figyelembevételét kéri a miniszterelnöktől az Alburnus Maior Egyesület. A szervezet pénteken nyílt levélben fordult a kormányfőhöz, kifejti, hogy a gyulafehérvári ítélőtábla nemrég meghozott döntése következtében a környezetvédelmi minisztérium nem folytathatja a verespataki aranykitermelési terv környezetre gyakorolt hatásának felmérését. Az Alburnus Maior Egyesület ugyanakkor kéri a miniszterelnököt, hogy amíg a környezetvédelmi tárca teendőit ideiglenesen ellátja, vegye figyelembe, hogy a bíróság elítélte a kitermelési terv engedélyeztetése során elkövetett törvénytelenségeket, és ne tévessze szem elől annak a több mint 150 ezer állampolgárnak a véleményét, aki kifejezte, hogy ellenzi a verespataki aranykitermelési tervet.
Bővült a diákok joga
Ezentúl nemcsak az egyetemi hallgatók kapnak jegyeket: ők is osztályozhatják tanáraik teljesítményét, az előadások minőségét, és ezeket az információkat a tanintézménynek közzé kell tennie – egyebek között ezt tartalmazza az a miniszteri rendelet, amelyet pénteken tett közzé az oktatási tárca. Az úgynevezett diákstatútumot minden tanintézmény kiegészítheti saját szabályaival. Romániában most először fogadtak el országos keretszabályozást az egyetemi hallgatók jogairól és kötelezettségeiről. A statútum kitiltja a romániai egyetemekről a politikai propagandát, és tiltja a hallgatók egyéni vagy csoportos diszkriminálását. A miniszteri rendelet azt is leszögezi, hogy a diákok maguk rendelkezhetnek kutatási eredményeik, újításaik és művészi alkotásaik szerzői joga tekintetében. Joguk van ingyenes – írott vagy elektronikus formában publikált – jegyzetekhez, joguk van ahhoz, hogy a félév első két hetében tudomást szerezzenek arról, miből, milyen módon, és hányszor vizsgázhatnak. Az egyetemi hallgatók ezentúl megtagadhatják azt, hogy az órarend kialakításánál több mint nyolcórányi előadást, szemináriumot és gyakorlatot ütemezzenek be számukra egy napra. A keretszabályozás egyetlen bekezdésben említi meg az anyanyelvű oktatást: "a hallgatóknak joguk van – a helyek számának függvényében – ahhoz, hogy anyanyelvükön vagy valamely világnyelven tanuljanak, amennyiben az adott tanintézményben adottak ennek feltételei" – olvasható a statútumban.