Az értékmentő gondolat köré fonták akcióművészeti próbálkozásaikat azok a sepsiszentgyörgyi művészeti líceumi diákok, akikkel a napokban Ütő Gusztáv Munkácsy-díjas festőművész foglalkozott.
A sepsiszentgyörgyi Plugor Sándor Művészeti Líceumban a tanulók maguk választották ki, melyik tanár programjához csatlakoznak, aszerint, hogy mit találtak érdekesnek, így kisebb csoportok alakultak – közölte megkeresésünkre Ütő Gusztáv, a tanintézmény tanára (aki egyben a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem adjunktusa). Sepsiszentgyörgyi műemlékek érintése címmel közelítették meg az Iskola másként nevű rendezvénysorozatot, ezt "cselekményművészeti" műfajban képzelték el, úgy, "hogy a diákoknak szellemi, érzelmi és fizikai érintésként kellett ezt megérteniük, megvalósítaniuk" – magyarázza Ütő. Kétnapos eseménysort szervezett, előbb vetített képes előadással bemutatta a témát, illetve az akcióművészetet a IX–XI.-eseknek – sokan először hallottak erről a műfajról, de ez tette őket érdeklődővé –, majd másnap kivonultak a műemlékekhez (a református Vártemplom és környéke, a Bod Péter Megyei Könyvtár épülete, a negyvennyolcas emlékmű a parkban). Azok bemutatása után a fiatalok rövid performanszokkal, "cselekményművekkel" próbálkoztak. "Olyan információkat kaptak, amiket az iskolában nem adhattunk volna át – sorolta Ütő –, nem jutott volna eszembe, hogy a kopjákat ismertessem, de a helyszín adta az ötletet; a régi vármegyeházánál az 1848–49–es forradalomról, a háromszéki önvédelmi harcról beszéltünk; egy rövid gyertyás akció kapcsán a gyerekek azt mondták, ezt a lángot lelkükben tovább viszik, szabadságérzetüket kisugározva közelítettek Gábor Áron domborművéhez". A fiatalokat próbálta arra ösztönözni, ápolják műemlékeinket, maradjanak itthon, vigyék tovább ezt a kultúrát.
Egyfajta kapunyitás volt ez a pár nap – összegez Ütő Gusztáv –, bemutatták a kortárs művészetek egy keskeny szeletét, eközben helyi értékekhez is kapcsolódtak.