A tojáspatkolás titkai

2012. április 7., szombat, Magazin

Kézdivásárhelyen az idei hagyományőrző húsvéti barkácskuckóban és kirakodóvásáron nagy érdeklődést keltett az 1970. december 19-én Bölönben született és jelenleg Kálnokon élő Kecskés József, aki 2002-től űzi a tojáspatkolást és tojáscsipkézést.

Ólomból kis szögeket készít, aztán hajlít, és különböző formákat alakít ki belőle. A sepsiszentgyörgyi Majos Ádám volt a mestere, és bár Kecskés szakmája villanyszerelő, azért a családban kovácsmester is akadt, mindkét nagyapja és édesapja is az volt. Érdeklődésünkre elmondta: Sepsiszentgyörgyön lakott, amikor nekifogott tojást patkolni. Majos Ádámnál hat évig inaskodott szabad idejében. Nagyszüleitől hallotta, hogy meg lehet patkolni a tojást, de azt soha nem mutatták meg neki. A sepsiszentgyörgyi patkolókovács lerajzolta, és megmagyarázta, hogyan készül a patkolt tojás, de gyakorlatban már nem mutathatta be, mivel ő már nem foglalkozott ezzel.
Ezek után fogott hozzá Kecskés József a patkoláshoz. Kezdetben elég sok tojást össze is tört, amíg az elsőt sikerült megpatkolni, és azóta sajátos technikája alakult ki. A mester azt sem rejtette véka alá, hogy a patkolás nagyon időigényes, de nála szerencsés módon egybeesik a munkájával a hobbija. "Más elmegy halászni, focizni, én tojásokat patkolok" – mondotta mosolyogva. Eddig ezerötszáz tojást patkolt meg, de közülük épen csak 500–600 maradt meg.
Tojásait az utóbbi időben leginkább rendelésre készíti, de bemutatókra és kiállításokra, kézművesvásárokra is jár itthon és külföldön egyaránt. Kiállítása a Székely Nemzeti Múzeumban, Baróton, Szé­kely­udvarhelyen és több háromszéki faluban volt. Sze­geden, Révkomáromban és Veszprémben is bemutatkozott. Egy hagyományos patkolt tojás elkészítése nyolc órát vesz igénybe – hangsúlyozta –, ami az előkészületekkel együtt három napot is jelenthet, türelemjáték az egész. Ha netán eltörik, nem történik tragédia, elölről kell kezdeni. A tojások egynegyede megsérül. A tyúktojás mellett ruca- és lúdtojást is patkol, strucctojással elvből nem foglalkozott, mivel szerinte túl vastag a héja. A rucatojást kedveli a legjobban, de gyöngy­tyúktojást is patkolt már. Az ólom, az ón a szegény ember ezüstje, ő ezzel a két anyaggal dolgozik, de mint mondotta, vannak, akik rézzel és nemesfémmel is patkolnak.
Csipkézi is a tojást, de nem maratja, hanem csiszolja a felületét. Családjában a harmadikos Eszter és a tizenegyedikes Andrea lányát sikerült "megfertőznie", mind­ketten édesapjuk nyomdo­kaiba léptek, ők is patkolnak. Feleségét, Piroskát is próbálta bevonni a munkába, de neki nincs akkora türelme, mint a férjének. Tíz tojásból három-négy marad meg, és ha összetörik, az sem veszi el a munkakedvét, nem adja fel, a tojáspatkolást szeretni kell – mondotta az ismert népművész búcsúzásképpen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 178
szavazógép
2012-04-07: Magazin - Szőcsné Gazda Enikő:

Az óriás tojástól a motorbiciklis nyusziig

Húsvéti üdvözleteink története nem nyúlik túl hosszú időre vissza. A 20. század legelején egyszerre tűnik fel a semmiből vidékünkön a húsvéti képes levelezőlap, rajta a jókívánsággal, üdvözlettel, udvariassági formulákkal.
2012-04-07: Apróhirdetések - :

Apróhirdetések

Kínál lakás
Kézdivásárhelyen a 69-es udvartérben ház eladó (alkalmas irodának is, 120 m2 + két terasz, 70 m2-es raktárhelyiség, víz, villany, gáz, telefon, kábeltévé, ­rendezett iratok, javításra szorul). Irányár: 29 000 euró. Telefon:0740 374 671.
574