Günter Grass mellett a németek

2012. április 11., szerda, Világfigyelő

Az Izraelt bíráló költeménye miatt a zsidó államból kitiltott Günter Grass irodalmi Nobel-díjas német író mellett is kiálltak Németországban a hétfőn véget ért húsvéti béketüntetéseken.

A szervezők szolidaritásukat fejezték ki Günter Grass íróval. Hang­súlyozták: nem Grasst kell pellengérre állítani, hanem azokat a politikusokat, akik az Iránt sújtó gazdasági szankciókkal mindinkább elmélyítik a közel-keleti válságot. Hozzátették: Grass versében csupán "a maga módján" felhívta a figyelmet egyebek között arra, hogy Izrael több mint 250 nukleáris robbanótöltettel rendelkezik, de nem engedélyezi atomarzenálja ellenőrzését, és nem csatlakozott az úgynevezett atomsorompó egyezményhez.
Az iráni konfliktus témáját feldolgozó, Amit el kell mondani című prózaversében Grass arról ír, hogy Izrael "nukleáris potenciálja" egyre nagyobb, és bár nem titokban gyarapodik, de ellenőrizetlen. A zsidó állam így veszélyezteti az "egyébként is törékeny világbékét", amit feltétlenül el kell mondani, mert előfordulhat, hogy "holnap már késő lesz". Grass bírálta Német­országot is, amiért ismét eladott Izraelnek egy tengeralattjárót, amelyet szakértők szerint el lehet látni nukleáris robbanótöltettel felszerelt rakétákkal. Grass Iránra utalva azt írta, hogy a németektől vásárolt izraeli tengeralattjáróról olyan országra lehet csapást mérni "mindent megsemmisítő robbanótöltettel", ahol "egyetlenegy atombomba létét" sem sikerült bizonyítani. A vers előző héten, szerdán jelent meg, a tel-avivi belügyminisztérium vasárnap tiltotta ki a szerzőt az országból.
A német parlamenti pártok többsége eltúlzott reakciónak minősítette Günter Grass kitiltását a zsidó államból az irodalmi Nobel-díjas német író Izraelt bíráló verse miatt. A német kormány nem kommentálta az izraeli belügyminisztérium Grass beutazását megtiltó rendelkezését. Ugyanakkor a liberálisokkal (FDP) közösen kormányzó kereszténydemokrata CDU/CSU pártszövetség a parlamentben frakcióval rendelkező erők közül egyedüliként nem is bírálta a lépést; a konzervatívok részéről azt emelték ki, hogy a zsidó állam maga dönti el, kit fogad területén és kit nem. Az izraeli reakiót az magyarázza, hogy az országot a létében fenyegetik – mondta a Tagesspiegel lapnak Philipp Miss­felder, a CDU ifjúsági szervezetének elnöke, aki szerint Grass­nak bocsánatot kell kérnie Izraeltől verse miatt. A többi négy parlamenti párt azonban elítélte Tel-Aviv döntését. Az ellenzéki Zöldek például azt hangsúlyozták, hogy az intézkedés rossz irányba tereli a vitát, amely így már nem is Grass versének tartalmáról, hanem a beutazási tilalomról szól – számoltak be tegnap német lapok.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 4
szavazógép
2012-04-11: Világfigyelő - :

A szmolenszki katasztrófa áldozataira emlékeztek

Külön-külön emlékeztek a Szmolenszk közelében két éve lezuhant lengyel kormánygép katasztrófájának áldozataira Lengyelországban: a varsói katonai temetőben megrendezett hivatalos ünnepségeken a kormány és a hozzátartozók képviselői jelentek meg, majd az államfővel közösen szentmisén vettek részt, míg a nemzeti konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) párt külön megemlékezést tartott a város központjában. A különállás oka, hogy a PiS a kormánykoalíciótól eltérően értelmezi a szmolenszki katasztrófa okait és a felelősség megoszlását.
2012-04-11: Világfigyelő - Bogdán László:

Magyar tükör

Schmitt Pál múlt heti lemondása egyáltalán nem nyugtatta meg sem a közvéleményt, sem az amúgy is mindenre idegesen reagáló politikusokat. Elkezdődtek a találgatások, miért változtatta meg három nap alatt döntését a köztársasági elnök, hiszen Dél-Koreából visszatérve első nyilatkozataiban még személye és pozíciója elleni támadásnak fogta fel az egész plágiumügyet.