Az Izraelt bíráló költeménye miatt a zsidó államból kitiltott Günter Grass irodalmi Nobel-díjas német író mellett is kiálltak Németországban a hétfőn véget ért húsvéti béketüntetéseken.
A szervezők szolidaritásukat fejezték ki Günter Grass íróval. Hangsúlyozták: nem Grasst kell pellengérre állítani, hanem azokat a politikusokat, akik az Iránt sújtó gazdasági szankciókkal mindinkább elmélyítik a közel-keleti válságot. Hozzátették: Grass versében csupán "a maga módján" felhívta a figyelmet egyebek között arra, hogy Izrael több mint 250 nukleáris robbanótöltettel rendelkezik, de nem engedélyezi atomarzenálja ellenőrzését, és nem csatlakozott az úgynevezett atomsorompó egyezményhez.
Az iráni konfliktus témáját feldolgozó, Amit el kell mondani című prózaversében Grass arról ír, hogy Izrael "nukleáris potenciálja" egyre nagyobb, és bár nem titokban gyarapodik, de ellenőrizetlen. A zsidó állam így veszélyezteti az "egyébként is törékeny világbékét", amit feltétlenül el kell mondani, mert előfordulhat, hogy "holnap már késő lesz". Grass bírálta Németországot is, amiért ismét eladott Izraelnek egy tengeralattjárót, amelyet szakértők szerint el lehet látni nukleáris robbanótöltettel felszerelt rakétákkal. Grass Iránra utalva azt írta, hogy a németektől vásárolt izraeli tengeralattjáróról olyan országra lehet csapást mérni "mindent megsemmisítő robbanótöltettel", ahol "egyetlenegy atombomba létét" sem sikerült bizonyítani. A vers előző héten, szerdán jelent meg, a tel-avivi belügyminisztérium vasárnap tiltotta ki a szerzőt az országból.
A német parlamenti pártok többsége eltúlzott reakciónak minősítette Günter Grass kitiltását a zsidó államból az irodalmi Nobel-díjas német író Izraelt bíráló verse miatt. A német kormány nem kommentálta az izraeli belügyminisztérium Grass beutazását megtiltó rendelkezését. Ugyanakkor a liberálisokkal (FDP) közösen kormányzó kereszténydemokrata CDU/CSU pártszövetség a parlamentben frakcióval rendelkező erők közül egyedüliként nem is bírálta a lépést; a konzervatívok részéről azt emelték ki, hogy a zsidó állam maga dönti el, kit fogad területén és kit nem. Az izraeli reakiót az magyarázza, hogy az országot a létében fenyegetik – mondta a Tagesspiegel lapnak Philipp Missfelder, a CDU ifjúsági szervezetének elnöke, aki szerint Grassnak bocsánatot kell kérnie Izraeltől verse miatt. A többi négy parlamenti párt azonban elítélte Tel-Aviv döntését. Az ellenzéki Zöldek például azt hangsúlyozták, hogy az intézkedés rossz irányba tereli a vitát, amely így már nem is Grass versének tartalmáról, hanem a beutazási tilalomról szól – számoltak be tegnap német lapok.