Orbán: minden kisebbséget megvédünk
A kormány minden, az emberi méltóságot sértő megnyilvánulást visszautasít – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök tegnap a parlamentben, mielőtt az Országgyűlés úgy döntött: tárgysorozatba veszi azt az MSZP-s határozati javaslatot, amely állandó etikai bizottságot hozna létre a képviselők által tanúsított rasszista, antiszemita, idegenellenes és iszlamofób magatartások megállapítására és szankcionálásukra.
A kabinet "garantálja, hogy ebben az országban minden kisebbség biztonságban élhet. Meg fogjuk őket védeni, ideértve a Magyarországon élő zsidó kisebbséget is" – mondta a kormányfő, miután a szocialista Steiner Pál arra kérte, segítsen határozati javaslatuk elfogadásában. Az MSZP-s képviselő közölte: indítványuk olyan problémára ad kulturált megoldást, amikor "nem kulturált történeteket" kell kezelnie a magyar parlamentnek, ahol "mostanában csúnya dolgok történnek".
A pápa a békéért imádkozott
A húsvét vasárnapi ünnepi szentmisét követően XVI. Benedek a Szent Péter-bazilika központi erkélyéről hatvanöt nyelven, közöttük magyarul is hírül adta Krisztus feltámadását, majd Urbi et Orbi áldását adta Róma városára és a világra. Az egyházfő húsvéti beszédének témája szokás szerint a béke volt: "a feltámadott Krisztus ajándékozzon reményt a Közel-Keletnek, hogy a térség összes etnikai, kulturális és vallási csoportja együttműködjék a közös jóért és az emberi jogok tisztelete érdekében... Szíriában legyen vége a vérontásnak, és késlekedés nélkül kezdődjék el a tisztelet, párbeszéd és megbékélés útja, ahogyan ezt a nemzetközi közösség is elvárja. Az innen érkező és humanitárius segítségre szoruló számtalan menekült találjon befogadásra és fájdalmas szenvedésüket enyhítő szolidaritásra... A húsvéti győzelem bátorítsa az iraki népet abban, hogy haladjon a stabilitás és fejlődés útján... A Szentföldön izraeliek és palesztinok bátran inditsák újra a békefolyamatot" – hangoztatta az egyházfő.
A legvalószínűbb republikánus elnökjelölt
Mitt Romney messze a legvalószínűbb republikánus elnökjelölt – idézte hétfőn az előválasztási küzdelemben a legjobban álló politikus egyik riválisát, Newt Gingrichet a The Wall Street Journal amerikai napilap. Gingrich, aki eredetileg a Fox Newsnak nyilatkozott, vasárnap kijelentette, hogy kész lesz Romney mögé állni, ha a volt massachusettsi kormányzó a párt augusztusi országos konvenciójára megszerzi a jelöltség elnyeréséhez elegendő számú küldött támogatását. * Barack Obama elnök, ha az amerikaiaknak ma kellene voksolniuk, 51:44 százalék arányban verné meg Mitt Romney-t, és egy sor tulajdonság szempontjából jóval népszerűbb, mint valószínű republikánus kihívója, de gazdasági kérdések árnyékot vetnek újraválasztási esélyeire – derült ki a The Washington Post és az ABC News televízió tegnap nyilvánosságra hozott közös felméréséből.
Verskommandó a költészet napján
Magyarország-szerte irodalmi rendezvényekkel, színházi műsorokkal készülnek a költészet napjának – József Attila születésnapja – mai megünneplésére. * A Veszprémi Petőfi Színház egyhetes sorozattal és versbusszal, a megye többi városa könyvbemutatókkal, irodalmi estekkel készült a költészet napjára. * A kaposvári Csiky Gergely Színház művészei versnappal ünnepelnek, a társulat ma délelőtt a város főterén közös versmondásra hívja az érdeklődőket, majd utcáról utcára jár a "verskommandó", reményeik szerint megállásra, csatlakozásra késztetve a kaposváriakat.
A Titanic southamptoni áldozatai
A Titanic áldozataira emlékezett tegnap a dél-angliai Southampton, amelynek lakói közül több százan váltak a világ leghírhedtebb hajókatasztrófájának áldozatává. Az elsüllyeszthetetlennek kikiáltott, első és egyben utolsó útján mégis elsüllyedt Titanic éppen száz éve, 1912. április 10-én indult Southampton kikötőjéből. A városi tanács nyilvántartása szerint a hajó 897 fős legénységéből 714-en laktak Southamptonban. Az indulás után öt nappal bekövetkezett katasztrófában a személyzet 685 tagja halt meg, és közülük 538-nak volt Southamptonban bejegyzett lakcíme.