A kisebbségi kérdés megoldása nélkül nincs nyugat-balkáni stabilitás – hangsúlyozta Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) vezetője tegnap Brüsszelben a térség európai integrációs folyamatáról tartott konferencián, amelyet az Európai Parlament (EP) néppárti frakciója szervezett.
Pásztor szerint a lakosság etnikai összetételének szempontjából a Nyugat-Balkán térképe olyan, mint a tigrisbőr, minden nemzet egyszerre él többségi és kisebbségi sorban. A szerbek például többséget alkotnak Szerbiában, de kisebbséget Koszovóban, és ugyanez a többféle helyzet jellemző a többi nép esetében is. A VMSZ vezetője felhívta a figyelmet a nemzeti tanácsokról két évvel ezelőtt született szerb törvényre, és úgy vélte, annak tartalmát, illetve a vajdasági regionalizmus eredményeit érdemes lenne megismertetni európai szintű fórumokon is. A vajdasági magyar néppárti politikus azt is leszögezte, hogy az autonómia különböző formáinak a jogrendbe való beillesztése nélkül szintén lehetetlen stabilitást teremteni a Nyugat-Balkánon. Pásztor István a május 6-i szerbiai parlamenti és elnökválasztás tétjét a nyugat-balkáni stabilitás szempontjából abban fogalmazta meg, hogy folytatható lesz-e az együttműködésen alapuló politizálás. A VMSZ – tette hozzá – abban érdekelt, hogy ne térjen vissza a konfrontációs politika.
Schöpflin György fideszes EP-képviselő, aki néppárti jelentéstevőként szoros figyelemmel követi a szerbiai fejleményeket, a nap folyamán külön megbeszélést is folytatott Pásztor Istvánnal. A találkozóról Schöpflin elmondta, hogy áttekintették a szerbiai választási esélyeket. Szerbiában mintegy 150 ezer magyar szavazó van, és a VMSZ ebből mintegy 100 ezernek a megszerzésére számít. A szövetségnek jelenleg négy képviselője van, és reményeik szerint ezt talán hatra növelhetik. A két politikus úgy látja, hogy Boris Tadić szerb elnöknek sikerült valamelyest javítania a Demokrata Párt esélyeit, és most a demokraták hasonlóan állnak, mint a Tomislav Nikolić vezette nacionalisták. Schöpflin elmondta, hogy a VMSZ jól szervezett, aktív kampányt folytat.
Ugyancsak találkozott Pásztor István Tabajdi Csabával, az MSZP EP-delegációjának vezetőjével. A megbeszélés után Tabajdi nyilatkozatban állapította meg: a VMSZ lélektani szempontból sorsfordító eredményt ért el a szerbiai kárpótlási törvény módosítása kapcsán. "A magyarság számára kedvező eredmény kikényszerítését nagyban segítette a szerb integrációs folyamat, az Európai Unió által támasztott követelményrendszer" – hangsúlyozta Tabajdi. Méltatta, hogy a VMSZ a magyar nemzeti közösség sajátos problémáinak felvállalásán túl a Vajdaságban jelentkező gazdasági és szociális problémákra is választ kínál.
A Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) önálló politikai erőként való megerősödése jelent garanciát a magyar érdekérvényesítés hatékonyságára Szerbiában – ezt a gondolatot tolmácsolta Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára tegnap belgrádi megbeszélésén Vuk Jeremić szerbiai külügyminiszternek. Németh Zsolt kedden és szerdán járt Szerbiában, azon belül is a Vajdaságban, és elmondta: jelezte Vuk Jeremićnek, hogy látogatásával segíteni kívánja a VMSZ választási kampányát. Arról is tájékoztatta tárgyalópartnerét, hogy az elkövetkezendő hetekben több budapesti vezető, így Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is ellátogat Szerbiába. "Fontosnak tartjuk, hogy a vajdasági magyar közösség politikai képviselete saját szervezetén keresztül történjen, hiszen ez a közösség egy önálló politikai szubjektivitással rendelkezik. Fontosnak gondoljuk azt is, hogy ez a politikai képviselet megerősödjön az elkövetkezendő időben" – mondta szerbiai látogatása kapcsán Németh Zsolt. Budapest nem tartja célravezetőnek azt, hogy szerb pártokban tevékenykedő, magukat magyaroknak valló személyeken keresztül történjék a magyarok érdekeinek képviselete, hanem az önálló politikai szubjektivitást és a minél erősebb politikai képviseletet tartja kiemelkedően fontosnak helyi, tartományi és köztársasági szinten egyaránt – tette hozzá.