A Háromszék 2012. április 5-i, csütörtöki számában megjelent, Fertőzött vaddisznók nyomában című írásban gelencei állatorvosként személyem érintett. Az olvasható: "többen azt hangoztatják, hogy az állatorvos elmulasztotta a húsminták megvizsgálását".
Ezzel ellentétben megjegyzem, hogy február 9-én megvizsgáltam öt vaddisznó húsmintáját, február 14-én pedig a rendelőmben dolgozó technikus két másik vaddisznó húsmintáját vizsgálta meg. A szakma szabályai szerint jártunk el, valamennyi minta negatívnak (trichinella nélkülinek) bizonyult. Ezt a nyilvántartásba bevezettem, a mintákat pedig megőrzésre a fagyasztóba helyeztem, dátumozva és megjelölve a vadászterületet, ahol a vadakat elejtették.
Március közepén értesültem arról, hogy valakin trichinellózisra utaló tünetek jelentek meg, és hogy a fertőzés forrása a rendelőmbe vizsgálatra eljuttatott vaddisznóhúsok valamelyike lehet. Ennek nyomán a technikus és jómagam ismét megvizsgáltuk a megőrzött mintákat, s az eredmény negatív volt. A maradék mintákat visszahelyeztük a fagyasztóba.
Április 3-án az állat-egészségügyi felügyelőség képviselői a gelencei állatorvosi rendelő fagyasztójából beleegyezésemmel, de távollétemben elvitték mindenik húsminta felét, mivel közben utasítottam a technikust, hogy a másik felét tartsa vissza, és helyezze el a korábbi formában megőrzésre. Nehezményezem, hogy a húsmintákat zárjegy nélkül vitték el. Nem tartom szakmailag megfelelőnek, hogy a mintákat csak két nappal elvitelük után vizsgálták meg, a szóban forgó cikk megjelenésének napján, miután a megyei igazgatóságnál érdeklődtem, hogy mi lett velük. A vizsgálatot a Megyei Állat-egészségügyi Igazgatóság parazitológiai laboratóriumában úgynevezett emésztéses eljárással végezték, egyszerre, nem pedig külön-külön mind a hét mintán, és az eredmény ezúttal pozitív (trichinellás) lett. Miután erről tudomást szereztem, kérésemre Kézdivásárhelyen még egy állatorvos megvizsgálta mind a hét mintát trichinoszkópiai eljárással. Az eredmény negatív lett. Ezután ugyancsak az én kérésemre, és most már jelenlétemben, egy másik állatorvos is megvizsgálta a nálam maradt húsmintákat ugyanazzal az emésztéses módszerrel, amelyet a megyei parazitológiai laboratórium használt. Az eredmény negatív volt mind a hét minta esetében.
Megjegyzem, hogy a húsminták elviteli jegyzőkönyvében a minták származási helyeként a rekeszizom szerepelt, míg a vizsgálati jelentésben "izomszövet". A Megyei Állat-egészségügyi Igazgatóság parazitológiai laboratóriumának vizsgálati eredményét írásban megóvtam.
DR. NÉMETH LORÁND CSABA állatorvos, Gelence