Ha fordul a kocka

2012. április 13., péntek, Máról holnapra
Farcádi Botond

Tulajdonképpen örülhetnénk. Előkelő helyen áll Három­szék a településeknek és a megyei tanácsnak a kormány tartalékalapjából kiutalt pénzek rangsorában. Harminchat Kovászna megyei önkormányzat részesült kisebb vagy nagyobb mértékű pénzügyi segítségben – ezt az összeget pedig minden bizonnyal a helységek fejlesztésére, életkörülményeink javítására fordítják.

Nem, semmiképpen sem vész el évek óta emlegetett, de mindig csak hamarosan induló nagy projektek átláthatatlan labirintusában, mint történt az például a számos helyi vállalkozást csődközeli helyzetbe sodró A borvíz útja program esetében. Nem is holmi impozáns, soha ki nem használható építmények, víz nélküli kezelőközpontok vagy sportcsarnokok felhúzására költik, melyek legfőbb célja a baráti cégek közpénzekkel való feltöltése, hogy szükség esetén – például választási kampányban – megfelelően viszonozzák a szívességet a párt számára. És minden bizonnyal az is csak véletlen egybeesés, hogy éppen az önkormányzati választások előtt két hónappal vált egyszeriben ily nagylelkűvé az a kormány, amely nem is olyan régen Európában is példátlanul keménynek számító megszorításokat vezette be, 25 százalékos bércsökkentéshez, a szociális járandóságok lefaragásához, adónöveléshez folyamodott az ország pénzügyi stabilitására hivatkozva. A tanárok, orvosok, hivatalnokok fizetésének helyreállítására azóta sincs fedezet, minden a gazdaság teljesítményétől függ, magyarázzák, az egyébként ugyancsak adólejeinkből álló tartalékalapot azonban szemmel láthatóan afféle kiapadhatatlan kampány-erszényként használják, bele-belenyúlnak, és szórnak abból a június 10-i megmérettetésre készülő polgármestereknek, tanácselnököknek. Teszik mindezt nyíltan, szemrebbenés nélkül, meg sem próbálva bár a látszatra vigyázni – és ezen már nem is csodálkozik senki.
A magyarság képviselői sem. Sőt, maguk is kéjjel számolnak le politikai ellenfeleikkel, minden kormányzati forrástól megfosztják őket, büntetve egyúttal azon magyar települések lakosságát is, amelyek élére nem RMDSZ-es vezetőt választottak.
Pedig egy nemzeti kisebbség érdekvédelmi szervezeteként legalább ők beláthatnák az ilyen praktikák veszélyeit. Nem oly távoli emlék még, miként próbálták elsorvasztani a székelyföldi megyék gazdaságát, infrastruktúráját a román kormányok. Ősszel ismét választások következnek. Mi történik, ha ezúttal nem lesz szükség az RMDSZ-re a parlamenti többség megteremtéséhez? Utcára vonulunk, és diszkriminációt kiáltunk, miután hatalomban lévén magunk is ugyanígy cselekedtünk?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 12
szavazógép
2012-04-13: Közélet - Farkas Réka:

Antal Árpádot támogatja az EMNP

Sepsiszentgyörgyön Antal Árpád polgármester megválasztását támogatja az Erdélyi Magyar Néppárt, az MPP-vel nem sikerült egyezségre jutniuk – jelentette be Nemes Előd, az EMNP megyei elnöke. A megyeközpontban teljes különlistát állítanak, a sorrendet és a neveket jövő héten teszik közzé, és akkor születik döntés az esetleges közös jelöltekről is megyei, illetve települési szinten.
2012-04-13: Belföld - Farcádi Botond:

Belföldi hírek

Schengen: kivárnak a hollandok
A holland kormány és a parlament azt várja el, hogy Románia és Bulgária legalább két kedvező jelentést kapjon az Európai Bizottságtól az igazságszolgáltatási rendszerük működéséről – erről Matthijs van Bonzel, Hollandia bukaresti nagykövete nyilatkozott.