Hat esztendeje emlékeznek meg Sepsiszentgyörgyön a Nemzetközi Roma Napról (április 8.), amikor a világon mindenütt a roma kultúra és történelem kerül előtérbe. Idén április 19-én egész napos rendezvénysorozatot szervez a Gyulafehérvári Caritas sepsiszentgyörgyi kirendeltsége közösen az Amenkha Egyesülettel, partnerségben a polgármesteri hivatallal, a Pro Nobis Egyesülettel, a MUKKK kulturális és ifjúsági egyesülettel, a Vöröskereszttel és más szervezetekkel.
Lapunk érdeklődésére Kosztándi Teréz, a Caritas munkatársa elmondta, a Roma-nap célja, hogy biztosítsanak egy olyan alkalmat, amikor a szentgyörgyi roma közösség fel tudja vállalni saját identitását: büszkék arra, hogy romák, és ezt meg tudják mutatni a város lakosságának. Ugyanakkor a szentgyörgyi lakosság is nyerjen betekintést az ő életükbe, értékeikbe. "Ez egy olyan találkozási felület, ahol a roma közösség és a helyi lakosság együtt ünnepelheti a másságot." Lesz rajzkiállítás, szekeres felvonulás az Olt partjára, koszorúeregetés, romatáncos villámcsődület a Százlábú Gyermek Táncegyüttes irányításával, filmvetítés, az esti gálaműsorban fellép az Őrkő, a Cigánykerék és a Háromszék Táncegyüttes.
Arról, hogy mit jelent ez a nap a roma közösség számára, Bedő Krisztina, a Caritas önkéntese jegyezte le Ötvös Viktor, az Amenkha Egyesület elnökének gondolatait. "A Roma-nap a cigány közösség nemzetközi ünnepe. A mi őseink is ott harcoltak, ahol a más nemzetiségűek. Sokan elestek, vagy fogságba kerültek. Nagyon sok szenvedésen mentek keresztül. Az április 8-i Roma-nap számunkra olyan, mint a magyaroknak március 15., a románoknak december 1. Nekünk nincsenek kopjafáink, szobraink, minket vándorcigányként tartottak számon. A Roma-napon elindulunk szekerekkel, elmegyünk az Olt partjára, a koszorúkat bedobjuk az Oltba. Ha mi vándoroltunk, azok is vándoroljanak a víz mentén."