Őrkői cigánytáncok

2012. április 14., szombat, Roma szombat

Itthon...
A Szent György Napok állandó fellépői az őrkői cigány táncosok, együttesük 1990-ben alakult Eötvös Gyula (Geri) vezetésével. Az Őrkő Tánc­együttesben felnőttek és gyermekek közösen adják elő a hagyományos táncokat.

  • Roma-nap, 2011. Albert Levente fotói
    Roma-nap, 2011. Albert Levente fotói

A Gyulafehérvári Caritasnál 2011-ben létrejött a Cigány­kerék Táncegyüttes, melynek tagjai a Néri Szent Fülöp Ál­talános Iskola V–VIII. osztályos tanulói. "Szerettünk volna olyan tevékenységet szervezni, amely közel áll a roma gyerekek lelkéhez, ugyanakkor mégis tanulnak, fejlődnek általa. Ezt a zene, a tánc nyelvén keresztül láttuk megvalósíthatónak. A táncoktatás bevezetésének elsődleges célja nem a már otthonról hozott táncismerettel való fellépés volt, hanem más népek táncainak megismerése, hogy ezáltal is közelebb kerüljenek más kultúrákhoz. Így kezdődtek el például a táncpróbák a felcsíki tánc oktatásával" – mesélte Juhász Judit.


...és a nagyvilágban
A sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes egykori koreográfusa, Orza Călin behatóan tanulmányozta az őrkői közösség tánchagyományát, általa Magyarországra is eljutott a helybéliek tánca. A budapesti Magyar Táncművészeti Főiskolán ebből írta szakdolgozatát, jelenleg könyvet ír a Kovászna megyei, kiemelten az őrkői cigányság táncéletéről. A Magyar Állami Népi Együttesnél, ahol jelenleg is koreografál, őrkői táncokat is tanít. Az évtizedek óta tartó személyes kapcsolat mérföldköveiről mesélt.
Orza Călin: 1997-ben, az akkor alakuló Expe­ridance magyarországi hivatásos néptáncegyüttes vezetőjének meghívottjaként többnapos őrkői táncképzést tartottam. Az akkor és később betanított őrkői táncmotívumok mindmáig visszaköszönnek az Ex­peridance műsoraiban. Két évvel később elindult a Kommandói Cigány Folklór Tábor, amelynek társszervezője Deák Gyula. Majd következett a Fekete gyöngyök című műsor a budapesti Honvéd Tánc­színháznál, amelyben a Kárpát-medencei cigány folklórt dolgoztuk fel. 2008-ban egy észak-amerikai turnén és azt követő tíznapos tánctáborban népszerűsítettük a cigány táncokat. 2010–11-ben a budapesti Duna Művészegyüttes is megismerkedett az őrkői táncokkal, amelyeket a Feketetó című műsorhoz tanultak be. Minden évben a Budapesti Táncház­ta­lálkozón az Ínyenc Táncház programján őrkői táncokkal ismertetik meg az érdeklődőket.

Molnár József

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 182
szavazógép
2012-04-14: Roma szombat - :

A falon innen és túl (Beszélgetés Vörös T. Balázzsal, A falon túl című film rendezőjével)

Társadalomkutatással foglalkozik, kulturális antropológus. Vörös T. Balázs 1997-ben egy kisebb szakembercsoporttal kezdett kutatómunkát folytatni az Őrkőn. Ennek többféle eredménye született. Néprajzos kollégái főleg írásban őrizték meg az eredményeiket, ő fotózott, filmezett. Aztán megszerette a terepet, kialakultak a kapcsolatai. Később nehezen tudott megválni a közösségtől.
2012-04-14: Közélet - :

Nincs pénz ­visszaszolgáltatásra (Újabb államosítástól tartanak)

Pénzbeli büntetést kaphat Románia, ha nem teszi működőképessé a kommunizmus idején elkobzott ingatlanok visszaszolgáltatásának rendszerét – jelentette ki tegnap Cristian Diaconescu külügyminiszter, utalva a kormány azon szándékára, hogy korlátozza a kárpótlás értékét, és megszüntesse a természetbeni visszaszolgáltatást.