Április 12-én reggel Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Bokor Tibor szenátor, Olosz Gergely képviselő, idős Deme László kézdivásárhelyi önkormányzati képviselő és Máthé Zsolt, a KSE jégkorongszakosztályának vezetője az épülő műjégpályán rendkívüli sajtótájékoztatót tartott.
Ha megvalósul a helyi, megyei és országos szintű összefogás, akkor 2014. december 31-ig be lehet(ne) fejezni a 2006-ban megkezdett építkezést – hangzott el a sajtóértekezleten, ezt próbálták a politikusok konkrét számadatokkal bizonyítani és alátámasztani. Rácz Károly polgármester azonban cáfolta az elhangzottak egy részét.
Elsőként Bokor Tibor szenátor, az RMDSZ polgármesterjelöltje fejtette ki álláspontját. Elmondta: az általa kezdeményezett városi konzultáció eddigi visszajelzéseiből az derült ki, hogy a lakosság java része azt szeretné, ha a jégpályát befejeznék. Azt is felvázolta, hogy eddig mennyi pénzt költöttek erre a beruházásra: 2005-ben a helyi költségvetésből 235 070 lejt különítettek el a munkálatok elkezdésére, kormánytámogatás pedig nem érkezett. Egy esztendővel később a helyi költségvetésből 699 944 lejt, kormánytámogatásból pedig 289 989 lejt fordítottak a munkálatok folytatására, 2007-ben 510 000, illetve 296 887 lejt. A következő évben, azaz 2008-ban 1 096 770, illetve 377 384 lej, 2009-ben pedig 310 805, valamint 128 771 lej került ki az említett két forrásból. Ez összesen 3 942 589 lej (2 852 589 lej/1 090 000 lej). Ez annak volt köszönhető, hogy 2008-ig tisztességes együttműködés létezett az akkori városvezetés, a parlamenti képviselet és az RMDSZ-es kormánytagok között – mondotta a szenátor, aki szerint a munkálatokra mintegy 2,5 millió euróra volna még szükség. Azt sem rejtette véka alá: minimális az esélye annak, hogy a kormány az építkezést a továbbiakban finanszírozza, ezért más megoldást kell keresni. Egy jó hírrel is szolgált: szeptembertől a jégkorong visszakerül a Nagy Mózes Sportiskolához, ahol ismét külön szakosztályként fog működni. A Tamás Sándorral folytatott tárgyalások során arra a megoldásra jutottak, hogy a megyei önkormányzat egymillió euróval járul majd hozzá a jégpálya folytatásához, ugyanennyivel a helyi önkormányzat, a fennmaradó félmillió eurót pedig magántámogatásokból kellene előteremteni, és elképzeléseik szerint a munkálatokat két és fél év alatt be lehet(ne) fejezni – mondotta végezetül Bokor Tibor.
Olosz Gergely a kézdivásárhelyi jégkorongcsapatok teljesítményét méltatta, kiemelve, hogy nagy segítséget kaptak Tánczos Barna államtitkártól, az országos jégkorongszövetség elnökétől, aki kormánytagként és magánemberként is támogatta a jégkorongszakosztályt.
Idős Deme László helyi tanácstag szerint is a jégpálya építését folytatni kell, hiszen kár lenne, ha az eddigi befektetés kárba veszne. Kiemelte a helyi vállalkozók, gyárak szerepét a jégkorong támogatásában, és elmondta, a kézdivásárhelyi származású és jelenleg az Amerikai Egyesült Államokban élő Mátyás Attila már 380 000 dollár értékben támogatta a céhes városbeli hokit. A tél folyamán naponta közel kétszáz gyerek látogatta a jégpályát, és olyan hétvége is volt, amikor hatszázan voltak a pályán – mondotta.
A jelenlegi városvezetés 2009 után egész mostanig egy vasat sem fordított a jégpálya továbbépítésére, és a többségi MPP-s tanácsban sem volt meg erre a szándék – jelentette ki Tamás Sándor. A város évi költségvetése tízmillió euró, de ebből semmi nem jutott a jégpályára – fűzte hozzá. Helyi, megyei és országos szintű együttműködésre van továbbra is szükség, hogy be lehessen fejezni a létesítményt 2014. december 31-ig. Ehhez első lépésként azt tanácsolta, hogy a soros tanácsülésen az RMDSZ-frakció javasolja, kérjék vissza a létesítményt az Országos Beruházási Alaptól (ez meg is történt – I. I. megjegyzése), mivel az jogilag nem a város tulajdona, hanem átadták a fejlesztési minisztériumnak. Erre az évre volna is pénz, hiszen az RMDSZ tisztségviselőinek sikerült kormánytámogatást kilobbizni Háromszéknek különböző beruházásokra – tette hozzá a megye első embere.
Utolsóként Máthé Zsolt szólalt fel, és örömét fejezte ki a konkrét időpont és számok kapcsán, azt is kiemelve, hogy három csapattal sikerült az országos harmadik helyet megszerezniük.
A sajtótájékoztató végén Rácz Károly MPP-s polgármester húsvéti csomagosztási akciójára utalva jegyezte meg: "nem lisztcsomagokkal és csokinyuszival lehet választást nyerni, hanem tisztességes munkával". Rácz cáfolta azt a kijelentést, hogy 2009-től nem fordítottak egy vasat sem a jégpályára, hiszen az új öltözők 2009 után készültek el, megoldották a csatornázást, felújították a fűtésrendszert, bővítették a jéggép házát, feljáróját. Az Országos Beruházási Alapnak az önkormányzat átadta a létesítményt, és az előirányozta finanszírozásra 2009-ben. Akkor még megvolt erre a pénz, ám sajnos, mivel az említett hatóság RMDSZ-es vezetés alatt volt, nem adtak támogatást Kézdivásárhelynek a jégpálya befödésére – nyilatkozta a Transindexnek a polgármester. Mire pedig új vezető került oda, és az ellenőrizte a dokumentációt, újabb hónapok teltek el, és a korábban előirányzott összeget másra fordították – tette hozzá. "Az egymást váltó igazgatók mindegyikénél számtalanszor megfordultunk Bukarestben, és kilobbiztuk azt, hogy a kézdivásárhelyi jégpálya jelenleg a lista első helyén álljon a hasonló projektek között. Egy rábólintás kellene a kormánypártok részéről. Ez nem történt meg, sőt, az RMDSZ célirányosan akadályozta a munkálatok elkezdését. Teljes terv, szerződéstervezet, ajánlás van a kezükben, csak a rábólintásra várunk. Ott vannak a kormányban, mi tálcán kínáljuk a teljes munkálat elvégzését, csak kérniük kellene a nagyobb kormánypárt támogatását, és nem teszik. Bízunk abban, hogy fordul a kocka, és nem lesz, aki gátolja ennek a munkálatnak az elvégzését. Akár egy román ember is rábólint a projektre, mert nem érdeke célirányosan akadályozni Kézdivásárhely fejlődését" – zárta nyilatkozatát Rácz Károly polgármester.