Szőcs Géza kulturális államtitkár és Zelnik István gyűjtő nyitotta meg szombaton a budapesti WestEnd City Centerben a Ca Mau – Egy hajótörés porcelánjai című kiállítást.
Az első állomásán lévő vándortárlat rendkívüliségét nem csupán a helyszín adja (egy szórakoztató- és bevásárlóközpont nem föltétlenül a magas művészi és történeti értéket képviselő műtárgyak bemutatására szakosodott), hanem az a tény is, hogy egyedi betekintést nyújt a fehér aranynak is nevezett kínai porcelán iparának és kereskedelmének közel háromszáz évvel ezelőtti állapotába. A kivitelezésében is a modern műszaki megoldások egész sorát felvonultató, a magyar fővárosban június 8-ig megtekinthető, majd világ körüli útra induló kiállítás időzítése sem véletlen, hiszen megnyitója egybeesett egy másik híres hajószerencsétlenség centenáriumával.
A Hollandiába igyekvő kereskedőhajó roncsait vietnami gyöngyhalászok találták meg 1998-ban. A Batáviába (ma Jakarta) tartó, egzotikus árukkal teli dzsunka a fedélzeten kiütött tűz miatt veszett oda a dél-vietnami Ca Maunál. Az elveszettnek hitt hajóhoz tengeri régészeti expedíciót indítottak vietnami kutatók, és felszínre hozták az 1725 és 1732 között hullámsírba szállt 130 ezer darabos rakományt. De nemcsak porcelánok és kerámiák kerültek elő, hanem a legénység személyes tárgyait is megtalálták. Csonttűket, lámpákat, lakatokat, a hozzájuk tartozó kulcsokat, pénzérméket hoztak fel, vagy például a kiállításon is látható bronz vízforraló üstöt. A tudományos feldolgozást követően a leletek egy része a Vietnami Nemzeti Történeti Múzeumba került, a többit pedig két árverésen értékesítette Vietnam.
Zelnik István rendszerezve kezdte gyűjteni a Ca Maunál elsüllyedt hajóról származó tárgyakat. Így mára ő rendelkezik a legteljesebb és legnagyobb magánkollekcióval a világon. A kínai dzsunka rakományának szinte valamennyi tárgytípusa megjelenik a gyűjteményében az ecsettartóktól, a kanalakon, ólommázas edényeken, füstölőkön, szeladonmázas tárgyakon át a bravúros módon gyártott, máz alatti kék és vörös festéssel készült vázákig és kis emberfigurákig.
A csúcstechnikával készült, víz alatti világot idéző kiállításon a gyűjtemény reprezentatív részét először Budapesten láthatja a közönség. A tárlaton számos vizuális effektus hozza közelebb a látogatóhoz a mesés történeteket hordozó tárgyakat. Hol a tengervíz által lemosott mintákat vetítik vissza, hol többméteres méretben jelennek meg apró minták. Olyan ritkaságok is láthatóak, mint a majom alakú kőedény korsó, a vörös korallokkal benőtt csészék vagy a fedélzeti tűzben összeégett és deformálódott porcelánok.