Bukarest után Kézdivásárhely a második állomáshelye annak a Vasarely-tárlatnak, melynek megnyitójára tegnap délután a zord időjárás miatt alig negyven érdeklődő jelenlétében a Vigadó Művelődési Házban került sor.
Az optikai festészet, az op-art atyjaként ismert, pécsi származású Victor Vasarely (Vásárhelyi Győző) munkái Csepei Tibor gitárművész, zenepedagógus és műgyűjtő jóvoltából, családja magángyűjteményéből jutottak el Romániába. Kézdivásárhely után még három erdélyi városban, Csíkszeredában, Marosvásárhelyen és Kolozsvárott mutatják be a tárlatot.
A közönség hatvan képet és tizenöt, Vasarely által készített tárgyat láthat május 5-ig a Vigadóban. A kiállítás anyaga az életmű minden korszakát felöleli, Vasarely figurális, modern és progresszív korszakából is szerepelnek munkák. A többi között láthatóak a közönség által kedvelt Zebrasor darabjai is. A kiállítás jelentőségét Rácz Károly polgármester és Ferencz Attila, az intézmény igazgatója méltatta, rendkívül nagy megtiszteltetésnek minősítve azt, hogy a tárlatot Kézdivásárhely művészetkedvelő közönsége is megcsodálhatja ingyen, amiért Csepei Tibornak is köszönet jár. Lakatos Mihály író, Magyarország Kulturális Koordinációs Központjának igazgatója Victor Vasarely életét és korszakalkotó művészetét mutatta be. Csepei Tibor, a gyűjtemény tulajdonosa, a világhírű művész közeli barátja – aki többször járt nála párizsi műtermében, és több száz kiállítást rendezett alkotásaiból Magyarországon és a világban – szólt az egybegyűltekhez, csalódását fejezve ki, hogy milyen kevesen jöttek el a rendezvényre. "Az ő nagyságát és hazafiságát mutatja az, hogy már 1970-ben az akkori kormánnyal tárgyalt arról, hogy a Pécsnek adományozott számos munkából létesítsenek múzeumot. Meglett a pécsi múzeum, majd Budapestnek ugyanakkora mennyiségű anyagot ajándékozott, amiből szintén múzeum nyílt akkor, amikor dollár százezreket adtak alkotásaiért, a magyar és az ide látogató közönség teljesen ingyen csodálhatta meg alkotásait" – hangsúlyozta Csepei, aki az op-art pápájának nevezte a nagy művészt. Kosztándi Jenő helybeli festőművész szenzációs bejelentéssel állt elő: kezében van egy olyan dokumentum, amely azt bizonyítja, hogy Victor Vasarely nem Pécsett, hanem Kézdivásárhelyen született. A megnyitó végén levetítették Csepei Katalin Vasarelyről készített félórás filmjét.