Az ajtókat előrelátóan kivették, mégis tumultus alakult ki a tegnapi állásbörzén, amelyet az új sepsiszentgyörgyi sportcsarnokban tartottak.
A legtürelmetlenebbek már jóval a meghirdetett nyitási időpont előtt odaállhattak a bejárathoz, és ezt csak egy órával később lehetett dulakodás nélkül megközelíteni. A megyei munkaerő-foglalkoztatási hivatal szerint a börze nagyon sikeres volt: 870 álláskereső jelentkezett a 42 cég által felkínált 327 helyre, és az előző évekhez képest mérhető az előrelépés a munkavállalók fellépésében.
Azt ugyan nem mindenki értette meg, hogy az alkalmazás nem azon múlik, elsőként jelentkezik-e, de általában összeszedettebben, felkészültebben érkeztek a munkanélküliek, sokan előre megírt szakmai önéletrajzzal. A börze tanácsadással kezdődött, így a különböző vállalatok asztalaihoz már a belépési drukktól mentes, a kapott tanácsoktól valamivel magabiztosabb jelöltek álltak oda – Kelemen Tibor munkaerő-foglalkoztatási igazgató szerint ugyanis sokszor nem a szaktudás, hanem a beszédkészség, a saját képességek eladásának módszere hiányzik a munkahelykeresőkből, ezért még a jó szakemberek sem mindig jutnak el a tudáspróbáig.
Az is igaz, hogy még mindig az alacsony képesítésűek iránt nagyobb a kereslet: felsőfokú diplomával rendelkezők számára összesen 19 ajánlatot hirdettek meg (ezek között háromváltásos vegyészmérnöki állást is), az érettségizettek számára 31-et. Szakképzetlen munkásokat 143, szakképzetteket 135 helyre vennének fel. A legtöbb személyt – 67-et, érettségi vagy egyetemi végzettséggel – az Autoliv venne fel egyelőre hat hónapra, év végéig azonban 600 fő alkalmazását tervezik, sor is lett az asztalánál; 60 szakképzetlen munkást keres a Valkes Kft. és 50 szakképzettet a TTC nadrággyár, ahol azonban nem nagyon volt jelentkező, bár az év végéig új gyártási vonal beindítását és újabb 63 dolgozó alkalmazását tervezik, ráadásul szakképzést is szerveznek az érdeklődőknek. Az építőiparban is elkelne még néhány ács – más szakmákban egy-két-három állás pályázható meg. Az álláskeresők közül 87-nek van felsőfokú végzettsége (10%), a legtöbben (36%) szakiskolai vagy befejezetlen líceumi tanulmányok után helyezkednének el, minden harmadik személy pedig csak nyolc osztállyal. A többségek: 60% férfi, 56,36% 25–45 év közötti személy, 54% nem részesül munkanélküli-segélyben. Ami aggasztó: a várakozók bő harmada (35%) 45 éven felüli, és négyből három (76,4%) elutasítja az átképzést, egyedül a péksütemény-tanfolyam bizonyult népszerűnek. A felkínált fizetésekről a szervezőknek nincs adatuk, a bejárat előtt ácsorgók azonban nem voltak derűlátóak: a véletlenszerűen megkérdezettek közül többen azt mondják, hogy a minimálbért sem lehet hazavinni, elfogadható körülmények közé pedig csak pénzzel vagy ismeretséggel lehet bejutni. A 45 éven felülieket gyorsan elutasítják (kitérő módon vagy hitegetéssel), a fiatalokat a tapasztalat hiánya miatt mellőzik, a harmincasokat azért, mert kisgyermekeik vannak – állítják az állami talajjavító vállalat tavaly decemberben elbocsátott munkatársai az elmúlt hónapok keserű tapasztalataira hivatkozva. Olyanok is voltak, akik csak a forma vagy a társaság kedvéért jöttek el – nyugdíjra várók vagy ráérők. A börzén a megyei munkaügyi felügyelőség vezetője, Ördög Lajos is részt vett, de senki nem nyújtott be panaszt munkaadói visszaélésekre hivatkozva.