Béremelésre kérnek engedélyt
A közalkalmazotti bérek emelésének lehetőségéről is tárgyalt tegnap Traian Băsescu államfő a Nemzetközi Valutaalap bukaresti küldöttségével, amely felülvizsgálati látogatásra érkezett Bukarestbe.
Az elnöki hivatal közleménye szerint a tárgyalásokon szó esett a bérek emelésének lehetőségéről is, miután a kormány 2010 júliusában 25 százalékkal csökkentette azokat. Ebből 2011 elején mintegy 13 százalékot adtak vissza. Románia az Európai Bizottságot értesítette már szándékáról, a legutóbb frissített konvergenciaprogramba is belefoglalta a bukaresti kabinet, hogy az év második felétől béremelést tervez. Tegnap Băsescu arról biztosította Románia nemzetközi hitelezőit, Bukarest idén is betartja a pénzügyi fegyelmet, annak ellenére, hogy választási évben ez nagy kihívást jelent.
Kormányváltásra készül az ellenzék
Újabb kormánypárti honatya, Andrei Valentin Sava Prahova megyei képviselő igazolt át tegnap, egy nappal a bizalmatlansági indítványról szóló szavazás előtt a Szociáldemokrata Pártba. Mircea Duşa, a szociáldemokraták képviselőházi frakcióvezetője tegnap este közölte: a Szociál-Liberális Szövetség honatyáinak száma ezzel 226-ra növekedett. A bizalmatlansági indítvány elfogadásához és a kormány megbuktatásához az ellenzéknek 231 szavazatra lenne szüksége. Az ellenzék vezetői szerint nagyobb az esély, mint valaha a kormány megbuktatására.
Kolozsváron nincs megállapodás
Egymást okolják a magyar pártok amiatt, hogy Kolozsváron nem sikerült választási együttműködést kialakítaniuk. Az RMDSZ azt állítja: a hárompárti egyeztetésen az RMDSZ felajánlotta: méltányos helyeket biztosít az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt jelöltjei számára a tulipán választási jele alatt. A szövetség sajnálattal nyugtázta, hogy a kedvezőtlen kolozsvári és Kolozs megyei magyar demográfiai mutatók ellenére az EMNP és az MPP helyi szervezetei visszautasították az összefogásra szólító ajánlatot. Az EMNP viszont azt állítja: koalíciós listát ajánlottak, amely három párt közös listája lett volna, s így nem megosztja, hanem egyesíti a kolozsvári magyarságot, továbbá felajánlották az RMDSZ polgármesterjelöltjének és megyeitanácselnök-jelöltjének támogatását. "Történelmi lehetőség állt előttük, de sajnos, az RMDSZ most is elütötte a kolozsvári magyarok kinyújtott kezét, hivatkozva arra, hogy nem szerepelhetne a szavazólapon a tulipán jel" – áll az EMNP közleményében. A néppárt a Kolozs megyei magyarok megdöbbentő és elfogadhatatlan sértéseként értelmezte az RMDSZ tárgyalóinak azon érvelését a választási jelük feltüntetése mellett, hogy "az emberek megszokták, és jelentős részük amúgy sem tud olvasni". Az EMNP mindezt úgy értékelte, hogy az RMDSZ "a magyar egység helyett tulipánt akar".