2012, az olimpiai játékok éveHősök, ­győztesek 19.

2012. április 30., hétfő, Sport

Ökölvívás
Homérosz Iliászán túl, már a Maháb­hárata, a hinduk ősi eposza utal a ökölvívás létezésére. Ismerjük a 23. ókori olimpia (i. e. 688) ökölvívóbajnokának nevét is: a szmirnai Onomasztosz. Századok múlva Ang­liában születik újra az ökölvívás, sima vagy díszített bőrszíjak nélkül, csupasz ököllel vívtak a szemben álló ellenfelek.

James Figg iskolát nyitott, s ott tanította az ököllel való vívás művészetét. Rövidesen jelentkeztek a bajnokok is: John C. Heenan, Tom Sayers, Jack Broughton, George Washing­ton... Igen, George Washington, Amerika elnöke, aki 16 éves korában Virginia csupaszöklű bajnoka volt... Az utolsó csupaszöklű bajnok John Sullivan, az első kesztyűs "óriás" James Corbett, a modern bokszolás atyja... Az ökölvívás hosszú "vándorútja" Queensberg szabályainak megjelenése után ért révbe, a szabály ugyanis előírta a kesztyűk kötelező használatát, megszabta a menetek idejét.
Az első két újkori olimpia műsorából kimaradt az ökölvívás, St. Louisban aztán hét súlycsoporttal mutatkozott be. Akadt olyan versenyző, mint például Kirk, aki két súlycsoportban is szorítóba lépett, és győzött. St. Louisban egyébként mind amerikai versenyzők álltak a dobogó legmagasabb fokára. Négy évvel később Londonban ugyanezt tették az angolok. A derék svédek szakítottak az amerikai–angol "hagyománnyal", egyszerűen kivették a stockholmi olimpia műsorából az ökölvívást. Antwerpen aztán újra találkozót hirdetett a kesztyűs bajnokoknak. A találkozó hőse az amerikai Edward Eagan, a kisnehézsúly bajnoka. Hogy miért lett hős, az tizenkét év múlva derült ki, amikor a téli olimpián bobcsapatával aranyérmet nyert. Eagan volt az első sportoló a világon, aki nyári olimpiai bajnokként a téli olimpián is a dobogó legmagasabb fokára állhatott.
S most ugorjuk át a második világháborút. Hogy miért? Egyszerű: a Papp-éra kedvéért. Az erdélyi kötődésű Papp László (nagyszülei a Székelykeresztúr melletti Rugonfalván éltek) 1948-ban csodálatos sorozatba kezdett, három olimpián megszakítás nélkül bajnoki címet nyert, aztán búcsút intett az ötkarikás játékoknak, átnyergelt a profik világába, s ott is a vén Európa legyőzhetetlen Papp Lacija maradt, profi Európa-bajnokságot nyert. És nyert volna világbajnokságot is, ha klubjának lett volna pénze a kötelező díj fedezésére... Na de ne ezen töprengjünk most. Hadd mondjuk el, hogy Papp Laci példáját követte később a kubai Ste­venson és Savon Felix, de ők nem vándoroltak át a profi világba, nem bizonyították ott is rendkívüli képességüket, pedig... És most térjünk vissza a Papp-sorozat három döntőjére. Megérdemli, megéri. Adjuk át a szót tehát a krónikásoknak, az utolsó döntőről pedig maga a bajnok emlékezzék.
1948, London: "Gong után Laci soroz, és juj, micsoda horog! No, kész van a meccs! Wright megroggyant, szédeleg. Még egy ütés, vagy talán kettő, aztán már számolják is az angolt. De ördög és pokol! Laci úgy üti, mint a homokzsákot, és semmi! Gong... A második menetben Papp, mint a fergeteg, támad. Wright megint megroggyan, aztán megint magához tér. Azt mondják, civilben matróz. Hát, kemény legény! Papp lankad, Wright is vissza-vissza ütöget. A menet vége Wrighté... A harmadik menetben Wright frissebben kezd. Támad. És üt. És talál! Másfél percig jobb az angol, aztán Laci feltámad. Egyre tisztábban kidomborodik fölénye! S ha Csíknél szurkoltunk az eredményhirdetés előtt, itt nincs kétségünk, győz Papp, Magyarország!"
1952, Helsinki: "Gong. Laci azonnal támad, de nem találja el a dél-afrikai Schalkwykot... Csak a menet vége felé találnak célba Laci ütései. De akkor aztán alaposan. Erre aztán adja is a lelátó a tanácsokat: Bal-jobb, bal-jobb!... Balhorog, Laci, balhorog!... Most, mint a pörölycsapások, úgy zuhognak az ütések a dél-afrikai fejére... A második menetben Laci megint támad, de ütései feltűnően pontatlanok. Igaz, ebben a dél-afrikai is ludas, kitűnően védekezik... De csak védekezik!... Papp óriási pontfölényben van. A harmadik menet fülsiketítő zsivajban kezdődik. Mindenki magyarul kiabál. Van Schalkwyk összeszedi maradék erejét, és támad. Bal keze félelmetesen meglendül, Papp azonban jobb kézzel keresztezi. A dél-afrikait állcsúcson találja az ütés. Schalkwyk meginog, aztán térdre esik. Egy, kettő, három... nyolc... Schalwyk feláll, és Pappba kapaszkodik. Papp lerázza magáról, és újabb horgot visz be neki. Ismét roggyant lesz, tántorog, de legény a talpán! Nem kerül padlóra. Papp Laci óriási fölénnyel győz!"
1956, Melbourne: " Nem szégyellem bevallani – mondja Papp –, hogy Zbigniew Pietrzykowskitól bizony tartottam. Még élénken élt emlékezetemben a varsói vereség. A lengyel viszont csupa önbizalom volt. Bízott bennem, hogy ismét ellátja bajomat. Nem voltam túlságosan ideges, mert tudtam, hogy ezúttal a lengyel fiúnak több vesztenivalója van. Elvégre én már kétszer nyertem olimpiai bajnokságot... Persze, azért bíztam magamban. Hogy ki ütötte az elsőt, azt már nem tudom. Arra azonban emlékszem, hogy kezdetben a lengyel nagyon jött előre, de nemigen talált. Ettől szemlátomást ideges lett. Az első menetben egy alkalommal észrevettem, hogy közelharc során jobb egyenesre készül. Gyorsan lehajoltam, és csaknem egyidejű ütés közben jobb horoggal gyomron, majd ezt követően egy csapott jobb horoggal állon találtam. Ez az ütés nem volt elég pontos, de erő volt benne, Pietrzykowski padlóra került, ötnél felállt, s nyolcnál folytatta a küzdelmet... Kinéztem az edzőmre, aki derűs arccal állt a sarokban, kacsintott egyet, s csak annyit mondott: Nyertél, Laci!... Még hátravolt a döntő... Az amerikai Torres kemény fickó volt. Minden mérkőzését fölényesen nyerte. Tőlem azonban láthatóan félt, gyakran menekült, sokszor kettős fedezékbe vonult, de távolról pontosan, jó ütemben, erőteljesen ütött. Nekem nem ment úgy, mint a lengyel ellen. Nem tudtam megfelelően kiszámítani az ütőtávolságot. Egyszer azonban egy jobb horogtól Torres mégiscsak megingott, tántorogni, szédelegni kezdett, de nem számoltak rá. A második menetben ismét elkaptam a fekete fiút, ezúttal gyomron. Láttam, hogy megrándul az arca... Ettől kezdve állandóan támadtam, irányítottam a mérkőzést, és az utolsó menetben meg-megújuló támadásokkal fokoztam előnyömet. Zúgott a hatalmas csarnok, amikor kihirdették győzelmemet. Harmadszor is sikerült!"

És akkor jöjjenek az olimpiai bajnokok:
Év papírsúly légsúly harmatsúly pehelysúly
1904 – Finnegan G. (EÁ) Kirk Oliver (EÁ) Kirk Oliver
1908 – – Thomas Henry (N-Br) Gunn Richard (N-Br)
1920 – Digenarra F. (EÁ) Walker Cl. (Daf) Fritsch Paul (Fr)
1924 – Labarba Fidel (EÁ) Smith William (Daf) Fields John (EÁ)
1928 – Kocsis Antal (Ma) Tamagnini V. (Ol) Van Klaveren L. (Hol)
1932 – Énekes István (Ma) Gwynne Horace (Kan) Robledo C. (Arg)
1936 – Kaiser Willi (Né) Sergo Ulderico (Ol) Casanovas O. (Arg)
1948 – Pérez Pascual (Arg) Csík Tibor (Ma) Formenti E. (Ol)
1952 – Brooks Nathan (EÁ) Hämäläinen P. (Fin) Zachara Jan (Csz)
1956 – Spinks Terence (N-Br) Behrendt W. (Né) Szafronov Vl. (Sz)
1960 – Török Gyula (Ma) Grigorjev Oleg (Sz) Musso Fr. (Ol)
1964 – Atzori Fernando (Ol) Szakurai Takao (Jap) Sztyepaskin Sz. (Sz)
1968 Rodriguez F. (Ven) Delgado Ricardo (Mex) Szokolov V. (Sz) Roldan Antonio (Mex)
1972 Gedó György (Ma) Kosztadinov G. (Bul) Martines Orlando (Ku) Kuznyecov Borisz (Sz)
1976 Hernández J. (Ku) Randolph Leo (EÁ) Gu Jong Dzso (ÉK) Herrera Angel (Ku)
1980 Szabirov Samil (Sz) Leszov Petar (Bul) Hernandez Juan (Ku) Fink Rudolf (NDK)
1984 Gonzales paul (EÁ) McCrory Steven (EÁ) Stecca Maurizio (Ol) Taylor Meldrick (EÁ)
1988 Hrisztov Ivajlo (Bul) Kim K. Sz. (DK) McKinney K. (EÁ) Parisi Giovanni (Ol)
1992 Garcia Rogelio (Ku) Csoj Cs. Sz. (DK) Casamayor Joel (Ku) Tews Andreas (Né)
1996 Bozsinov Daniel (Bul) Romero M. (Ku) Kovács István (Ma) Somluck K. (Tha)
2000 Asloum Br. (Fr) Ponlid Wijan (Tha) Rigondeaux O. G. (Ku) Sattarkanov B. (Kaz)
2004 Barthelemy V. Y. (Ku) Gamboa T. Y. (Ku) Rigondeaux O. G. Tyiscsenko A. (Or)
2008 Cou Si-ming (Kí) Jongjohor S. (Tha) Enkhbat B. J. (Mong) Lomacsenko V. (Uk)
2012

könnyűsúly kisváltósúly váltósúly középsúly
1904 Spanger Henry (EÁ) – Young Albert (EÁ) Mayer Charles (EÁ)
1908 Grace Frederick (N-Br) – – Gouglas John (N-Br)
1920 Mosberg Samuel (EÁ) – Schneider Albert (Kan) Mallin Henry (N-Br)
1924 Nielsen Hans (Dán) – Delarge Jean (Bel) Mallin Henry
1928 Orlandi Carlo (Ol) – Morgan Edward (ÚZ) Toscani Piero (Ol)
1932 Stevens Lawrence (Daf) – Flynn Edward (EÁ) Barth Carmen (EÁ)
1936 Harangi Imre (Ma) – Suvio Sten (Fin) Despeaux Jean (Fr)
1948 Dreyer Gerald (Daf) – Torma Gyula (Csz) Papp László (Ma)
1952 Bolognesi A. (Ol) Adkins Charles (EÁ) Chychla Zygmunt (Len) Patterson Floyd (EÁ)
Papp László (Ma)*
1956 McTaggart R. (N-Br) Jengibarjan Vl. (Sz) Linca Nicolae (Ro) Satkov Gennagyij (Sz)
Papp László (Ma)*
1960 Pazdzior K. (Len) Nemecek B. (Csz) Benvenuti G. (Ol) Crook Edward (EÁ)
1964 Grudzien Jozef (Len) Kulej Jerzy (Len) Kasprzyk Marian (Len) Popencsenko V. (Sz)
1968 Harris Ronald (EÁ) Kulej Jerzy Wolke Masnfred (NDK) Finnegan Ch. (N-Br)
1972 Szczepanski J. (Len) Seales Ray (EÁ) Correa Emilio (Ku) Lemesev Vj. (Sz)
1976 Davis Howard (EÁ) Leonard Ray (EÁ) Bachfeld Jochen (NDK) Spinks Michael (EÁ)
1980 Herrera Angel (Ku) Oliva Patrizio (Ol) Aldama Andres (Ku) Gomez José (Ku)
1984 Whitaker P. (EÁ) Page Jerry (EÁ) Breland Mark (EÁ) Jun Szup Sin (DK)
1988 Zulow Andreas (NDK) Janovszkij Vj. (Sz) Wanglia Robert (Ken) Maske Henry (NDK)
1992 De La Hoya O. (EÁ) Vinent Hector (Ku) Carruth Michael (Ir) Hernandez Ariel (Ku)
1996 Szoltani H. (Alg) Vinent Hector Szajtov Oleg (Or) Hernandez Ariel
2000 Kindelan Mario (Ku) Abdullajev M. (Üzb) Szajtov Oleg Gutierrez Jorge (Ku)
2004 Kindelan Mesa M. (Ku) Boomjunjong M. (Tha) Artajev B. (Kaz) Gajdarbekov G. (Or)
2008 Tyiscsenko A. (Or) Diaz Felix (Dom) Szarszekbajev B. (Kaz) De Gale James (N-Br)
2012

* nagyváltósúly
félnehézsúly nehézsúly szupernehézsúly
1904 – – Berger Samuel (EÁ)
1908 – – Oldman Albert (N-Br)
1920 Eagan Edward (EÁ) – Rawson Ronald (N-Br)
1924 Mitchel Harry (N-Br) – Von Porat Otto (No)
1928 Avendano Victor (Arg) – Rodriguez Arturo (Arg)
1932 Carstens David (Daf) – Lovell Santiago (Arg)
1936 Michelot Roger (Fr) – Runge Herbert (Né)
1948 Hunter George (Daf) – Iglesias Rafael (Arg)
1952 Lee Norvel (EÁ) – Sanders Hayes E. (EÁ)
1956 Boyd James (EÁ) – Radermacher Peter (EÁ)
196o Clay Cassius (EÁ) – De Piccoli Franco (Ol)
1964 Pinto Cosimo (Ol) – Frazier Joseph (EÁ)
1968 Poznyak Dan (Sz) – Foreman George (EÁ)
1972 Parlov Mate (Jug) – Stevenson Teofilo (Ku)
1976 Spinks Lon (EÁ) – Stevenson Teofilo
1980 Kacsar Szlobodan (Jug) – Stevenson Teofilo
1984 Joszipovics A. (Jug) Tillmann Henry (EÁ) Biggs Tyrell (EÁ)
1988 Maynard A. (EÁ) Mercer Raymond (EÁ) Lewis Lennox (Kan)
1992 May Torsten (Né) Savon Felix (Ku) Balado Roberto (Ku)
1996 Zsirov Vaszilij (Kaz) Savon Felix Klicsko Vladimir (Uk)
2000 Lebzjak Al. (Or) Savon Felix Harrison Audley (N-Br)
2004 Ward Andre (EÁ) Solis-Fonte O. (Ku) Povetkin Alekszandr (Or)
2008 Csang H. P. (Kí) Csahkijev Rahim (Or) Cammarelle Roberto (Ol)
2012

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-04-30: Sport - :

Kell ez a szünet, (Kézilabda)

mármint a május első hete, hogy kipihenhessük az utóbbi időszak hullámvölgyének rossz emlékeit. Most azért nézzük, hogy túl a mi csapataink már ismert eredményein mik születtek a női A-osztály hétközi fordulójában: Temesvári SE–Caracal 36–38 (!), Szászsebes–Râmnicu Vâlcea 30–22, Marosvásárhely–Resicabánya 43–19, Temesvári Egyetem–Târgu Jiu 28–39. És akkor következzen a rangsor:
2012-04-30: Sport - Áros Károly:

Sporttársak, a labdarúgás mindenekelőtt játék! (Jegyzet)

Hangsúlyozzuk a sokadik alkalommal is, most pedig azért, mert az április 21–22-i fordulóban két megbotránkoztató eseményre került sor, az egyik főszereplője a torjai Esztolyka Sándor, a másik pedig a papolci Ovidiu Ti­maru. Mindkettőre a szövetség fegyelmi bizottsága hívta fel figyelmünket.