Mélyponton a lej
A kormány bukása történelmi mélypontra taszította az euró–lej árfolyamot. A jegybank legutóbbi – hétfői – jegyzése szerint megközelítette a 4,4 lejt, a bankközi piacon pedig meghaladta ezt az értéket.
Tegnap, május elsején a pénzpiacok is "ünnepeltek", így a politikai bizonytalanság árfolyamra gyakorolt hatása ma derül ki. Az euró 1999-es bevezetése óta egyébként a hazai pénz nem kevesebb, mint 237 százalékot veszített, így a közép-európai volt szocialista országok valutáiból a lej értéke esett legtöbbet az euróhoz képest. Ugyanebben az időszakban 220 százalékos inflációt mértek.
Épül a torony
Ismét a World Trade Center, pontosabban a 2001. szeptember 11-én megsemmisített Világkereskedelmi Központ ikertornyainak helyén épülő öt torony legnagyobbika a legmagasabb épület hétfőtől New Yorkban – ha az összehasonlításkor nem veszik figyelembe az Empire State Building tetejére épített 62 méteres antennaszerkezetet. A Freedom Towerként is emlegetett, most épülő One World Trade Center (1 WTC) fém tartóoszlopainak magassága meghaladta az Empire State Building kilátószintjének "nettó" 381 méteres magasságát. Az épület a tervek szerint 2014 elejére készül el, akkor meghaladja majd az 541 métert, amivel az Egyesült Államok legmagasabb épülete lesz. A torony a csúcsán lévő antennával együtt 1776 lábra emelkedik majd a talajszint fölé, ami szimbolikus jelentőségű: megegyezik azzal az évszámmal, amelyben kikiáltották az ország függetlenségét. Az Egyesült Államok legmagasabb épülete jelenleg a chicagói Willis- (korábban Sears-) torony, amely kevés híján 442 méter magas. Az amerikai kontinens legmagasabb építménye egyébként a torontói CN torony, amely az antennáival együtt több mint 553 méteres. A nyugati félteke legmagasabb, ember alkotta építménye a kevés híján 629 méteres KVLY-TV televíziós antenna az észak-dakotai Blanchardban, a legmagasabb épület pedig a 2010-ben átadott, több mint 828 méteres, dubaji Burdzs Kalifa torony. A WTC két, leomlott ikertornyának helyén, a mintegy 3000 áldozat tiszteletére létrehozott emlékhelyet 2011. szeptember 11-én adták át.
Bajban Spanyolország
A Standard & Poor’s hitelminősítő 11 spanyolországi bankot leminősített, s egy nappal később a statisztikai hivatal bejelentette, hogy sorrendben immár a második negyedévben, az év első három hónapjában 0,3 százalékkal zsugorodott a gazdaság. Spanyolországban nemrég az ingatlanpiac sodorta rendkívül nehéz helyzetbe a hitelező bankokat, a kormány ezért a pénzintézetek megsegítésére sietett, ám másfelől megszorító intézkedéseket is kénytelen volt bevezetni.
Soros borúlátó
"Európa hasonlít a Szovjetunióhoz abból a szempontból, hogy az euróválság tönkreteheti, elpusztíthatja az Európai Uniót" – egyebek mellett ezt mondta Soros múlt héten az általa alapított Közép-európai Egyetemen (CEU) tartott előadásában. Az EU sötét jövőjét a magyar származású amerikai milliárdos hónapok óta hangoztatja. "Egyre mélyül az euróválság, az uniós kohézió alapszövetét roncsolja. Ha így folytatódik a politikai kohézió aláásása, az Európai Unió is megsemmisülhet" – mondta például Koppenhágában néhány nappal korábban –, ami feszültséget gerjeszt, mert felkorbácsolja az Európa-ellenes érzelmeket. Ugyanezt hangoztatta április közepén a Financial Timesban megjelent cikkében. Soros szerint Angela Merkel rossz irányba vezeti Európát, mert a takarékosság kizárólagossá tételével, a tőketámogatás elhanyagolásával "megismételjük azokat a hibákat, amelyek Amerikát az 1929-es nagy válságba sodorták. Hiba magas kamatra mentőhiteleket adni Görögországnak, a Németország által favorizált megszorítások adósságspirálba fogják taszítani Európát, és ez a spirál akár az EU politikai egységét is veszélybe sodorhatja" – mondta Soros az év elején.