A találgatásokhoz képest némileg eltérÅ‘ miniszteri listát mutatott be tegnap este Victor Ponta kijelölt kormányfÅ‘, mint indokolta, a javasolt kabinetvezetÅ‘ket tapasztalatuk alapján választották ki, hiszen egyelÅ‘re csak hat hónapos kormányzásra készülnek, a novemberi választások után viszont a fiatalok is helyet kapnak a reményei szerinti következÅ‘ kormányalakÃtásban.
Mind Ponta, mind a Szociál-Liberális Szövetség társelnöke, Crin Antonescu, hangsúlyozta: a leendÅ‘ kormány tagjai csak a Victoria-palotából kaphatnak utasÃtásokat, sem Cotroceni-bÅ‘l, sem a pártok székházaiból, és a kabinet egyetlen cenzúrát fogad el, az alkotmányét.
A kormánytagok listáját és a kormányprogramot hétfÅ‘n mutatja be a parlament elÅ‘tt Victor Ponta, bÃzva benne, bizalmat szavaznak kabinetjének a honatyák. Jelenleg a Szociál-Liberális Szövetség alakulatai 229 képviselÅ‘vel, szenátorral rendelkeznek, a parlamenti többséghez 231 szavazat szükséges. Ponta bejelentette, már ma találkozik a nemzeti kisebbségek és a Románia Haladásáért Országos Szövetség képviselÅ‘ivel, és "valószÃnüleg az RMDSZ-szel is", hogy támogatásukat megszerezze, csupán a Demokrata-Liberális Párttal nem.
Ami a leendÅ‘ kormánya struktúráját illeti, nagyjából az elÅ‘zÅ‘ kabinet felépÃtését folytatja, elkerülendÅ‘ az adminisztratÃv átszervezéseket – de megelÅ‘legezte, Å‘sztÅ‘l változtatni szándékszanak ezen is. Kormánya legfÅ‘bb feladatának a kormányzás módjának megváltoztatását nevezte, nulla prioritásként a törvények betartását határozva meg.
Határozottan kijelentette: nem hagyja magát, kormányát sem allamfÅ‘tÅ‘l, sem pártoktól befolyásolni, és Crin Antonescu is megerÅ‘sÃtette, a leendÅ‘ kabinet liberális tagjainak azt az utasÃtást adta, egyedüli felettesük a kormányfÅ‘ legyen. Victor Ponta kiemelte, ha csak egyszerű indÃtványt fogad el a parlament valamely kormánytag ellen, annak le kell mondania. Ami Traian Băsescuval való viszonyát illeti, "korrekt intézményes kapcsolatot szeretnék fenntartani" – mondta, Ãgy például a javasolt kormánytagok listáját is annak ismertetése elÅ‘tt elküldte az államfÅ‘nek. Lényegesnek nevezte a "külföldi partnerekkel szembeni" vállalásokat, de az ország lakosságával szemben vállaltakat is. A közigazgatás politikamentesÃtését Ãgérte, a miniszterek mellett csak az államtitkárokat szándékszik kicserélni. A korrupció és a klientúraépÃtés ellen is fellép, mondotta, többek között arról biztosÃtva, a közigazgatást nem engedi belefolyni a választási kampányokba. Kijelentette, a kabinet alapcélkitűzése a törvényesség, ugyanakkor átlátható és hatékony kormányzást Ãgért, valamint kötelezettséget vállalt arra, hogy korrekt módon szervezi meg a júniusi önkormányzati és az Å‘szi parlamenti választásokat, s mint mondta, nem tűri el a szavazatvásárlást, bármelyik táborról is legyen szó.
Victor Ponta javasolt kormánytagjai:
– pénzügyi tárca, kormányfÅ‘helyettes: Florin Georgescu (független)
– külügy: Andrei Marga (NLP)
– igazságügy: Titus Corlăţean (SZDP)
– gazdaság: Daniel ChiÅ£oiu (NLP)
– belügy: Ioan Rus (SZDP)
– védelem: Corneliu DobriÅ£oiu (NLP)
– mezÅ‘gazdaság: Daniel Constantin (KonzervatÃv Párt)
– munkaügy: Mariana Câmpeanu (NLP)
– oktatás: Corina Dumitrescu (SZDP)
– szállÃtás: Ovidiu Silaghi (NLP)
– ipar: Iulian Iancu (SZDP)
– környezetvédelem: Rovana Plumb (SZDP)
– egészségügy: Vasile Cepoi (független)
– fejlesztés, turisztika: Eduard Hellvig (NLP)
– művelÅ‘dés: Mircea Diaconu (NLP)
– távközlés: Dan Nica (SZDP)
– közigazgatás: Victor Paul Dobre (NLP)
– európai ügyekért felelÅ‘s miniszter maradt Leonard Orban (független).
Tárca nélküli miniszterek:
– társadalmi párbeszédért felelÅ‘s: Liviu Marian Pop
– vállalkozói környezetért felelÅ‘s: Lucian Isar
– parlamenti kapcsolattartásért felelÅ‘s: Mircea DuÅŸa
– kormányzati stratégiákért felelÅ‘s: Victor Alistar.