Érvénytelenítené a MOGYE-határozatot
Cornel Brişcaru, a Szociáldemokrata Párt Maros megyei szervezetének titkára szerint a bizalmatlansági indítvány elfogadása után a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGYE) létrehozandó új karról szóló kormányhatározatnak immár nincsenek jogi következményei.
A jogász végzettségű szervezeti titkár azt állítja, Kelemen Hunor RMDSZ-elnöknek azon nyilatkozata, mely szerint a MOGYE új karának létrehozásáról szóló kormányhatározat érvényes, "csak politikai nyilatkozat". "Alkotmányos szempontból egy adminisztratív intézkedésről van szó, amelyről a bizalmatlansági indítvány szól, és azt a parlament többségi szavazás révén elutasította, tehát az intézkedés nem jó, így a parlamenti szavazás által érvénytelenített intézkedésről van szó" – magyarázta Brişcaru, aki szerint emiatt nincs szükség olyan kormányhatározatra, amely érvénytelenítené a korábbit.
Lehetséges a fizetésvisszaállítás
Bogdan Drăgoi távozó pénzügyminiszter szerint a pénzügyi helyzet lehetővé teszi a bérek visszaállítását a 2010-es szintre, az intézkedés az USL politikai döntésétől függ, de az Ungureanu-kormány a feltételeit megteremtette. Nicuşor Constantinescu Konstanca megyei tanácselnök tegnap már azt mondta, egy hétfői találkozón Victor Pontával megállapodtak, augusztusig "visszaadjuk a nyugdíjakat, fizetéseket, pótlékokat".
A DLP támogatja a Ponta-kabinetet?
A parlament meg fogja szavazni a Ponta-kormányt – jelentette ki Ioan Oltean, a Demokrata-Liberális Párt (DLP) főtitkára tegnap, hozzátéve, hogy a DLP-nek nem áll érdekében, hogy ne kapjon bizalmat az új kormány. "Sőt, azt szeretnénk, ha megkapná a szavazatot, és kormányozná Romániát. Meglátjuk majd, hogy milyen kormányprogrammal állnak elő, kik lesznek a miniszterek, akik megpróbálják majd vezetni az országot, és ezen két kritérium alapján dönti el a DLP, hogy megszavazza-e ezt a kormányt" – fejtette ki a politikus. Ioan Oltean "nagyon stresszes volt", másként nem tudom magyarázni azt, hogy kijelentette, a DLP megszavazná az USL-kormányt – reagált Cezar Preda demokrata-liberális képviselő.
Smaranda Enachét támogatja az EMNP
Tegnap benyújtotta a polgármesterjelöltséghez szükséges iratokat Smaranda Enache a Marosvásárhelyi Választási Irodához. A független jelöltet az Erdélyi Magyar Néppárt Maros megyei vezetősége támogatása jelélül elkísérte az irodába. Portik Vilmos megyei elnök elmondta, a néppártiak örömére szolgál, hogy segíthették az emberjogi harcos munkáját, miután az RMDSZ visszaléptette dr. Vass Leventét, a közös magyar jelöltet, és "eljátszotta" az összefogás lehetőségét. Rámutatott: a vajdahunyadi példa alapján elképzelhető egy olyan forgatókönyv is, hogy a magyar pártok közösen a független, esélyes jelöltet, Smaranda Enachét támogassák, ezért Frunda György RMDSZ-es és dr. Benedek István MPP-s jelölt visszalépését sürgeti.
Ellenzékben az RMDSZ
"Az RMDSZ-nek nincsen semmiféle elkötelezettsége egyetlen politikai, parlamenti párt felé sem, a koalíció gyakorlatilag megszűnt, ezért a következő időszakban, egészen a parlamenti választásokig semmiféle olyan szövetségre nem készülünk, amely mozgásterünket leszűkítené" – jelentette ki Kelemen Hunor szövetségi elnök a Területi Elnökök Konzultatív Tanácsának hétfői ülését követően. Hozzátette, az RMDSZ továbbra is az önálló, erdélyi magyar politizálás útját követi, a magyar közösség érdekeit tartva szem előtt akkor, amikor politikai döntést hoz. "Úgy tekintjük, hogy a bizalmatlansági indítvány megszavazása után ellenzékben vagyunk, és az ellenzéki politizálás minden eszközét felhasználjuk azért, hogy az erdélyi magyar közösség érdekvédelmét biztosítani tudjuk." A MOGYE-üggyel kapcsolatban kijelentette, "nem árultuk el politikai partnereinket, és azokat az erdélyi magyar pártokat, akik ezt az álláspontot bírálják, és örvendenek, hogy a szocialisták megbuktattak egy néppárti kormányt a MOGYE miatt, csak értetlenséggel tudjuk figyelni, és azt gondoljuk, hogy ők nem biztosak saját céljaikban, nem tudják pontosan, mit akarnak, de azt nagy lendülettel képviselik."