A mi Ojtozunkon, Kelet kapuján át nemcsak török és tatár, cári kozák és világháborús katona, hanem a fagyos huzat is Háromszékre érkezik.
A huzat nehézségként és nyomorúságként is értelmezhető: ojtozi utunkon panaszözönbe ütköztünk, keresve kutattuk azt a rést az ottaniak életében, ahol besüt egy nyalábnyi fénysugár. Mert ok nélkül panasz nincs, ám azt is sejteni lehet, hogy a felhők mögött valahol mindig kék az ég.
Amíg füstöl a gyár kéménye
Dr. Páll Andorral, a lemhényi székhelyű Toro Impex Kft. tulajdonos igazgatójával többször volt alkalmunk beszélgetni. Szavaiból kiéreztük, hogy számára "az ojtozi deszkagyár" magyarságtudat és nemzetiségpolitika szempontjából valahol többet jelent, mint nyereséget: azt, hogy kenyeret tud adni a magyar, csángó és román környékbelieknek, és azt, hogy nem szerette volna ócskavashalomban látni, mint sok más helyen ezen a tájon, az egykor életet adó régi gyárak gépi felszereléseit. Bebarangoltuk a gyár és a rönktelep környékét, bekopogtattunk egy-egy munkásbarakkból átalakított lakásba. A gatterek, a gépek és rönkrakodók zaja nem zavaró, ellenkezőleg, biztató jele annak, hogy Ojtozban van kenyérkereseti lehetőség, nem kell mindenkinek vándorbotot vennie a kezébe.
Tusa Csaba üzemvezetőtől megtudtuk, hogy jelenleg 58 alkalmazottat foglalkoztat a gyár, s abból 45 ojtozi. A nyersanyag lassan fogyatkozni kezdett, de aggodalomra még nem ad okot. Amikor a szociális juttatások felől érdeklődtünk, azt is elmondta, hogy a nehéz ojtozi tél idején hulladék fával, cándrával segítették az arra szoruló munkásokat, élelmiszerért sem kell messzire menniük, mert a cég munkásüzletet nyitott a gyártelepen. A gyár jelen pillanatban is exportra dolgozik – mondta Páll igazgató. A jó minőségű ojtozi gőzölt bükkfa deszka Szíria és Egyiptom felé veszi útját, megtartották a régi ügyfeleket. A fenyőanyagot az országban értékesítik. Éppen rakodtak a kiváló minőségű, első osztályú faanyaggal a nagy teherbírású kamionok, a deszkagyár telepén pezsgett az élet, az egyik kávézó előtt még "éveges sör" is jutott az asztalra.
Az exportanyag válogatásánál dolgozó asszonyok annak adtak hangot, hogy Ojtozban általában nagyon nehéz az élet, a gyáron kívül kevés a munkahely a fiatalok számára, nincs művelődési lehetőség, nincs semmilyen művelődési és sportélet, pedig óhajtaná a lakosság. Nagy nehezen azt is elmondták, hogy minimálbérért dolgoznak, 720 lejt keresnek. "Nem elégedetlenségünket tetézzük ezzel, örvendünk, hogy ennyi is van – fűzték hozzá. – Amíg füstöl a gyár kéménye, addig nem lehet nagy baj."
Egyik kisgyerekes magyar asszony arról panaszkodott, hogy két gyermeke román óvodába jár, mert magyar nincs Ojtozban, és így öt magyar ovis nem jogosult a magyar oktatási támogatásra sem, holott a román elemista iskolások, akiknek opcionális magyar órájuk is van, megkapják azt.
Panaszuk ügyében felhívtuk Ferentzi Lászlót, a berecki Comenius Általános Iskola igazgatóját, aki elmondta, hogy Ojtozban nem román, hanem vegyes óvodai csoport működik, a magyar nyelvet ismerő óvónő tanítja a gyerekeket, akiknek anyanyelvükön is szervez oktatási programokat. Jár az öt magyar kis óvódásnak a támogatás, a szülőket nem tájékoztatták megfelelően, jelentkezzenek hát a dossziékkal!
Nem arany, mégis fénylik
– Kevés a szociális segély, kevés a nyugdíj, nincsen kereseti lehetőség – panaszkodtak a helybeliek. – Itt még a félnormás postást is felszámolták. Bereckből jön egy fiatalember, kíséret nélkül, ő intézi a postai dolgokat. Isten őrizz, hogy útközben valami baja legyen, amikor hozza a nyugdíjakat, könnyen kirabolhatják! Akkor aztán nézhetünk a pénzünk után! Nézze, a főút mellett tíz fiatal asszony áll a huzatban, az esőben, és kínálja az átutazóknak a pityókás házi kenyeret, sütik a kürtőskalácsot, hogy pótolni tudják a pénzt, ami a konyhára kell, a túléléshez szükséges. Sok a beteg, s mindenki tudja, hogy az orvosság drága, minden analízist külön meg kell fizetni. Ojtozban a legnehezebb az élet!
– Valóban ennyire nehezek itt a mindennapok? – kérdeztük a Sánta lóhoz címzett büfé tulajdonosát, Kiss Lászlót, aki már a régi rendszer idején is vendéglátó-ipari egységet vezetett.
– Igaz. Most már csak szállingózik felénk egy-egy fogyasztó. A gyári munkás nem hozza ide a pénzecskéjét, minket kimondottan az átutazó forgalom tart fenn. Nagy a pénztelenség, nagy a nyomor.
Egy-két férfiembert is szóra lehetett bírni, akik elmondták, hogy van helye a panasznak, de aki erejében van, és akar dolgozni, nem hal éhen itt sem, mert az Anselmo Szállodában is vagy tíz ember keresi meg a kenyerét, s ott vannak az erdei vágterek, ahol többen dolgoznak.
Mérlegeltük a panaszözönt, hitelt adva annak, ami igaznak tűnt számunkra, és létjogosultnak. Kerestük azt, ami nem arany, mégis fénylik, ami jó, és amiről csak akkor beszél az ojtozi ember, ha kérdezik. A panasz könnyebb, mint a józan mérlegelés.
– Láttuk, hogy elkészült a ravatalozóház – hoztuk fel példaképpen.
– Az nem az élethez tartozik, az is szükséges, tudjuk, mert tőlünk is gyűjtöttek, amikor folytak a munkálatok – jött a felelet.
– A ravatalozót a berecki községi tanács elkülönített pénzalapjaiból készíttettük el – tájékoztatott Dimény Zoltán polgármester. – A kivitelezésre a Toro Impex Kft.-t kértük fel, amely nemcsak a szükséges faanyaggal segített, hanem munkaerővel is. Teljesen új födémet és gerendázatot kapott az épület, nem kis munka adódott a falakkal, bevezettük a vizet, villanyvilágítást, padlócsempe került a terem aljára.
– Az ingatlanban valamikor az ojtozi plébánia működött, s valóban, mi is gyűjtöttünk a hívektől a ravatalozóra, amely az épület első felében található. Szeretnénk a hátsó részt is kijavíttatni, erre pályázni akarunk, ha lesz rá kiírás – sorolja Boros László kézdimartonosi plébános, ugyanis Ojtoz a martonosi mater filiája, ahol 275 megkeresztelt katolikust tartanak nyilván. Nem fejeződött be templomunk külső-belső tatarozása, festése-meszelése még hátramaradt. Jelenleg a vízelvezetés folyik, mert az épület műemlék, és védett. – Én magyarul tartom a miséket, híveim között jócskán vannak katolikus csángók is.
Ojtozban tizenöt református vallású ember is él, aki a berecki missziós egyházközséghez tartozik, amelynek tizenöt szórványgyülekezete van Felső-Háromszéken – tudtuk meg Raff Róbert missziós lelkipásztortól, aki azt is elmondta, hogy imaházat tartanak fenn Bereckben, és közösen használják az oroszfalvi templomot. Ojtozban a református hívek lakásán tartanak rendszeresen bensőséges hangulatú istentiszteletet, gyakran katolikus hívők is részt vesznek.
Kántor Ibolya és Szőke Julianna gyártelepi lakó említette: Dimény Zoltán polgármester ígéretet tett arra, hogy rendezni fogják a lakók által megvásárolt szolgálati lakások alatti terület tulajdonjogi helyzetét. Ezt követően a nevükre tudnák telekkönyveztetni a házat és a telkeket is azok tulajdonosai. Történt-e ebben az ügyben előrelépés? – kérdeztük a polgármestert.
– A terület az egykori brassói fakitermelő vállalat, a Brafor és részben az erdő-közbirtokosság tulajdonát képezi. Felmérettük a helyeket, szakértőket kértünk fel, ügyvédet fogadtunk, és bírósági úton fogjuk rendezni a tulajdonjogot, ami tehát folyamatban – folytatta Dimény Zoltán. – Víztisztító berendezést rendeltünk az ivóvíztároló mellé, mert esőzések idején zavarossá válik az ivóvíz, amit a patak mellett készült kutakból nyerünk. Most remény mutatkozik arra, hogy tiszta lesz az ivóvíz.
Az Ojtoz vizének völgyében kénes (szulfátos és kénhidrogénes) gyógyvíz található, azon büdös gyógyvizek csoportjába tartozik, amelyeket a kézdimartonosi fürdőben használnak, s a lemhényi Farkas-patakban is nagy hozammal jönnek a felszínre. Minden utunk alkalmával sürgetik az idős ojtoziak, hogy szorgalmazzuk a helyi tanácsnál olyan kisebb reumatikus gyógyfürdő létesítését, amilyen a múlt század derekán ott működött.
Unaloműző kiállítás
A gyártelepen barangolva figyeltünk fel egy különleges módon feldíszített nyári lakra. Gazdája, a 75 éves sósmezei Bokor Mihály készséggel fogadott. Az épület külsejét és belsejét is telerakta színes képekkel, szentekkel és nem szentekkel, táj- és színészképekkel, cigarettásdobozokkal, üvegcímkékkel, színes műanyag gyerekjátékokkal, csecsebecsékkel, CD lemezekkel, a szabadon maradt helyeket műanyag palackok színes kupakjaival díszítette. Az idős nyugdíjas házaspár nyugalomban, elégedetten éli életét, de a házigazda unatkozik. Unalmában hódol mindennek, ami színes. Nem háborognak, nem panaszkodnak, örvendenek, hogy csendben tölthetik hátralevő éveiket, s még egy kicsi egészségük is van.
– Mindketten itt dolgoztunk a gyárban – mondta a feleség, Anna néni. – Én bohánai vagyok, odabentről. Itt ismerkedtünk össze az urammal a gyárban. Innen jöttünk nyugdíjba. Van öt gyermekünk és tíz unokánk! Katolikusok vagyunk.
Anna néni éreztette, hogy ártatlan hobbi az, aminek a férje hódol, s nem kis iróniával Sinaiának nevezi a nyári konyhát, mármint a szín alját – vendéget vár a kiállítás, azért Sinaia, mint az üdülőhely!