Amennyiben a Ponta-kormány érvényteleníti a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar fakultásának létesítéséről hozott korábbi kormányrendeletet, értesíteni fogja az Európa Tanácsot, és egyszerű indítványt is benyújt a kormány ellen – jelentette be tegnap Frunda György, az RMDSZ szenátora, hozzátéve: biztos benne, Strasbourgban elfogadnák az indítványt, ami azt vonná maga után, hogy Románia képviselőitől megvonják a mandátumokat.
Frunda György kifejtette, "hiba lenne" Victor Ponta kijelölt kormányfő részéről, ha megkérdőjelezné a MOGYE-kormányrendeletet. Hangsúlyozta, a kormány nem törölheti el a korábban hozott kormányhatározatot, de elfogadhat egy újat. "Ez az eljárás. Hibát követne el a kormány, mert eltörölne egy elnyert jogot, és ebben az esetben biztosan jelenteném az ügyet az Európa Tanácsnak, és Strasbourgban is benyújtok egy egyszerű indítványt a kormány ellen. Nagyon súlyosak lennének a politikai következmények" – mondta Frunda. Ebben az esetben az eljárás az, hogy "először dialógus során megpróbálják meggyőzni az illető országot, de végül oda fajulhat az ügy, hogy az illető ország képviselőitől megvonják a mandátumokat. Nem a büntetés az én szándékom, hanem az építés. Azt akarom, hogy ez az egyetem létezzen" – magyarázta Frunda.
Az ügyben tegnap megszólalt Cătălin Baba, az Ungureanu-kabinet tanügyminisztere is, aki szerint a MOGYE-n káoszhoz vezetne a magyar fakultás megszüntetése. Leonard Azamfirei, a MOGYE rektora – a tanügyi törvényben rögzített magyar fakultás alapításának fő akadályozója, emiatt kellett a kormánynak rendeletet hoznia – úgy kommentálta a MOGYE-határozat esetleges érvénytelenítését: "nem történne semmi, csak visszatérnénk a normális állapotokhoz".
A MOGYE-határozat – mely az Ungureanu-kormány bukásához vezetett – érvénytelenítését szerdán jelentette be a Szociál-liberális Szövetség. Szociáldemokrata források szerint a párt Országos Ügyvezető Tanácsában már bejelentette Ponta, hogy kabinetjének ez lesz az első intézkedése, ezt az ülés után a kijelölt kormányfő tagadta, azt mondva, majd a Szociál-liberális Szövetség ülésén kerül terítékre. Crin Antonescu, a Nemzeti Liberális Párt (NLP) elnöke viszont azt nyilatkozta, hogy "létezik a megállapodás", mely szerint a Ponta-kabinet első ülésén eltörlik a magyar fakultás létrehozására vonatkozó kormányrendeletet, hozzátéve, az NLP tárgyalni szeretne az egyetemi autonómiáról a magyar akadémiai élet képviselőivel, de nem az RMDSZ-szel.
A magyar kormány nagyon fontosnak tartja, hogy legyen magyar nyelvű orvosképzés Erdélyben, és kiáll a MOGYE magyar oktatóinak és diákjainak küzdelme mellett, hiszen Románia lakosságának jelentős része magyar anyanyelvű, és számukra biztosítani kell a lehetőséget, hogy magyar nyelven fordulhassanak orvoshoz – közölte Répás Zsuzsanna. A helyettes államtitkár felelevenítette, a MOGYE szenátusa által elfogadott charta az oktatási törvénynek nem felelt meg. Nem lehet szó tehát az egyetemi autonómiáról, szögezte le, az egyetemi autonómiát tiszteletben kell tartani, de az egyetemeknek is tiszteletben kell tartaniuk a törvényeket.