Nagyon komolyan, igen meggyőző szavakkal jelentette be kedd este új kormányát Victor Ponta miniszterei felsorolása előtt, utána pedig kiemelte: feddhetetlen szakembereket válogatott, olyanokat, akik tudják a dolgukat, hisz nincs idő menet közben tanulni, és figyelt arra is, hogy ne merüljenek fel jogi, erkölcsi kifogások a kiválasztottakkal kapcsolatosan. Ponta, aki ügyészből nőtte ki magát Románia egyik vezető politikusává, nem győzte hangsúlyozni, mily fontos számára a törvények tiszteletben tartása.
A velejéig romlott, korrupt román társadalomban szépen hangzott mindez, s el is ábrándozhattunk arról, milyen jó lesz ezután, amikor a tudás, az erkölcs és a tisztesség vezérli majd az ország irányÃtóit, értik, tudják a dolgukat, és csakis a közösségi érdeket szem elÅ‘tt tartva cselekednek. Illúziónk rövid ideig tarthatott, még jóformán be sem fejezÅ‘dött az eljövendÅ‘ miniszterelnök nyilatkozata, egymás után jelentek meg a hÃrek jelöltjeirÅ‘l. Senki számára sem titok, a KonzervatÃv Párt elnöke, Daniel Constantin voltaképpen Dan Voiculescu elÅ‘retolt embere, s Å‘ már pénteken, a bizalmatlansági indÃtvány elfogadása után megkapta a mezÅ‘gazdasági miniszterség Ãgéretét. Kiderült, kenyéradó gazdája, Felix éppen ezzel az intézménnyel áll perben, 60 millió eurót követelnek tÅ‘le az Élelmiszer-kutató Intézet törvénytelen privatizációjáért. Az sem véletlen, hogy az oktatásiminiszter-jelölt egy jó nevű magánegyetem – ahogy újabban nevezik, "diplomagyár" – alapÃtója, rektora, s nem is kérdés, milyen érdeket képvisel majd, amikor Ãgéretükhöz hÃven módosÃtják a tanügyi törvényt. ElsÅ‘ lépése lehet majd a MOGYE magyar karának felszámolása, ám rögtön ezt követÅ‘en a felsÅ‘oktatás háza táján teremt majd rendet – netalán újabb rendetlenséget. Kiderült az is, a vállalkozásokért felelÅ‘s miniszterjelölt, Lucian Isar neve egy lej elleni spekulatÃv támadás kapcsán merült fel korábban, 2008-ban meg is vádolták ez ügyben, s mindezek után már szinte semmiségnek tűnik, hogy másik két leendÅ‘ kormánytag esetében az Országos Feddhetetlenségi Ãœgynökség állapÃtott meg összeférhetetlenséget.
Mindez csak néhány, sebtében elÅ‘bányászott esett, ki tudja, a felszÃn alatt még mi minden rejlik. Ugyanakkor a szakértelemmel kapcsolatban is felmerültek kérdések, hiszen hiába rangos egyetemi tanár, rektor Andrei Marga, külügyi gyakorlata, diplomáciai tapasztalata nincs, s nagy kérdés, mit kezd majd diplomata végzettségével az igazságügynél Titus Corlăţean.
Nagyon hitelesnek, meggyÅ‘zÅ‘nek akart tűnni Victor Ponta már megbÃzatása elsÅ‘ napjaiban, ám úgy tűnik, nem számolt azzal, hogy a szakértelem és a tisztesség esetében is áll a mondás: nem elég annak látszani, annak is kell lenni. A rajt félresikerült.